Witold Rowicki urodził się w w 1914 roku w Taganrogu, w Rosji. Ukończył studia muzyczne w 1938 roku. Po drugiej wojnie światowej był m.in. kierownikiem artystycznym Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, później pełnił tam też zaszczytną funkcję dyrygenta. W 1950 roku zorganizował orkiestrę Filharmonii Warszawskiej, później był jej dyrektorem artystycznym i dyrygentem. Zmarł w 1989 roku w Warszawie. Zapisał się w historii polskiej muzyki poważnej jako jedna z najwybitniejszych postaci XX wieku. Mało kto wie o jego radomszczańskich korzeniach, nie wspomina o tym internet, a nawet oficjalna strona muzyka.
Witold Rowicki, 1983 r. Autor: Ermell. Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication
Właściwie nazywał się Witold Kałka. Nazwisko Rowicki jego ojciec Jan przyjął po swojej żonie, która miała na imię Nadzieja. Ślub wzięli w dalekim Jekaterynburgu w Rosji, gdzie Jan przebywał w celach zarobkowych ze swoim bratem Teodorem. Rodzeństwo w dalekiej Rosji utrzymywało się z grania na skrzypcach. Ich rodzinną miejscowością było zaś nasze Radomsko, z którego wyjechali po prostu za lepszym życiem. Nic dziwnego – Jan miał aż dziewięcioro rodzeństwa i na pewno chciał odciążyć swoich rodziców. Wkrótce po ślubie Jana i Nadzieji Rowickich, przyszedł na świat ich syn – Witold. Małżeństwo postanowiło wrócić do Polski nieco później, około roku 1923. Osiedlili się najpierw w Żywcu, potem w Nowym Sączu i ostatecznie w Krakowie. Niestety nie znalazłem żadnej informacji o dalszych związkach czy odwiedzinach Radomska przez Rowickich. Z drugiej jednak strony artystyczny Kraków zapewne w lepszy sposób rozwinął talent młodego Witolda.
Zobacz podobne artykuły:
Ważne informacje
Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na [email protected] – wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na [email protected] – na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze 🙂
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS