A A+ A++

W elektrowni jądrowej Fukushima-1 już od 10 lat trwa mordercza walka ze skutkami największej w XXI wieku katastrofy jądrowej. Niestety, końca jej nie widać. Eksperci uważają, że prace oszyszczeniowe mogą potrwać jeszcze 15 lat i pochłonąć setki miliardów dolarów.

Tymczasem naukowcy znaleźli bardzo ciekawy pomysł na zebranie bardzo cennych danych na temat poziomu promieniowania i stałe monitorowanie skażonych terenów wokół elektrowni. Wykorzystano do tego węże wielkookie, które dość powszechnie występują na tych terenach. Badacze wyposażyli je w dozymetry i nadajniki GPS.

Gady stały się mobilnymi stacjami pomiarowymi. Jako że znajdują się one w środku łańcucha pokarmowego, to zjadając swoje ofiary i następnie stając się obiadem innych większych przedstawicieli świata fauny, czujniki zbierały dane na temat nie tylko skażenia odwiedzanych przez nie obszarów, ale również pokazały skalę napromieniowania innych zwierząt.

Wyniki eksperymentu bardzo zaskoczyły naukowców. Okazało się, że skażenie obszarów okalających elektrownię nie jest jednorodne. Im bliżej obiektu, tym większe skażenie, ale występowało ono również w niektórych bardziej oddalonych lokacjach. Co ciekawe, blisko elektrowni odnotowano 22 razy wyższe stężenie radioaktywnego cezu 134 i 137, niż w obszarach położonych dalej.

Na tej podstawie powstała dość szczegółowa mapa skażenia tej części Japonii. Takie dane są niezwykle ważne z punktu widzenia prac oczyszczeniowych. Te obszary, które są już wolne od skażenia promieniotwórczego, będą mogły zostać sukcesywnie … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł14. Mastercard OFF Camera przechodzi do historii. Triumf silnych głosów kobiet – reżyserek [ZDJĘCIA]
Następny artykułNasze kalendarium – 12 września