Radni przegłosowali uchwałę o zamianie nieruchomości gruntowych położonych w Tarnobrzegu. Uchwała przyjęta została z poprawką, głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja.
W myśl przyjętej uchwały działka należąca do miasta a leżąca obok Mariny, nad Jeziorem Tarnobrzeskim, zostanie przekazana Agencji Rozwoju Przemysłu. Z kolei działkę należącą do ARP umiejscowioną w strefie ekonomicznej, otrzyma miasto. Celem tej operacji jest pozyskanie przez miasto terenu, na którym ma powstać spalarnia odpadów, wybudowana przez austriackie FCC. Działka ta leżąca w odległości ok.450 m od linii brzegowej jeziora, miałaby zostać wydzierżawiona FCC.
Jak tłumaczyli biorący udział w dyskusji radni, podjęcie tej uchwały daje możliwość negocjacji z FCC w sprawie ewentualnych korzyści dla mieszkańców miasta, wynikających z uruchomienia spalarni. Podkreślił to również w swoim wystąpieniu prezydent Bożek. Mówiono również o planach ARP dotyczących działki przy Marinie, na której miałoby powstać centrum konferencyjne. Takiego zapisu w przyjętej uchwale jednak nie ma.
Jak czytamy w uchwale: Proponowana zamiana działek ma na celu realizację zadań własnych gminy w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi. Zmiany w sektorze gospodarki odpadami przyczyniły się do powstania nowoczesnych, ekologicznych i bezpiecznych rozwiązań problemu zagospodarowania odpadów komunalnych. Jednym z takich rozwiązań jest termiczne przekształcanie odpadów, wykorzystywanych do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. W rezultacie zastosowanie nowoczesnego, ekologicznego systemu gospodarowania odpadami na terenie miasta Tarnobrzega przyczyni się do obniżenia kosztów zagospodarowania odpadów komunalnych.
W dyskusji zabrała głos pełnomocniczka Stowarzyszenia Nie dla spalarni nad Jeziorem Tarnobrzeskim – Małgorzata Zych, przywołując wcześniejsze słowa przewodniczącego RM Bogusława Potańskiego, który planowaną lokalizację spalarni nad jeziorem nazwał „pomysłem szaleńców„. M. Zych mówiła o tym, że przyjęcie tej uchwały otwiera drzwi FCC do budowy zakładu nad Jeziorem Tarnobrzeskim.
„Pan Kalinka uważa, że dzisiaj nie decydujecie o budowie spalarni. Jest dokładnie odwrotnie, dzisiaj otwieracie szeroko drzwi i dajecie pozwolenie panu prezydentowi na to, żeby ta spalarnia tam powstała„.
Uchwała została przyjęta z poprawką złożoną przez radnego Damiana Szwagierczaka, czyli bez słów : „Jednym z takich rozwiązań jest termiczne przekształcanie odpadów, wykorzystywanych do produkcji energii elektrycznej i cieplnej”
Więcej informacji wkrótce
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS