A A+ A++

80 lat temu w Czatolinie w gminie Łyszkowice dokonano pierwszego oficjalnego zrzutu Cichociemnych na terenie okupowanej przez Niemców Polski. Główne rocznicowe uroczystości odbędą się pod pomnikiem cichociemnych w Czatolinie.

Cichociemni byli elitą polskiej armii podziemnej. W Czatolinie zrzuconych zostało trzech skoczków. Jednym z nich był legendarny Jan Piwnik, pseudonim „Ponury”.

Dzisiaj w rocznicę tych wydarzeń organizowany jest z Łowicza rajd pieszy i rowerowy. Ma on przybliżyć historię zrzutów i działalność oddziałów partyzanckich na terenie województwa łódzkiego. – Tutaj był pierwszy oficjalny zrzut Cichociemnych – przypomina Andrzej Szymański, prezes oddziału PTTK w Łowiczu. – Odbył się z 7 na 8 listopada 1941 roku. Wcześniej był tzw. zerowy, próbny, ale ten tu w Czatolinie jest traktowany jako pierwszy zrzut Cichociemnych. I tu właśnie zrzucono legendarnego Jana Piwnika, który między innymi wsławił się później, jako dowódca zgrupowania partyzanckiego w Górach Świętokrzyskich. Zginął później na wschodzie w walce z Niemcami – mówi Szymański.

Główne uroczystości odbędą się pod pomnikiem Cichociemnych w Czatolinie. Po części oficjalnej przewidziane jest ognisko z kiełbaskami, test z wiedzy na temat Cichociemnych oraz oddziałów partyzanckich działających w czasie II wojny światowej na tym terenie. Atrakcją wydarzenia będą również zrzuty lotnicze i pokaz sprzętu wojskowego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZiobro o Turowie: To wojna o energetykę. Wielka operacja Niemiec i Rosji
Następny artykułRobert Lewandowski straci palmę pierwszeństwa? Słynny snajper wskazuje na młodą gwiazdę