A A+ A++

Patryk Białas, katowicki radny, wniósł do Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego skargę w sprawie opłaty klimatycznej pobieranej od turystów przez gminę Szczyrk. Opłata, jak twierdzi radny, naliczana jest niezgodnie z prawem, ponieważ ta beskidzka miejscowość nie może poszczycić się czystym powietrzem.

Opłata klimatyczna to potoczna nazwa podatku pobieranego od turystów, którzy w miejscowości z korzystnymi warunkami klimatycznymi pozostają dłużej niż dobę. Jednak Szczyrk, pomimo swojego położenia, również ma problem z unoszącym się w powietrzu smogiem. Jak twierdzi Generalna Inspekcja Ochrony Środowiska jest to jedna z tych miejscowości, które leżą w strefie przekroczonych norm jakości powietrza, albo często notują takie przekroczenia.

Gęsto od smogu powietrze na tyle zbulwersowało katowickiego radnego, że ten postanowił zadziałać. Na początku złożył wniosek do tamtejszego magistratu, aby opłata została zniesiona. Zdecydował się też wnieść skargę do WSA w Gliwicach:

Skarżę Szczyrk za pobieranie opłaty miejscowej. Zamiast czystego powietrza jest smog. To nie jest fair, brać za to pieniądze – napisał na swoim profilu facebookowym Patryk Białas.

Podobna sprawa miała już miejsce w przypadku Zakopanego – według orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2018 ta popularna, turystyczna miejscowość nie miała prawa pobierać opłaty klimatycznej, ponieważ tamtejsze powietrze nie spełniało odpowiednich kryteriów. Również w Wiśle zapadło podobne orzeczenie jeszcze w roku 2015, ale na mocy uchwały tamtejszej rady miasta opłata została wznowiona, zmieniło się tylko jej uzasadnienie.

Wiele miejscowości w Polsce pobiera opłatę klimatyczną, chociaż o warunkach uzdrowiskowych zazwyczaj nie ma mowy, a wszechobecny smog skutecznie zniechęca nawet do zwykłego spaceru. Trudno jednak oczekiwać, że takie miejscowości zrezygnują z dodatkowego grosza w budżecie, więc dopóki taka opłata nie zostanie zaskarżona, będzie konsekwentnie naliczana, nawet jeżeli turyści mieliby odpoczywać w oparach samochodowych spalin i smogu. Warto jednak wspomnieć, że tej zimy podobne skargi wpłynęły do sądów w sprawie Sandomierza oraz Torunia, być może zatem na mapie Polski takich miejscowości, które będą musiały znieść opłatę, będzie coraz więcej – ale to akurat nie jest dla nikogo dobra wiadomość.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPowstańczy Rząd Tymczasowy w Kutnie
Następny artykułKoniec świetnej passy futsalistów AZS UMCS Lublin