A A+ A++

Ranking przygotowała Fundacja Schumana i Fundacja Adenauera. Zwycięzcą rankingu „Europolis polskie zielone miasta” został Lublin. Zdobył 57 punktów na 100 możliwych. – Miasto aktywnie rozwija się w dziedzinie elektromobilności, a jego władze postawiły sobie bardzo ambitne cele w tym obszarze. Drugie miejsce w rankingu zdobyły Katowice z wynikiem zaledwie o jeden punkt gorszym od Lublina. Wysoką lokatę zawdzięczają zwycięstwu w prawdopodobnie najmniej spodziewanym obszarze – wysokim wydatkom na poprawę jakości powietrza – podkreślają autorzy zestawienia.

Ranking Europolis powstał w oparciu o analizę indywidualnego transportu elektrycznego, transportu publicznego, działań na rzecz jakości powietrza, społeczności lokalnej oraz zdrowia publicznego. Przeanalizowano w nim dane ze wszystkich 66 miast na prawach powiatu.

Katowice zaskoczyły. Niewiele brakowało do wygranej

– Województwo śląskie regularnie znajduje się w zestawieniach najbardziej zanieczyszczonych regionów, nie tylko w Polsce, lecz także w całej Europie. Jednak dzięki aktywności samorządu Katowic w zakresie działań i wydatków na poprawę jakości powietrza miastu udało się zdobyć aż 82 punkty tylko w tej kategorii – mówi Iga Kamocka, koordynatorka Europolis. Dodaje, że to o dwa punkty więcej niż kolejna w tej kategorii Łódź.

Katowice wyróżniają jedne z najwyższych wydatków na poprawę jakości powietrza (4. miejsce), w tym na wymianę pieców, na którą władze przeznaczyły blisko 35 zł na każdego mieszkańca (więcej wydały jedynie Sopot i Wrocław). Podobnie jak reszta liderów Katowice angażowały się we wszystkie działania pośrednio redukujące poziom zanieczyszczeń – opracowały program rozwoju odnawialnych źródeł energii, dofinansowywały zakup i montaż mikroinstalacji OZE oraz realizowały kampanie społeczne na rzecz czystego powietrza.

Mieszkańcy Katowic mogą korzystać ze sprawnej opieki lekarskiej. Punkty miasto zyskało dzięki dużej dostępności lekarzy i łóżek szpitalnych w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców, wynika to m.in. z przynależności do konurbacji śląskiej.

Śląskie miasta na szarym końcu rankingu

Pozostałe miasta województwa śląskiego zdominowały końcówkę rankingu Europolis (Siemianowice Śląskie – 57. pozycja, Dąbrowa Górnicza – 58. pozycja, Jaworzno – 59. pozycja, Piekary Śląskie – 61. pozycja, Rybnik – 63. pozycja, Mysłowice – 64. pozycja, Ruda Śląska – 65. pozycja). W wypadku tych miast często kluczowa okazała się kwestia dostępności służby zdrowia oraz liczba prywatnych pojazdów elektrycznych.

Na pocieszenie możemy jednak przeczytać, że Siemianowice Śląskie mogą pochwalić się dobrym transportem publicznym, z kolei Dąbrowa Górnicza, Jaworzno i Piekary Śląskie, pomimo wysokich zanieczyszczeń, nie najgorzej wypadają w kategorii działania na rzecz jakości powietrza.


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMichał Listkiewicz dla Interii: Podoba się mi to posypanie głowy popiołem. Wideo
Następny artykułEuropejski rynek chmury nastawiony na ogromny wzrost