Państwa lub terytoria charakteryzujące się preferencyjnymi systemami podatkowymi przyciągają przedsiębiorców przede wszystkim niskimi, a czasem nawet zerowymi stawkami podatkowymi, zwolnieniami i ulgami podatkowymi, a także ograniczoną biurokracją. Niektóre z nich stosują nieuczciwe praktyki podatkowe, które łączą się z brakiem transparentności przepisów podatkowych oraz ograniczoną współpracą i wymianą informacji podatkowych pomiędzy tzw. rajem podatkowym a pozostałymi państwami. Natomiast warto czasem zwrócić uwagę na państwa, które nie są kwalifikowane jako raje podatkowe a oferują pewne preferencje.
CZYTAJ TEŻ: Jak otworzyć działalność za granicą? Oto kraje, w których to wyjątkowo łatwe
Wykaz jurysdykcji „niechętnych współpracy” podatkowej
Państwa stosujące szkodliwą konkurencję podatkową są powszechnie znane i są umieszczone w oficjalnych wykazach zarówno państwowych, jak i europejskich. Oprócz list rajów podatkowych Rada Unii Europejskiej od 2017 r. regularnie publikuje wykaz jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych. W aktualnym wykazie z dnia 8 października 2024 r. znalazło się 11 państw: Samoa Amerykańskie, Anguilla, Fidżi, Guam, Palau, Panama, Rosja, Samoa, Trynidad i Tobago, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych i Vanuat. Uprawnionym do wydawania krajowych rejestrów obejmujących państwa stosujące szkodliwą konkurencję podatkową jest minister finansów (art. 23v ust. 2 ustawy z o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 11j ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). W obecnie obowiązujących wykazach — wśród nieobjętych wykazem Rady UE — znalazły się m.in. Księstwo Andory, Królestwo Bahrajnu, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Wspólnota Dominiki, Grenada, Hongkong, Republika Liberii, Republika Malediwów, Republika Mauritiusu, Księstwo Monako, Republika Seszeli.
Tzw. raje podatkowe zawarte w wykazach ministra finansów oraz Rady Unii Europejskiej nie stanowią jednak wyłącznych kierunków zainteresowania polskich przedsiębiorców. Na mapie świata bez problemu znajdziemy miejsca charakteryzujące się względniejszą polityką podatkową od tej ustalanej przez polskiego ustawodawcę, a w których prowadzenie działalności nie wiąże się ze szczególnymi obostrzeniami i jest w pełni legalne.
Luksemburg — mnogość progów podatkowych
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS