A A+ A++

Klub radnych Torunia Koalicji Obywatelskiej apeluje do prezydenta Michała Zaleskiego w sprawie zachowania cennych walorów zabudowy szkieletowej na Chełmińskim Przedmieściu i Mokrem w Toruniu. To m.in. pokłosie planowanej rozbiórki domu przy ul. PCK 30, w którym mieszkała legendarna przedwojenna gwiazda kina Helena Grossówna. Póki co społecznikom udało się zatrzymać prace rozbiórkowe.

– Z dużym zaniepokojeniem i wielką troską obserwujemy procesy wyburzania charakterystycznej tzw. zabudowy szkieletowej na osiedlu Chełmińskie Przedmieście i Mokrem. Jesteśmy przekonani, że ta zabudowa, która nam współczesnym może jeszcze nie wydawać się szczególnie cenna i zabytkowa, z pewnością jest godna zachowania dla przyszłych pokoleń – pisze do Zaleskiego szef radnych KO Łukasz Walkusz. – Jako odpowiedzialni depozytariusze dziedzictwa materialnego miasta Torunia bądźmy odpowiedzialni za jego historyczny, niepowtarzalny i dzięki łaskawości historii niezdewastowany wojnami krajobraz.

Walkusz apeluje do prezydenta o “pilne przeanalizowanie tego problemu i podjęcie kompleksowych i długofalowych działań w tym zakresie”. – Wnosimy o powołanie zespołu składającego się z eksperckich służb konserwatorskich oraz przedstawicieli Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. Zespół ten powinien zaplanować działania mające na celu ochronę zabytkowej architektury i przestrzeni kulturowej poza zespołem Starego i Nowego Miasta, a w szczególności dokonać dokładnej inwentaryzacji istniejącej zabudowy szkieletowej i wyznaczyć enklawy chronione – czytamy. – Ważnym elementem tych działań powinien być także program konserwatorski dla wyznaczonych obszarów wraz z przygotowanym programem pełnego remontu tych budynków z zachowaniem ich historycznego i niezmienionego charakteru. Wnosimy również o pilne uwzględnienie problematyki ochrony zabudowy szkieletowej, jako ważnego elementu dziedzictwa architektonicznego i historycznego miasta Torunia, w dokumencie strategicznym, kierunkującym działania gminy w zakresie ochrony oraz rewitalizacji tych dóbr.

Radni Koalicji Obywatelskiej dodają, że ich intencją nie jest utrudnianie procesów inwestycyjnych: – Jesteśmy zwolennikami rozwoju miasta i zdajemy sobie sprawę, że sporo z omawianej zabudowy zniknęło z krajobrazu w wyniku m.in. budowy dróg czy realizacji innych przedsięwzięć.

– Dzisiaj zwracamy się jednak z prośbą o opracowanie koncepcji długofalowej ochrony pewnych zwartych obszarów zabudowy szkieletowej na Chełmińskim Przedmieściu i Mokrym, również w kontekście zagospodarowania tej części Torunia. Nie możemy zgodzić na niekontrolowany proces wyeliminowywania z zabytkowej struktury miasta budynków i obszarów, które nie tylko nieodwracalnie przekształcą jego unikatowy klimat urbanistyczny, ale co gorsza, nie wystawią naszemu pokoleniu świadectwa dobrego gospodarza – apelują rajcy do prezydenta Torunia, odwołując się do jego dawnego hasła wyborczego.

–  Jesteśmy przekonani, że takie działanie pozwoli na ochronę tych wyjątkowych obiektów, a w dalszej perspektywie pozwoli pozyskać finanse na ich pełną rewitalizację – kończy Walkusz. – Wierzymy, że władze miasta, które w wyjątkowy i systematyczny sposób dbają o zabytki, zostaną zapamiętane jako te, które myślą o przyszłości, pragną zachować tę unikalną tożsamość, również dla przyszłych pokoleń torunian. Będzie to stanowiło wyjątkową atrakcję turystyczną na mapie Polski.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPożegnanie prof. Jerzego Limona
Następny artykułPEWIK Gdynia – wstrzymanie bezpośredniej obsługi klientów