Radni miejscy klubu Koalicji Obywatelskiej – Lewicy zwrócili się do prezydenta Tomasza Andrukiewicza z prośbą, aby ten wystąpił z wnioskiem do wojewody o wyłączenie wymagań dotyczących selektywnego zbierania odpadów komunalnych.
Taką możliwość daje specustawa dotycząca szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Wojewoda w drodze zarządzenia będzie mógł zmienić zasady selektywnego zbierania odpadów, tj. zmniejszyć liczbę frakcji w zależności od potrzeb.
To oznacza, że dopuszczane jest oddalenie w czasie segregacji śmieci na 5 frakcji oraz podwyżek, które nas czekają. I taką decyzję np. na prośbę będzie mógł podjąć wojewoda.
– Nie wyobrażam sobie, żeby po pandemii tysiące ełczan, wspólnot mieszkaniowych martwiły się oto jak zorganizować pojemniki na 5 frakcji oraz że w tych dramatycznie trudnych czasach mielibyśmy jako radni przegłosować 85% podwyżkę za śmieci zaproponowaną przez prezydenta – mówi Ireneusz Dzienisiewicz.
– Większa część ełczan wyjdzie poraniona z obecnego stanu, jaki obecnie mamy- mówi Krzysztof Wiloch. Musimy pochylić się w stronę ełczan i pomóc im przetrwać te trudne dla nas chwile. Dlatego ważne jest, aby obowiązkową segregację odłożyć w czasie. Tym bardziej że jest taka możliwość i trzeba z niej skorzystać.
Teraz wniosek czeka na decyzję prezydenta Andrukiewicza i od jego woli będzie zależało czy takie pismo skieruje do wojewody warmińsko – mazurskiego.
Wniosek do prezydenta Ełku został wystosowany 1 kwietnia 2020 r. Pod prośbą podpisali się wszyscy radni klubu KO-L.
Zapisy ustawowe
Art. 11c. 1. Wojewoda może, w drodze zarządzenia, zmienić lub wyłączyć wymagania dotyczące selektywnego zbierania odpadów komunalnych, określone w regulaminie utrzymania czystości i porządku w gminie oraz w przepisach wydanych na podstawie art. 4a ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2019 r. poz. 2010 i 2020 oraz z 2020 r. poz. 150 i 284).
2. W zarządzeniu, o którym mowa w ust. 1, wojewoda może także, na wniosek wójta, burmistrza albo prezydenta miasta, zmienić częstotliwość odbierania odpadów komunalnych oraz sposób świadczenia usług przez punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych, określone w uchwałach rady gminy wydanych na podstawie przepisów ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminie.
3. W przypadku wydania zarządzenia, o którym mowa w ust. 1, na obszarze województwa lub jego części, których zarządzenie dotyczy, nie stosuje się wymagań dotyczących selektywnego zbierania odpadów komunalnych, określonych w ustawie z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS