Zgodnie z testami przeprowadzonymi przez serwis Phoronix, zintegrowany układ Radeon 880M działający na pokładzie chipu Ryzen AI 9 365 oferuje lepszą wydajność pod Linuksem. Testy przeprowadzono na Linux Ubuntu oraz Windows 11.
Mimo dostępności takich narzędzi jak Proton od Valve gracze i tak chętniej wybierają Windowsa. Przyczyn jest oczywiście wiele, a jednymi z nich są z pewnością dostępność najnowszych sterowników oraz wydajność. Jak się jednak okazuje Linuks potrafi w obu tych kwestiach zaskoczyć. Michael Larabel z portalu Phoronix postanowił sprawdzić wydajność układu Radeon 880M, który jest częścią procesora Ryzen AI 9 365. Celem było zapoznanie się z obsługą sterowników graficznych w dniu premiery na Windowsie oraz Linuksie. Do testów wykorzystano benchmarki opierające się na API Vulkan oraz OpenGL ze względu na ich obsługę zarówno w systemach Windows, jak i Linux.
Ogólnie rzecz biorąc największą przewagę Linuksa notowano w benchmarkach korzystających z API Vulkan. Pod OpenGL wynik był z reguły albo zbliżony, albo to Windows 11 wygrywał.
Jeśli chodzi o system operacyjny Microsoftu to w tym przypadku wybór padł na Windowsa 11. W kwestii Linuksa postawiono natomiast na dystrybucję Ubuntu w wersji 24.04 z jądrem Linux 6.10. W teście Unigine Superposition 1.0 pod OpenGL zwycięsko wyszedł Windows 11 notując w zasadzie minimalnie więcej klatek.
Reszta z przeprowadzonych benchmarków w ogólnym rozrachunku pokazuje jednak znaczącą przewagę Linuksa. Okazuje się bowiem, że w aż 15 z łącznie 21 testów większa liczba klatek była generowana właśnie pod Linuksem. I co ciekawe w niektórych przypadkach wzrost wydajności w Linuksie był naprawdę spory, wynosząc na przykład 41,8% w jednym z testów FurMark 2.1.
Ogólnie rzecz biorąc największą przewagę Linuksa notowano w benchmarkach korzystających z API Vulkan. Pod OpenGL wynik był z reguły albo zbliżony, albo to Windows 11 wygrywał.
Wniosek jest zatem taki, że sterowniki graficzne AMD pod Linuksa były dopracowane już na premierę nowego iGPU, co pozwoliło na zapewnienie większej wydajności w niektórych przypadkach niż Windows.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS