A A+ A++

Na nadzwyczajnej sesji spotkali się dziś radni gminy Korycin. Powodem był apel do polskiego rządu w sprawie przyjęcia budżetu Unii Europejskiej w obecnej formie.

Przypomnijmy, w połowie listopada rządy Polski i Węgier sprzeciwiły się projektowi, który wypracowała prezydencja niemiecka z większością w Parlamencie Europejskim oraz Komisją Europejską. Chodzi o tzw. zasadę praworządności, od której przestrzegania zależałaby wypłata unijnych środków. Zgodnie z tą propozycją decyzja o ewentualnym zawieszaniu bądź odbieraniu pieniędzy poszczególnym państwom miałaby zostać podjęta na wniosek KE przez Radę Unii większością kwalifikowaną (do tej pory obowiązywała w tej sprawie jednomyślność). Polski rząd uważa, że takie rozwiązanie to naruszenie traktatów unijnych. Zwraca też uwagę na brak kryteriów określających naruszenie praworządności. Na wprowadzenie takiego rozwiązania naciska z kolei kilka krajów Północy, przede wszystkim Holandia i Niemcy.

Brak jednomyślnej zgody na unijny budżet w tej formie sprawia, że od nowego roku obowiązywać będzie prowizorium.

CZYTAJ TEŻ: Wspólna deklaracja premierów Polski i Węgier. Chodzi o powiązanie budżetu unijnego z tzw. praworządnością

Z apelami do polskiego rządu zwracali się w ostatnich dniach politycy opozycji, m.in. z Koalicji Obywatelskiej i PSL.

Sprawą unijnego budżetu zajęli się dziś na nadzwyczajnej sesji radni gminy Korycin. „Wyrazili w ten sposób zaniepokojenie i dezaprobatę zapowiedzią wniesienia weta do budżetu UE na lata 2021 – 2027 przez polski rząd i większość parlamentarną. Radni Gminy Korycin zdecydowanie opowiedzieli się za bezwzględną obecnością Polski w Unii Europejskiej i jej wartościami niezwykle istotnymi dla każdego z nas. Uznali uchwalenie przygotowanego budżetu Unii i Funduszu Odbudowy za rację stanu Rzeczypospolitej” – poinformował wójt Korycina Mirosław Lech w mailu nadesłanym do redakcji.

W apelu czytamy:

„Jako radni Rady Gminy Korycin, w poczuciu odpowiedzialności za wspólnotę lokalną, nasz kraj i solidarni z innymi obywatelami Unii Europejskiej, wyrażamy głębokie zaniepokojenie zapowiadanymi działaniami polskiego rządu, dotyczącymi zawetowania wieloletniego budżetu Unii Europejskiej na lata 2021 – 2027 oraz Funduszu Odbudowy, co się wiążę z pozbawieniem Polski ogromnych środków na rozwój, a szczególnie przezwyciężenie skutków gospodarczych i społecznych spowodowanych SARS-CoV2.

Nie do przyjęcia jest negowanie przez partię władzy wartości podzielanych przez większość polskiego społeczeństwa, dla których znaleźliśmy się we Wspólnocie. Odwracanie znaczenia pojęć takich jak „praworządność”, prowadzić może do negowania naszych praw podstawowych, które są fundamentem zjednoczonej Europy.

Niestabilność fundamentów działania polskich samorządów, w tym brak zapewnienia odpowiedniego finansowania zadań własnych i zleconych, była w ostatnich dwóch dekadach rekompensowana środkami pomocowymi z Unii Europejskiej. To właśnie dostęp do tych środków (163 mld euro – począwszy od funduszy przedakcesyjnych) zapewnił silne wsparcie polskich reform, ukierunkowując je na zrównoważony rozwój. Poszczególne gminy, pozyskując wsparcie finansowe w ramach licznych programów operacyjnych, mogły w zależności od lokalnych potrzeb, zrealizować niezbędne inwestycje rozwojowe, zadbać o podmiotowość różnych grup społecznych stwarzając szansę na indywidualny rozwój. Uwzględniając stan naszego państwa, tylko dalsza możliwość korzystania ze środków finansowych Unii Europejskiej w kolejnych latach zapewni uruchomienie lokalnych, wciąż jeszcze zbyt słabo wykorzystanych potencjałów.

