A A+ A++

Godzinna rozmowa z burmistrzem Łukaszem Puźnieckim na żywo ze studia w polkowickim ratuszu. Wywiady z przedstawicielami lokalnych środowisk, m. in. sportowego, społecznego i wolontariackiego. Tego jeszcze u nas nie było. Radio Wrocław przyjechało do Polkowic z audycją „Twoje radio w Twoim mieście”.

Przed ratuszem zaparkował wóz transmisyjny, a jedno z pomieszczeń w budynku zaaranżowano na studio radiowe. To wszystko w ramach akcji Radia Wrocław, która obejmuje coraz więcej miejscowości Zagłębia Miedziowego.

Audycję „Twoje radio w Twoim mieście” rozpoczęła godzinna rozmowa na żywo z burmistrzem Polkowic, przeprowadzona w ramach projektu „Liderzy opinii”. Burmistrz Łukasz Puźniecki odpowiadał nie tylko na pytania dziennikarza prowadzącego audycję, ale także na wątki poruszane przez słuchaczy. Cały czas czynny był telefon do studia. Na bieżąco odbierano także maile kierowane na adres audycji.

Na antenie poruszono wiele wątków dotyczących naszego miasta. Przeważały jednak tematy ekologiczne, górnicze, te dotyczące historii naszego miasta oraz inwestycyjne. Na początek sporo miejsca poświęcono zagmatwanym dziejom „miejskości” Polkowic oraz jego patronowi – św. Sebastianowi. Tej postaci dotyczył także mail z Polkowic oraz telefon od jednej z mieszkanek Wrocławia.

– W ubiegłym roku Rada Miejska na mój wniosek wystąpiła do Watykanu o nadanie oficjalnego patronatu św. Sebastiana. To bardzo ciekawa historia – dlaczego akurat św. Sebastian? Otóż w XVII wieku dżuma nawiedziła Polkowice. Chorych, którzy byli usuwani poza mury miasta, umieszczano ich w izolatoriach. To przypomina nam czas obecnej epidemii. Niestety wielu z nich zmarło, bo dżuma zdziesiątkowała miasto. W akcie ostatniej nadziei rajcy miejscy i miejscowy proboszcz zwrócili się o pomoc do św. Sebastiana. Po jakimś czasie dżuma ustąpiła – opowiadał burmistrz Polkowic.

Z historii przeniesiono się do współczesności, której głównym elementem jest przemysł miedziowy i górnictwo. Omawiano m. in. unikatowy w skali Europy zbiornik osadowy Żelazny Most, mówiono o tradycjach górniczych i wstrząsach wywoływanych eksploatacją górniczą, ale nade wszystko o dobrej współpracy z miedziową spółką.

– KGHM bardzo dba o bezpieczeństwo, jesteśmy tu w stałym kontakcie. Mieszkańcy mogą liczyć na wsparcie w przypadku występowania szkód górniczych. To bardzo ważne, bo bezpieczeństwo i ochrona środowiska są dla nas bardzo istotne – podkreślał burmistrz Łukasz Puźniecki.

Wiele  miejsca w rozmowie z dziennikarzem Radia Wrocław zajął temat ekologii. Mówiono np. o rekordowej liczbie nasadzeń, parkach kieszonkowych, rozwijającej się elektromobilności oraz projekcie Klastra Energii Zagłębia Miedziowego, którego Gmina Polkowice jest inicjatorem i liderem.

– Zieleń to wypoczynek, zieleń to komfort mieszkania w mieście, to czyste powietrze o które bardzo walczymy. W tym roku padnie chyba dolnośląski rekord, bo na terenie naszej gminy nasadzimy blisko 700 drzew, powstaną dwa nowe parki kieszonkowe, a trzy które znajdują się na terenie gminy do przyszłego roku zostaną zrewitalizowane – mówił w rozmowie z Radiem Wrocław burmistrz Łukasz Puźniecki.

Audycja „Twoje radio w Twoim mieście” to także rozmowy z mieszkańcami, przedstawicielami różnych środowisk, które mają wpływ na wizerunek miasta i komfort życia mieszkańców. Gośćmi słuchaczy byli Tomasz Szulc z KS Górnik Polkowice, Dorota Szubała – sołtys sołectwa Moskorzyn, Małgorzata Karlak-Kąca ze Stowarzyszenia Eudajmonia, oraz Janusz Kaczanowski – emerytowany górnik, członek Rady Seniorów Gminy Polkowice.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKto, z kim, kiedy? Piłkarskie ZAPOWIEDZI na 06/08.11.2020
Następny artykułNieodpowiedzialny kierowca zatrzymany