Biblioteka Publiczna Gminy Tymbark, JS nr 2007 im. kpt Tadeusza Paolone ZS „Strzelec” OSW w Tymbarku zapraszają na V Rajd Górski „Pamieci kpt. Tadeusza Paolone w Tymbarku”, który odbędzie się 27 września.
Trasa, jaką do pokonania będzie miała młodzież, rozpoczyna się przy budynku Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku i prowadzi na górę Zęzów, a następnie przez Piekiełko do Tymbarku. Meta znajduje się przy budynku Biblioteki Publicznej w Tymbarku.
Celem rajdu jest między innymi upamiętnienie kpt. Tadeusza Paolone – bohaterskiego żołnierza, więźnia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz – Birkenau, a także popularyzacja turystyki krajoznawstwa Beskidu Wyspowego oraz uczczenie 79. rocznicy śmierci kpt Tadeusza Paolone pod ścianą straceń w Oświęcimiu.
Pisemne zgłoszenia drużyn należy dokonać do 12 września br. w siedzibie Biblioteki Publicznej Gminy Tymbark.
Trasa rajdu:
godz. 9:00 Zespół Szkół im. KEN w Tymbarku – Góra Zęzów – Piekiełko – Tymbark;
godz. 12:00 – zakończenie rajdu w Bibliotece Publicznej Gminy Tymbark.
Regulamin do pobrania TUTAJ
Współorganizatorami wydarzenia są: Urząd Gminy w Tymbarku, koło PTTK „Tymbarskie Harnasie” oraz ZS im. KEN w Tymbarku.
Rodzina Tadeusz Paolone (Paulone) przyjechała do Piekiełka z Włoch. W czasie II wojny światowej pochodzenie mogło mu zapewnić nietykalność ze strony nazistów. Hitlerowcy mieli przecież sojusz z włoskimi faszystami. Kapitan Paolone podjął walkę z niemieckim okupantem i zawsze jasno podkreślał, że jest Polakiem. W czasie II wojny światowej organizował partyzantkę w tutejszej okolicy. Został schwytany i przewieziony do Auschwitz. W niemieckim obozie zagłady został rozstrzelany 11 października 1943 roku w wieku zaledwie 34 lat.
Rodzinny dom polskiego patrioty w Piekiełku już dawno nie istnieje. Grób Tadeusza Paolone jest nieznany, prawdopodobnie ciało zostało spalone w krematorium w Auschwitz.
Tadeusz Paolone przez dziesiątki lat był postacią nieznaną w swoich rodzinnych stronach. Dopiero w ostatnich latach nastąpił przełom. Dużą zasługę w tym mają lokalni historycy i jednostka tymbarskiego Strzelca, która oprócz nagłaśniania losów Paolone, za swojego patrona przyjęła sobie właśnie bohatera z Piekiełka.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS