41 milionów złotych na opracowanie i wdrożenie technologii
Projekt „Elektrociepłowni” zakłada opracowanie i wdrożenie technologii, która umożliwi wytwarzanie i magazynowanie energii ze źródeł odnawialnych do celów grzewczych wpołączeniu z kogeneracją. Kogeneracja polega na jednoczesnym wytwarzaniu energii elektrycznej i użytkowego ciepła w elektrociepłowni. Największe zalety tego procesu to mniejsze zużycie paliwa oraz mniejsza emisja zanieczyszczeń w porównaniu z odrębnym wytwarzaniem ciepła w klasycznej ciepłowni i energii elektrycznej w elektrowni kondensacyjnej.
Demonstrator opracowywanej przez Rafako Innovation oraz Instytut Energetyki Odnawialnej technologii będzie zlokalizowany na terenie Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o. o. w Radzyniu Podlaskim. Budżet całego przedsięwzięcia to 41 mln zł.
Zielony wodór, kolektory słoneczne i magazyny ciepła
– Proponujemy technologie umożliwiające stworzenie układu kogeneracyjnego opartego w niemal 80 proc. o zielony wodór, który będzie wytwarzany w elektrolizerze i wykorzystywany w ogniwach paliwowych. W ten sposób stworzymy zeroemisyjne źródło ciepła i energii elektrycznej. Zasadnicze elementy kogeneratora to elektrolizer i ogniwo paliwowe, które generuje energię elektryczną. Taka konfiguracja byłaby pierwszą w Polsce, opartą wyłącznie o energię z zeroemisyjnych OZE – powiedział dr inż. Mariusz Twardawa, wiceprezes zarządu RAFAKO Innovation, lidera konsorcjum.
Zastosowane zostaną także kolektory słoneczne i magazyny ciepła, charakterystyczne dla tzw. wielkowymiarowych słonecznych systemów ciepłowniczych. Rozwiązanie w PEC Radzyń należy uznać za pierwsze w Polsce, ale już sprawdzone w UE. – Proponujemy rozwiązania, które eliminują w znacznej mierze procesy spalania węgla w miejskiej ciepłowni, a na terenie demonstratora eliminują wszelkie rodzaje emisji do atmosfery, łącznie z emisją hałasu. To innowacja procesowa, która obejmuje integrację w jeden spójny i elastyczny system kilku zeroemisyjnych technologii: energia elektryczna kupowana z lokalnych OZE w oparciu o prognozę cen + elektrolizer + ogniwo paliwowe + sezonowy magazyn ciepła – poinformował Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.
Radość na Podlasiu
Demonstrator technologii będzie zlokalizowany na terenie Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o. o. w Radzyniu Podlaskim i będzie zasilał 10 budynków mieszkalnych (bloki wielorodzinne należące do Radzyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej). – Z zainteresowaniem przyjęliśmy propozycję Konsorcjum, aby demonstrator technologii powstał na bazie naszego systemu ciepłowniczego. Jeśli zamierzenie się powiedzie, pozytywnie wpłynie na środowisko naszego miasta. Spowoduje też przybliżenie naszej ciepłowni do osiągnięcia kryterium efektywności energetycznej – stwierdził Prezes Zarządu PEC Sp. z o. o. w Radzyniu Podlaskim Jerzy Woźniak.
Ciepłownie muszą się modernizować
Modernizacja sektora ciepłowniczego w Polsce wynika z konieczności dostosowania ciepłowniczych jednostek o mocach poniżej 50 MW opartych na spalaniu paliw kopalnych, a wszczególności węgla, do wymogów Dyrektywy UE o emisjach z instalacji średniej wielkości (MCP), która od 2025 roku wprowadza standardy emisyjne zanieczyszczeń po raz pierwszy dla tej grupy instalacji. Zgodność z nowymi limitami będzie wymagać modernizacji wielu istniejących elektrociepłowni i ciepłowni o mocy poniżej 50 MW.Na koniec roku 2019 w Polsce wg URE funkcjonowało do 396 koncesjonowanych przedsiębiorstw ciepłowniczych. Analizy rynkowe wskazują, że ponad 83 proc. jednostek ciepłowniczych wymaga inwestycji.Rafako informuje, że rozwiązania konsorcjum będzie można zastosować do elektrociepłowni różnej wielkości w całej Polsce.
źródło: Rafako, oprac. ż
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS