A A+ A++

“Radom miastem przemysłu przyszłości” – to inicjatywa, która ma na celu przekształcenie regionu radomskiego w dynamiczne centrum biznesowe. Program oferuje warsztaty, usługi doradcze oraz audyty. W poniedziałek odbyła się pierwsza konferencja. 

Firmy wielokrotnie nie wiedzą, jak przeprowadzić adaptacje do zmian klimatycznych, jak dostosować produkcję, skąd sprowadzać materiały nadające się do recyklingu oraz jak ograniczać emisje CO2. Brakuje im również wiedzy na temat korzystania z dofinansowań i funduszy, mają trudności z pisaniem wniosków, a po uzyskaniu dofinansowania napotykają problemy z poruszaniem się w gąszczu wytycznych, umów i wymagań. Projekt “Radom miastem przemysłu przyszłości” ma właśnie odpowiadać na wyzwania dzisiejszego biznesu, wskazać wymogi prawne dla firm oraz uzbroić pracowników firm w niezbędną wiedzę z ww. zakresów. Mogą wziąć w nim udział firmy z subregionu radomskiego (powiaty: białobrzeski, kozienicki, lipski, przysuski, radomski, miasto Radom, szydłowiecki oraz zwoleński).  W poniedziałek (20.05) w budynku Sieci Badawczej Łukasiewicz w Radomiu odbyła się konferencja inaugurująca. 

https://www.cozadzien.pl/zdjecia/radom-miastem-przemyslu-przyszlosci-startup-academy-zdjecia/101026

– To inicjatywa, która ma za zadanie wspierać małe i średnie firmy z ziemi radomskiej i z okolic, które chcą rozwijać się w myśl dwóch istotnych trendów: gospodarki obiegu zamkniętego oraz przemysłu 4.0 – mówił Michał Misztal, prezes Startup Academy. – Wiemy, że te tereny kiedyś charakteryzowały się bardzo mocnym przemysłem, a teraz on musi się mocno zmieniać, aby dostosowywać się do warunków wymagających, które dzisiejsza gospodarka im serwuje. Dlatego planujemy organizację różnych wydarzeń. Na konferencję zapisało się około sto osób.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+

Podczas  konferencji otwierającej zostały otwarte zapisy na: warsztaty, audyty innowacyjności i usługi doradcze (w razie potrzeby nawet audyt techniczny/technologiczny linii produkcyjnej).  Firmy i ich przedstawiciele mogą wziąć udział we wszystkim za darmo. Projekt jest finansowany przez samorząd województwa mazowieckiego, Instytut Kreowania Przedsiębiorczości i Izbę Przemysłowo-Handlową Ziemi Radomskiej.

– To kolejny element, który województwo mazowieckie organizuje na terenie Radomia. Ale na terenie całego Mazowsza również mamy takie miejsca, w których chcielibyśmy, żeby przedsiębiorczość rozwijała się bardzo kompleksowo – mówiła Aleksandra Szwed, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie. –  Zaczęliśmy od programu dla młodzieży, tak żeby młodzi ludzie dowiedzieli się, czym jest przedsiębiorczość w jakiś ciekawy sposób. Mamy też projekt dla studentów i doktorantów, podczas którego prezentujemy, jak mają powstawać ich pierwsze biznesy.  Kolejnym etapem jest inkubacja, preinkubacja, mamy platformy startowe. Kolejnym etapem są klastry. A to wszystko musi być spięte w jakiś sposób i stąd powstał pomysł w województwie mazowieckim, aby przygotować projekt z naszych własnych środków, aby wspierać takie organizacje, które będą budować ekosystemy w subregionach. 

Warsztaty będą organizowane dla maksymalnie 12 przedstawicieli firm. Każde spotkanie będzie miało podobną strukturę i będzie trwało około 3-4 godz.

– Przekrój firm w Radomiu jest przeróżny, to są firmy usługowe, produkcyjne i też takie, które świadczą usługi w wysoko wyspecjalizowanych branżach. Myślę, że właśnie po to jest takie spotkanie, żebyśmy dowiedzieli się, czego małe i średnie przedsiębiorstwa potrzebują w tym obszarze przemysłu 4.0 czy gospodarki obiegu zamkniętego – mówił Łukasz Białczak, prezes Izby Przemysłowo – Handlowej Ziemi Radomskiej. 

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Jak podkreśliła wiceprezydent Radomia, współpraca nauki z biznesem jest niezwykle istotna.

– Doskonale wiemy, że kluczem do sukcesu gospodarki ogólnoświatowej, ogólnokrajowej i tej lokalnej jest ścisła współpraca między nauką a biznesem. To są wszystkie te rozwiązania, które opierają się na najbardziej innowacyjnych, zaawansowanych technologicznie pomysłach. O tym jest ten projekt: jak powiązać sektor przedsiębiorstw, sektor prywatny z sektorem nauki – mówiła Katarzyna Kalinowska, wiceprezydent Radomia. – Całkowita wartość projektu to około 400 tys. zł.

Więcej informacji można znaleźć TUTAJ

fot. cozadzien.pl/Piotr Nowakowski

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMorawiecki: Mój obóz polityczny prześwietlił intencje Putina
Następny artykułMarek Papszun ponownie trenerem Rakowa Częstochowa