Nie ma w zasadzie w Gminie Korycin, jak i zapewne w innych polskich wsiach, miasteczkach i miastach inicjatywy, która od 2004 roku nie została wsparta bezpośrednio lub pośrednio przez środki finansowe z Unii Europejskiej. W ramach działań samorządowych Gminy Korycin zrealizowanych zostało w tym czasie około 50 projektów inwestycyjnych i niematerialnych, na które pozyskane zostały środki z Unii Europejskiej w wysokości ponad 10 tys. zł na jednego mieszkańca. Ponadto środki z UE odmieniły działające na terenie gminy przedsiębiorstwa, gospodarstwa rolne oraz rozbudziły społeczne i gospodarcze inicjatywy.

Tylko porozumienie w sprawie wieloletniego budżetu na lata 2021 – 2027 oraz Funduszu Odbudowy zapewni kolejny stały dopływ europejskich środków, które pozwolą na realizację następnych inicjatyw niezbędnych naszej gminie i jej mieszkańcom.

Ponadto skutki pandemii SARS-CoV2 sprawiają, że jesteśmy, z jednej strony w stanie poważnego zagrożenia zdrowia publicznego, z drugiej – na skraju gospodarczej, społecznej i finansowej katastrofy. Społeczności lokalne i regionalne, bez dostępu do narzędzi finansowych, które ułatwią odbudowę społeczno-gospodarczego potencjału po kryzysie spowodowanym epidemią, nie poradzą sobie same w warunkach niestabilnej polityki finansowej. Zachwiana zostanie zwłaszcza ciągłość podstawowych usług publicznych i rozwój infrastruktury technicznej oraz społecznej, co może prowadzić do ich degradacji.

Jako Samorząd Gminy Korycin mamy już przygotowanych kilkanaście projektów inwestycyjnych dotyczących przedsięwzięć m.in. drogowych, wodno-kanalizacyjnych, oświatowych, OZE, rekreacyjno-turystycznych i kulturalnych. Ich realizacja uzależniona jest wyłącznie od pozyskania środków zewnętrznych. Bez wsparcia finansowego Unii Europejskiej trudno też sobie wyobrazić dalsze funkcjonowanie i rozwój polskiego rolnictwa i przedsiębiorczości.

Z uwagi na powyższe, jako radni Gminy Korycin apelujemy o zawarcie porozumienia w sprawie budżetu Unii Europejskiej na lata 2021 – 2027 oraz Funduszu Odbudowy, a także zobowiązanie Prezesa Rady Ministrów do głosowania za solidarnym przyjęciem Wieloletnich Ram Finansowych Unii Europejskiej na lata 2021 – 2027 oraz Funduszu Odbudowy w interesie Polski oraz wszystkich obywateli UE. Apelujemy o jednoznaczne opowiedzenie się za interesem mieszkańców Wspólnoty oczekujących na rozwiązanie problemów zdrowotnych, społecznych i gospodarczych powstałych w wyniku pandemii SARS-CoV2.

Polski samorząd jest najbliżej ludzi i ich potrzeb. Dlatego wiemy, że nie ma silnej Polski bez silnych samorządów i bez silnej Unii Europejskiej. Będziemy konsekwentnie bronić naszej wspólnoty samorządowej jako części wspólnoty europejskiej.     

Przewodniczący Rady
Iwona Chwiećko” 

Za przyjęciem stanowiska głosowało 11 radnych, trzech wstrzymało się od głosu, jeden był przeciw.

Osobą aktywnie angażującą się w działania opozycji parlamentarnej jest wójt gminy Korycin. W czasie ostatnich wyborów prezydenckich poparł on Rafała Trzaskowskiego.

CZYTAJ WIĘCEJ: Senator, poseł, prezydent Białegostoku i wójt Korycina namawiali do poparcia Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich [WIDEO, FOTO]

Mirosław Lech: Prawdziwy samorządowiec nie może popierać człowieka, który łamie konstytucję i działa przeciw samorządności

W ubiegłym roku Mirosław Lech starował do Sejmu z list Koalicji Polskiej (PSL-Kukiz`15).

CZYTAJ TEŻ: Mirosław Lech: Kilkanaście tysięcy zdobytych głosów uznałbym za satysfakcjonujący wynik w wyborach [WIDEO, FOTO]

(pb)

Zapis dzisiejszych obrad:

View the discussion thread.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAndrzejki w SP 1
Następny artykułPolskie weto. Miller mówi, co powinien zrobić Morawiecki