A A+ A++

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta troje radnych – Margaret Skerska-Roman, Bartosz Szymański i Maciej Krużewski – złożyło wspólną interpelację dotyczącą uruchomienia od roku szkolnego 2021/2022 w każdej szkole ponadpodstawowej, której organem prowadzącym jest magistrat, etatu psychologa.

Sytuacja jest coraz gorsza

Radni uważają, że zatrudnienie psychologów w szkołach poprawi bezpieczeństwo młodych torunian. Powołują się na raport Najwyższej Izby Kontroli z września 2020 roku, który pokazuje, że liczba nastolatków z zaburzeniami psychicznymi wzrasta. Z roku na rok notuje się coraz więcej samobójstw wśród młodzieży.

Bezpłatne wsparcie psychologiczne dla dzieci i młodzieży jest obecnie niewystarczające, a obecność psychologa w szkole mogłaby to zmienić. – Proponujemy wyłączenie etatu psychologa ponad tzw. bon edukacyjny, który w skrócie uzależnia liczbę etatów nauczycieli od liczby uczniów – doprecyzowała na Facebooku Margareta Skerska-Roman.

Kropla w morzu potrzeb

Radni przywołują Strategię Rozwoju Edukacji Miasta Torunia na lata 2016-2023. Uważają, że w związku z epidemią wymaga ona modyfikacji. Skerska-Roman, Szymański i Krużewski podają też statystyki związane z działalnością poradni psychologiczno-pedagogicznej, która ich zdaniem zajmuje się bardziej diagnozą niż prowadzeniem na szeroką skalę terapii dla dzieci i młodzieży.

– Obecnie realizuje terapię dla 123 podopiecznych, a liczba uczniów realizujących obowiązek szkolny i nauki w szkołach, dla których organem prowadzącym jest GMT, wynosi 25 692 osoby. To przysłowiowa “kropla w morzu potrzeb” – czytamy w interpelacji.

Psychologowie w toruńskich szkołach

Fundacja na rzecz Praw Ucznia zainicjowała jeszcze w 2020 roku projekt ustawy “Psycholog w każdej szkole”, informując, że 50 proc. uczniów i uczennic w Polsce nie ma w szkole dostępu do psychologa, ponieważ taki specjalista nie jest zatrudniony w ich placówce. Żeby wnieść ustawę do Sejmu, potrzeba 100 tys. podpisów, których zbiórka trwa.

Sprawdziliśmy sytuację w toruńskich szkołach, których organem prowadzącym jest miasto. Jest ich – podstawowych i ponadpodstawowych – łącznie ponad 60. Jak przekazała nam rzeczniczka prezydenta Torunia Anna Kulbicka-Tondel, w tych placówkach zatrudnionych obecnie jest 14 psychologów w łącznym wymiarze 10,99 etatów. W tym w szkołach podstawowych jest ich 10 (9,49 etatów), natomiast w szkołach ponadpodstawowych cztery osoby (2,5 etatu).

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDracarys na tropie przesyłek z “lewym” tytoniem [FOTO]
Następny artykułMęska czapka z daszkiem – idealna na trening, spacer i na co dzień