A A+ A++

Kilkadziesiąt osób stawiło się na zbiórkę zorganizowaną przez Gminny Ośrodek Kultury w Korczynie. Znajomi i przyjaciele zmarłego niedawno Ryszarda “Mauzera” Majki wyruszyli na spontanicznie zorganizowany rajd na terenie Nadleśnictwa Kołaczyce.

Wyprawa po leśnych cmentarzach z I wojny światowej trwała całą niedzielę (7 listopada). Poświęcona była pamięci Ryszarda “Mauzera” Majki – działacza PTTK, przewodnika beskidzkiego, opiekuna miejsc pamięci narodowej. – Jego staraniem przywrócono ludzkiej pamięci wiele wojennych cmentarzy rozsianych po lasach Beskidu Niskiego i Pogórza Dynowskiego – przypomina Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Rajd rozpoczął się przy zamku Kamieniec, gdzie niegdyś również znajdował się cmentarz żołnierski. Grupa przeszła następnie przez Królewską Górę do cmentarza położnego u stóp szczytu.

Żołnierska nekropolia jest obecnie ogrodzona, w jej centrum stoi kamienny obelisk ustawiony przez leśników i modrzewiowy krzyż z dawnego cmentarza w Łysej Górze, odrestaurowany i osadzony tu w 2004 roku przez Ryszarda Majkę – mówi Edward Marszałek.

Relacjonuje, że na miejscu złożono wiązankę z jedliny i gałązek leśnych krzewów przygotowaną przez leśniczego Piotra Żywca, a Artur Hejnar ze Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego “Galicja” przypomniał wydarzenia z pamiętnej zimy 1914/1915 roku, kiedy trwały tu zacięte walki o opanowanie wzgórz nad Krosnem.

Kolejnym celem rajdu był cmentarz położony w lesie nad Węglówką. – To odnowiona kilka lat temu nekropolia, która zyskała nowe oblicze – przypomina Edward Marszałek. Dodaje, że tu również złożono leśną wiązankę, a uczestnicy wysłuchali opowieści o walkach w najbliższej okolicy.

Gdy zacząłem tu pracę 35 lat temu, to miejsce wskazali mi dawni mieszkańcy Węglówki, którzy jeszcze pamiętali, że były tu pochówki żołnierskie – opowiadał leśniczy Piotr Żywiec. – Wpierw umieściłem tu tęgi kamień, żeby zaznaczyć miejsce cmentarza, kilkanaście lat temu z Ryśkiem ustawialiśmy krzyż. Ale w okresie obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przeprowadzono tu prace badacze i eksploracyjne, zlokalizowano dokładnie zasięg pochówków i wykonano nową formę upamiętnienia z tablicą i obeliskiem.

Do kolejnego cmentarza pod Suchą Górą (591 m) uczestnicy pokonali kilka kilometrów i strome podejście północnym stokiem, gdzie z łatwością do dziś można obserwować ślady pozycji obronnych sprzed 106 lat. Poległych tu węgierskich honwedów, jak również przedstawicieli innych nacji kryje rzadko odwiedzana nekropolia.

Dla mnie ten cmentarz odkrył przed laty Rysiek Majka, a wiem, że dla niego miał on szczególne znaczenie, bo jest rzadko odwiedzany przez kogokolwiek – mówił Wojciech Tomkiewicz, dyrektor GOK w Korczynie. – Często przychodziliśmy tu z różnych okazji, również podczas corocznych Nocy Nietoperzy, a w ubiegłym roku Ryszard wziął udział w nagraniu realizowanego tu filmu o historii okolicy. Ten spontaniczny, memoriałowy rajd “Mauzera” uważam za pierwszy i obiecuję, że kolejny będzie już miał lepszą oprawę organizacyjną.

W lasach na terenie RDLP w Krośnie znajdują się 52 cmentarze wojenne, 27 cmentarzy obrządku wschodniego, 4 cmentarze rzymskokatolickie, 4 kirkuty, 15 cmentarzy cholerycznych oraz 96 mogił zbiorowych i pojedynczych.

Autor: tom
Zdjęcia: Edward Marszałek

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDuży spadek Błachowicza w rankingu UFC
Następny artykułZ wieży kościoła Mariackiego zostanie odegrany hymn państwowy