Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pojawi się w siedzibie Kongresu USA w czwartek 2 grudnia. Polityk został zaproszony na posiedzenie Podkomisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów ds. Europy, Energetyki, Środowiska oraz Cybernetyki. Jako pierwszy poinformował o tym Onet, a sam Trzaskowski potwierdził na Twitterze.
Przemówienie Trzaskowskiego ma być poświęcone “ocenie kondycji demokracji i stanu praworządności oraz ochrony praw człowieka w Europie Środkowo-Wschodniej”. “Zaplanowana dyskusja ma objąć tematy praworządności, wolności słowa oraz sytuacji wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Kongresmeni są zainteresowani także kwestiami budowy Nord Stream 2 i sytuacją na granicy polsko-białoruskiej” – poinformował Onet.
Prezydent Warszawy pierwszy raz w tej roli w Senacie USA
“To nie pierwszy raz, kiedy amerykańscy kongresmeni dyskutują o sytuacji w Polsce, ale pierwszy, kiedy do takiej rozmowy zostaje zaproszony prezydent Warszawy” – napisał Trzaskowski na Twitterze.
Według portalu, wystąpienie Trzaskowskiego będzie połączone z pytaniami o sytuację w naszej części Europy. Przed wysłuchaniem prezydent Warszawy ma zamiar odbyć szereg konsultacji z ekspertami.
“Najbliższe dni poświęcę na wypracowanie stanowiska, które będzie wspólnym głosem wielu środowisk w kwestii kondycji polskiej demokracji. Nie chcę prezentować wyłącznie własnej opinii, ale przekazać reprezentantom państwa, w którym narodziła się współczesna demokracja, możliwie pełny obraz sytuacji w naszym kraju” – powiedział Rafał Trzaskowski Onetowi.
Trzaskowski: to duża odpowiedzialność
“Wiem, jak duża to odpowiedzialność, dlatego przed wysłuchaniem w Kongresie spotkam się z ekspertami, by razem wypracować stanowisko, które będzie wspólnym i obiektywnym głosem wielu środowisk w kwestii kondycji polskiej demokracji. Pierwsze spotkanie w poniedziałek z OSCE/ODIHR” – dodał na Twitterze.
ZOBACZ: Impeachment Trumpa w Senacie. Chcą rozliczyć go “za każdy dzień urzędowania”
Portal podkreślił, że pierwsze spotkanie w ramach konsultacji prezydent Warszawy zaplanował już na najbliższy poniedziałek. Spotka się z przedstawicielami Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka – to instytucja OBWE zajmująca się ochroną praw człowieka.
Onet przypomniał równocześnie, że podkomisja ds. Europy, Energetyki, Środowiska oraz Cybernetyki składa się z przedstawicieli zarówno demokratów, jak i republikanów, a jej członkowie wypowiadali się już w tym roku w sprawie sytuacji w Polsce. “W sierpniu br. przewodniczący Bill Keating (z Partii Demokratycznej) oraz wiceprzewodniczący Brian Fitzpatrick (z Partii Republikańskiej) podpisali się pod oświadczeniem, w którym ostrzegali przed przyjęciem przez Sejm znowelizowanej ustawy o mediach (tzw. lex TVN), podkreślając, że wpisywałoby się w +niepokojący trend dotyczący niezależnych mediów w Polsce+” – napisał Onet.
pdb/PAP/polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS