A A+ A++

Podczas ostatniej w 2020 roku, XXX sesji Rady Miejskiej, radni podjęli uchwały w sprawie wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych, dofinansowania kultury fizycznej oraz dalszego funkcjonowania Dolnobrzeskiej Karty Mieszkańca. Najważniejszą kwestią tej sesji było uchwalenie budżetu Gminy Brzeg Dolny na 2021 rok.

Budżet na 2021 rok przyjęty

Na plan dochodów i wydatków, stanowiących fundament gospodarki finansowej gminy wpływa wiele czynników. Podstawą do opracowania budżetu na następny rok jest m. in. prognoza wykonania budżetu gminy za rok mijający, ale także wnioski złożone przez organizacje i stowarzyszenia pozarządowe oraz propozycje i sugestie radnych. Zapisy w budżecie na 2021 rok, dotyczące inwestycji w niektórych obszarach, zostały zapisane w sposób ogólny, tak aby można było sprawnie i szybko wnosić do budżetu poszczególne zadania. – Nowy budżet na 2021 rok jest bardzo ostrożny, uważam że będzie on bardzo możliwy w realizacji. Razem z panią skarbnik oraz współpracownikami kierowaliśmy się zasadą, że lepiej dopisać nowe zadania, jeżeli zobaczymy, że budżet realizuje się lepiej niż zakładaliśmy albo przynajmniej tak jak zakładaliśmy, (…). – mówił na sesji burmistrz Paweł Pirek. Zaplanowane zostały także środki na dotacje dla stowarzyszeń. Rozdzielona została kwota na finansowanie sportu i kultury fizycznej w kwocie 500 tys. Cześć tej kwoty przeznaczona będzie na zadania finansowane z ustawy o pożytku publicznym, druga część będzie realizowana w ramach współpracy z klubami sportowymi w ustawie o sporcie.

Dużym problemem jest wciąż zbyt mała subwencja oświatowa, którą samorządy otrzymują z finansowania centralnego. Subwencja w kwocie 10,5 mln nie pokrywa nawet wynagrodzenia dla pracowników oświaty w gminie Brzeg Dolny, ponieważ łączna kwota wynagrodzeń to prawie 15 mln rocznie. Co roku pojawiają się apele samorządów z prośbą czy wnioskiem o urealnienie subwencji oświatowych przekazywanych samorządom, niestety w dalszym ciągu pieniędzy jest zdecydowanie za mało, dlatego też samorządy muszą dopłacać olbrzymie kwoty na rzecz oświaty. Wszystkie komisje pozytywnie zaopiniowały autopoprawki do budżetu gminy na 2021 rok, pozytywną opinie na temat planu budżetu gminy wystawiła również Regionalna Izba Obrachunkowa. 14 głosami za przy 0 przeciwnych, 0 wstrzymujących się przegłosowano budżet na 2021 rok. Jednogłośnie przegłosowano też wieloletnią prognozę finansową na lata 2021-2030.

Plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych w Gminie Brzeg Dolny

Kolejnym punktem sesji było przegłosowanie uchwały w sprawie wyznaczania obszaru i granic aglomeracji Brzegu Dolnego. Krajowy Program Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK) stanowi wykaz aglomeracji, które muszą zostać wyposażone w systemy kanalizacji zbiorczej i oczyszczalnie ścieków. Poziom skanalizowania gminy do 100 tys. mieszkańców powinien wynieść 95%. Gmina Brzeg Dolny utrzymuje się na poziomie 99,6% co oznacza, że tylu mieszkańców, działalności gospodarczych czy przemysłowych odprowadza ścieki do systemów kanalizacyjnych. Pozostałe 0,4 % są to ścieki oczyszczane przez przydomowe oczyszczalnie lub na zasadzie zbiorników bezodpływowych. Uchwałę w sprawie wyznaczania obszaru i granic aglomeracji Brzegu Dolnego oraz wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych w Brzegu Dolnym na lata 2021 – 2025 przegłosowano jednogłośnie. Zmieniona została cena wywozu nieczystości płynnych w gminie Brzeg Dolny. Przez ostatnich 18 lat Zakład Gospodarki Komunalnej pobierał opłatę za ich wywóz w kwocie 14,10 za m3. Od 2002 roku opłata ta nie była rewaloryzowana. Wysokość opłat nie pozwalała na pokrycie niezbędnych kosztów w zakresie działalności: opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości płynnych. W związku z powyższym zmieniono opłatę za wywóz nieczystości płynnych do wysokości 26,46 zł/m3. Na podniesienie opłaty wywozu nieczystości płynnych wpłynęły: wzrost ceny jednostkowej za 1m3  dostawy ścieków komunalnych na oczyszczalnię ścieków należącą do PCC ROKITA SA. z 0,72 zł w 2002 r. na 4,86 zł w 2020 r., wzrost opłat za transport, wzrost kosztów eksploatacji beczkowozu czy wywóz małych zbiorników o pojemności 1-2 m3, z miejscowości odległych od miasta Brzeg Dolny, gdzie zlokalizowana jest przepompownia ścieków. W kalkulacji uwzględniono również koszty bezpośrednie: koszty pracy pracownika obsługującego beczkowóz, koszty transportu i eksploatacji beczkowozu, koszty zrzutu i oczyszczania ścieków oraz koszty ogólnozakładowe. Uchwałę przegłosowano 13 głosami za i 1 wstrzymującym.

Dwa lata Dolnobrzeskiej Karty Mieszkańca

We wrześniu 2018 roku Rada Miejska w Brzegu Dolnym przyjęła program „Dolnobrzeskiej Karty Mieszkańca”, która wydawana była na okres 24 miesięcy. Podjęto odpowiednią uchwałę, dzięki której po upływie tego okresu ważność karty przedłuża się na wniosek mieszkańca na okres kolejnych 24 miesięcy. – Do tej pory wydano 3601 kart, najmłodszym posiadaczem Dolnobrzeskiej Karty Mieszkańca jest 7 miesięczny mieszkaniec gminy, najstarszym 95-latek. Szczególnym zainteresowaniem program cieszy się w przedziale 61-70 lat. Na ten program od 2 lat gmina przeznacza ok 30 tys. złotych.- mówiła sekretarz gminy Brzeg Dolny Katarzyna Zagórska. Radni przegłosowali uchwałę jednogłośne.

Sprawozdanie burmistrza w okresie międzysesyjnym

W okresie międzysesyjnym burmistrz Brzegu Dolnego zaproszony został na oglądanie wyremontowanego dolnobrzeskiego komisariatu. 22 grudnia na wizytacji w dolnobrzeskim obiekcie szpitala oceniono postępy robót oddziału internistycznego. W Powiatowym Centrum Medycznym nabierają tempa prace związane z zmianą struktury, lokalizacji i świadczeń medycznych. Odbyły się również spotkania z prezesem PCM-u, dotyczyły one głównie sytuacji pandemicznej w szpitalu wołowskim. W okolicach listopada wszystkie łóżka w szpitalu jednoimiennym były zajęte, teraz zajętych jest ok 20 łóżek. Sytuacja pandemiczna pokazała, że szpitale powiatowe są niezwykle potrzebne i muszą funkcjonować dla dobra mieszkańców. – Będę starał się by szpital powiatowy w powiecie wołowskim funkcjonował przynajmniej w takim zakresie jak dotychczas. Czyli interna, chirurgia, ZOL i rehabilitacja a być może w perspektywie 2-3 lat uda się przywrócić odział ginekologiczny z neonatologią. – mówił na sesji burmistrz Paweł Pirek. Jak będą wyglądały szczepienia na COVID-19 w gminie Brzeg Dolny? Zgodę na prowadzenie programu szczepień uzyskało Powiatowe Centrum Medyczne, nie znaczy to jednak, że inne podmioty nie będą mogły takich szczepień realizować. Szczegółowe informacje odnośnie szczepień na COVID-19 przekazywane będą na bieżąco.

sj

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLubelskie. Rodzina i policja szukają Natalii. Wyszła w sylwestra
Następny artykułOjciec Borisa Johnsona postanowił zostać Francuzem