Na środowej sesji 28 czerwca burmistrz Jacek Orych omówił „Raport o stanie Gminy Miasto Marki za 2022 r.”. Gdyby opisać go dwoma słowami – jest to „kopalnia informacji” o tym, co wydarzyło się w mieście w ubiegłym roku.
Oto kilka liczb z różnych dziedzin ilustrujących trendy i wydarzenia 2022
7,2 tys.
Tyle dzieci uczęszczało w 2022 r. do przedszkoli i szkół podstawowych. Nasze wydatki edukacyjne wyniosły aż 128,8 mln zł. To więcej niż połowa naszego budżetu! Subwencja oświatowa od państwa pokryła te wydatki tylko w 37,1 proc.
5,6 km
Tyle wynosi długość ulic, które wybudowaliśmy lub wyremontowaliśmy w ubiegłym roku. Na liście zrealizowanych inwestycji są m.in. Wczasowa, Długosza, Koszalińska, Piotrówka, Kościelna, Baśniowa i Topolowa.
-8,7 proc.
O tyle spadły ubiegłoroczne dochody miasta. Jest to m.in. efekt zmian w przepisach podatkowych. Mimo tego zwiększyliśmy inwestycje o prawie 46 proc. w porównaniu z 2021 r.
527 proc.
O tyle przez rok zwiększyła się liczba osób korzystających z pomocy naszego urzędu. Obsłużyliśmy 52,7 tys. osób – również uchodźców z Ukrainy
18 tys.
Tyle ton odpadów zebraliśmy w ubiegłym roku w naszym mieście. Statystyczny mieszkaniec miasta wyprodukował prawie pół tony śmieci. Dobra wiadomość jest taka, że już połowę masy stanowią odpady segregowane.
5,5 tys.
Tylu mieszkańców wzięło udział w programach zdrowotnych realizowanych na terenie naszego miasta. Największą grupę (2,6 tys.) stanowiły dzieci, biorące udział w programie edukacyjnym „Szpital Pana Cegiełki”.
Z całym „Raportem o stanie Gminy Miasto Marki” w formie elektronicznej można się zapoznać TUTAJ. Na środowej sesji odbyła się prezentacja i dyskusja. Następnie odbyło się głosowanie nad votum zaufania dla burmistrza – 15 radnych było „za”, a 5 „przeciw”, nikt się nie wstrzymał.
– Wchodziliśmy w 2022 r. z nadzieją, że po zakończeniu pandemii wreszcie będzie to normalny okres. I niestety nie był. Piętno na całym ubiegłym roku odcisnęła wojna na wschodzie, która spowodowała, że do naszego miasta również napłynęło wielu uchodźców. Jako samorząd, mieszkańcy, organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy wykonaliśmy ogrom pracy, by pomóc im odnaleźć się w nowej rzeczywistości. I za to wszystkim serdecznie dziękuję – mówi Jacek Orych.
Burmistrz podkreśla, że nie było jednak mowy o zmianie priorytetów. A wśród nich poczesne miejsce zajmowały i zajmują inwestycje.
– Budowaliśmy i remontowaliśmy ulice oraz chodniki. Kontynuowaliśmy modernizację zabytkowych kamienic Briggsów. Dzięki projektowi z Mareckiego Budżetu Obywatelskiego wymieniliśmy część wiat przystankowych. Warto też podkreślić zakończenie rozbudowy sieci kanalizacyjnej, realizowanej przez Wodociąg Marecki i solidnie dofinansowanej przez UE. Dzięki temu przybyło ponad 14 km sieci kanalizacji sanitarnej – wylicza przykłady inwestycji Jacek Orych.
To wszystko działo się w niesprzyjającej dla wielu samorządów sytuacji finansowej. Zmiany w PIT spowodowały solidny uszczerbek w dochodach naszego samorządu.
– Dlatego szukaliśmy zewnętrznych dofinansowań. Zdobywaliśmy m.in. pieniądze z rządowej puli, unijnej oraz samorządu województwa mazowieckiego. Podobnie będzie w tym roku – dodaje Dariusz Pietrucha, zastępca burmistrza.
W czasie sesji radni pochylili się również nad sprawozdaniem z wykonania budżetu w 2022 r. Podsumowaniem było podjęcie uchwały w sprawie udzielenia burmistrzowi absolutorium. 15 radnych było „za”, a 5 „przeciw”.
– Wynik głosowania zobowiązuje mnie do dalszej wytrwałej pracy na rzecz naszego miasta. Dziękuję wszystkim osobom, z którymi miałem okazję współpracować przez cały ubiegły rok. To dla Was jest to absolutorium – podkreśla Jacek Orych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS