Snorkele były wcześniej powszechnie stosowane przez zespoły w autach najwyższej klasy, w poprzednich edycjach Rajdu Safari, przed jego powrotem do kalendarza Rajdowych Mistrzostw Świata w 2021 roku.
Rozwiązanie to ponownie pojawiło się w afrykańskiej rundzie czempionatu, ale do tej pory przepisy nie pozwalały na zastosowanie go w autach Rally1. Jednak na ten sezon FIA zmieniła przepisy i dała zielone światło na wykorzystanie wyprowadzanego ku górze wlotu powietrza do silnika, zapobiegającemu dostawaniu się wody i pyłu do silnika.
Zmiana przepisów zbiega się z powrotem Rajdu Safari do tradycyjnej daty wielkanocnej, w czasie pory deszczowej w Kenii, zamiast czerwcowego terminu jak przez ostatnie trzy lata.
Toyota, Hyundai i M-Sport-Ford przygotowywały się do rajdu, testując już auta z takimi modyfikacjami.
– Jesteśmy teraz dokładnie w środku pory deszczowej, więc można oczekiwać, że w miejscu sekcji z fesz feszem pojawią się błotniste odcinki, choć tak naprawdę nie wiem czego się spodziewać. Sądzę, że czeka nas nowe wyzwanie – powiedział kierowca M-Sport Ford, Adrien Fourmaux, w podcaście Gravel Notes serwisów Autosport/Motorsport.com.
M-Sport Ford World Rally Team, testy przed Rajdem Safari 2024
– Możemy natknąć się na liczne przejazdy przez duże, grząskie kałuże. Zakładam, że będzie podobnie jak na klipach z dawnych lat, gdzie widzieliśmy samochody całe pokryte błotem oraz załogi, które ugrzęzły na trasie – mówił dalej.
– Należy do tego podejść inteligentnie. W niektórych miejscach konieczne będzie omijanie błota. Można też próbować przejazdu na pełnym głazie, ale jeśli gdzieś będzie czaił się niewidoczny kamień, dojdzie do uszkodzenia samochodu – wskazał.
– W każdym razie w miejscach, gdzie przetoczą się nawałnice, zrobi się naprawdę błotniście. A co do snorkela, przydałby się już w poprzednich latach, w kontekście jazdy w fesh feszu – wskazał. – Silnik bowiem działa jak odkurzacz. Zasysa wszystko. Fesz fesz dostawał się do filtrów powietrza, a to rozwiązanie pozwalałoby nam trochę tego uniknąć. Aczkolwiek teraz, w aspekcie błotnistych warunków, z pewnością będzie dużo bardziej przydatne.
– Fajnie też w aspekcie promocji sportu, że będzie można zobaczyć coś nowego – uznał.
Oglądaj: 47. Rally Il Ciocco 2024
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS