A A+ A++

Seniorzy z gminy Żary chcieli mieć swój głos i wpływ na to, co się wokół nich i dla nich dzieje. Poprosili o stworzenie rady seniorów. Radni się na to nie zgodzili.

Przeciw utworzeniu rady seniorów opowiedzieli się wczoraj (w czwartek, 24.03.) radni gminy Żary. Wcześniej o pomyśle rozmawiali na posiedzeniach komisji.

– Wpłynął wniosek Fundacji „Pięknolesie” o utworzenie rady seniorów. Miałaby mieć charakter opiniujący i doradczy. Mogłaby występować z inicjatywą uchwał. Jej obszarem działania byłaby gmina Żary. Na celu miałaby sygnalizowanie potrzeb seniorów, a także zapewnienie wpływu seniorów na to, co się dzieje w gminie – tłumaczy Edyta Ciecierska, sekretarz gminy.

– Wielu seniorów chciałoby w ten sposób współpracować z Urzędem Gminy. Stąd nasz wniosek – wyjaśnia Krystyna Adamenko, szefowa „Pięknolesia”.

Radę miało tworzyć 7-10 osób w wieku powyżej 60 lat, wyłonionych w ramach wyborów. Jej członkowie funkcję pełniliby społecznie. Kadencja miałaby trwać tyle, ile Rady Gminy, czyli 5 lat.

Sztuczny twór

– Nie ukrywam, że jestem przeciw. Moim zdaniem byłby to kolejny twór, który nic by nie wnosił – ocenia Kazimierz Ostrowski, radny ze Złotnika.

– Mamy przecież koła gospodyń, zespoły śpiewacze. Są też kluby seniora – argumentuje Krzysztof Stefanowicz, radny i sołtys Sieniawy Żarskiej.

– Szczerze mówiąc, połowa Rady Gminy to seniorzy – wtóruje im Jan Gajda, radny z Olbrachtowa.

– Uważam, że ta rada to byłby sztuczny twór. Obawiam się, że tak jak to się zazwyczaj odbywa, obowiązki z nią związane spadłyby na sołtysów – argumentuje Elwira Wentlant, radna i sołtyska Kadłubii.

Chcą mieć wpływ

Aktywni seniorzy liczyli na powstanie rady.

– Pomysł wyszedł od „Pięknolesia”, ale myśmy to omawiali już lata temu. Bo jest coraz więcej seniorów, nie mamy swoich przedstawicieli i decyduje się za nas. Oczywiście jesteśmy zadowoleni, bo wójt dał możliwość korzystania z basenu i rehabilitacji, ale chcielibyśmy mieć też swój głos w gminie. To nie chodzi o to, że żądamy tego, by o czymś decydować, ale chcielibyśmy proponować czy wyjść z inicjatywą – mówi Teresa Kowalczewska ze Stowarzyszenia „Śpiewajmy razem”, emerytowana dyrektorka biblioteki w Bieniowie.

– Pomysł jest bardzo dobry. Słyszałam już o tym wcześniej. Rada miałaby podpowiadać, jak seniorom pomóc, umilić ten wiek. Sama na pewno chętnie bym się zaangażowała – dodaje Teresa Dudzik, szefowa Koła Gospodyń Wiejskich z Grabika.

Na razie seniorzy na takie możliwości liczyć nie mogą. Wczoraj (24.03.) pomysł utworzenia rady seniorów poparło tylko 4 radnych, 8 było przeciw, a 3 się wstrzymało.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowe wozy strażackie trafią do pięciu jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu oleśnickiego
Następny artykułCentrum Przesiadkowe prawie gotowe. Prace mocno przyśpieszyły