A A+ A++

Na sesji nadzwyczajnej Rady Miejskiej w Olecku radni podjęli uchwałę intencyjną w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Kijewie. Wcześniej przyjęli wniosek dotyczący spełnienia postulatów wysuwanych przez rodziców uczniów likwidowanej szkoły.

Podjęcie uchwały poprzedziła kolejna już burzliwa dyskusja. Radna Alicja Stefanowska przypomniała burmistrzowi jego umocowanie prawne w gminnym samorządzie.

– Myślę, że bardzo dobrym wstępem do dzisiejszej dyskusji na temat likwidacji szkoły byłoby odniesienie się do informacji umieszczonej w przestrzeni publicznej przez burmistrza nie dalej niż wczoraj. Jako, że ukazały się tam informacje, że rada wchodzi w pańskie kompetencje, że rada podejmuje działania niezgodne z tym, co jest pan w stanie zaakceptować, to chciałam tylko przypomnieć, że według ustawy o samorządzie gminnym i według statutu gminy organem stanowiącym i kontrolnym gminy jest rada, która stanowi o kierunkach działań burmistrza oraz przyjmuje sprawozdanie z jego działalności. Rada stanowi o tworzeniu, likwidacji, reorganizacji przedsiębiorstw, zakładów i innych gminnych jednostek organizacyjnych, czyli nie przekroczyliśmy swoich kompetencji, a wręcz było to naszym obowiązkiem. Chciałam również przypomnieć, że zgodnie z zapisami statutu radni mają prawo wnosić pod obrady sprawy, które uważają za społecznie pilne i uzasadnione, a taką sprawą jest likwidacja szkoły w Kijewie. Natomiast paragraf 16 statutu gminy Olecko mówi o tym, że organem wykonawczym jest burmistrz. Burmistrz wykonuje uchwały rady miejskiej i zadania gminy określone przepisami prawa. Myślę, że – a nie jest to tylko moje zdanie, ale większości rady – w przestrzeni publicznej pojawiła się informacja nie do końca prawdziwa i szkalująca radę. Nie pierwszy raz zauważam, że bardzo wygodne stało się to, iż mieszkańcy uderzają w radę za decyzje burmistrza – mówi radna Stefanowska.

Do informacji zamieszczonej na stronie burmistrza odniosła się również przewodnicząca komisji oświaty Anna Kaczor.
– To, co już nie po raz pierwszy zresztą pan zamieszcza, zamiast rozsupływać konflikt, to pan dodatkowo go piętrzy i mam takie odczucie, że pan próbuje skłócić szkoły ze sobą. I nie idzie to w kierunku, aby zażegnać konflikt, a wręcz odwrotnie, aby on był coraz bardziej ostry i wyrazisty – twierdzi przewodnicząca Kaczor.

Do wypowiedzi radnych odniósł się burmistrz Karol Sobczak i przedstawił swoje argumenty.
– Zgadzam się z radną dotyczącą obowiązków rady miejskiej, której w żaden sposób nie chcę ograniczać ani określać kierunków, bo to rola radnych. Natomiast w tej sytuacji, która się wydarzyła, jest to granica na tyle miękka, że być może przez niektórych z państwa niedostrzegalna, bo o ile państwo te kierunki wyznaczacie, to organ wykonawczy, czyli burmistrz jest odpowiedzialny za realizację budżetu. A w trakcie rozmowy rodziców z radnymi powstały wnioski do budżetu obciążające finansowo gminę. W ten sposób wchodzicie w kompetencje burmistrza i tylko to miałem na myśli – zapewnia burmistrz Sobczak.

Radny Miłun wyjaśnił, że postulaty wysuwane przez rodziców nie są wnioskami do tegorocznego budżetu, a raczej kierunkami i sprawami, które trzeba w najbliższym czasie rozwiązywać. Z kolei radna Stefanowska dodała, że jeśli burmistrz mówi że szkoła w Kijewie generuje duże koszty utrzymania i gmina ciągle do niej dokłada, to może należałoby również mówić o innych przypadkach, do których gmina dokłada, ponieważ mieszkańcy, a szczególnie mieszkańcy Olecka mogą odnieść wrażenie, że wszystkie pieniądze podatników idą na szkołę w Kijewie.

Ostatecznie za uchwałą w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Kijewie głosowało 13 radnych (Jarosław Bagieński, Rafał Bielawski, Dawid Bondarenko, Jakub Dziubiński, Grzegorz Kłoczko, Wojciech Lenarczyk, Renata Maciąg, Mariusz Miłun, Alicja Nowik, Marian Prusko, Wojciech Rejterada, Alicja Stefanowska, Grzegorz Wróblewski), 6 było przeciw (Janina Anuszkiewicz, Adam Chajęcki, Paweł Giełazis, Ferdynand Grodzicki, Anna Kaczor, Wioletta Żukowska) i jeden się wstrzymał (Wacław Olszewski). Nieobecny był radny Marcin Roszko.

Podjęcie uchwały rozpoczyna żmudny proces, który ma zakończyć podjęcie ostatecznej uchwały o likwidacji SP w Kijewie. Radni muszą ją podjąć do końca kwietnia. Warunkiem jest jednak m.in. pozytywna opinia kuratora oświaty.

Na tej samej sesji radni przyjęli wniosek, w którym rada miejska wnosi o podjęcie przez burmistrza prac prowadzących do ustalenia z rodzicami i mieszkańcami obwodu szkoły w Kijewie ostatecznego zakresu i czasu realizacji działań rekompensujących, związanych z likwidacją szkoły w Kijewie.

Postulaty dotyczą:
– przebudowy magazynku przy małym budynku na stołówkę dla dzieci i połączenie łącznikiem z głównym budynkiem szkoły w Gąskach (do tej szkoły mają trafić uczniowie, jeśli szkoła w Kijewie zostanie zlikwidowana),
– zakup busa, który umożliwiałby dodatkowy kurs powrotu młodszych dzieci do domu,
– postawienie wiaty w miejscowości Świdry, której lokalizację wskaże sołtys Świder,
– przestawienie obecnych wiat, dostosowując do miejsc, gdzie wsiadają dzieci,
– zapewnienie zatrudnienia wszystkim pracownikom szkoły przynajmniej na takich samych warunkach, jakie obecnie mają w SP w Kijewie.

Więcej na ten temat w najbliższym (14 lutego) wydaniu Głosu Olecka.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Pożegnaliśmy się i pogodziliśmy”. Cugowski odwiedził przed śmiercią Romualda Lipkę w szpitalu
Następny artykułWyprzedaż rocznika w Aprilia Polska! Tuono V4 1100 oraz RSV4 z ubezpieczeniem GRATIS