A A+ A++

Na tę chwilę z niecierpliwością wyczekiwały polskie platformy equity crowdfundingowe oraz start-upy i biznesy. Nowe przepisy mają poprawić działanie platform finansowania społecznościowego w całej UE, ale również zwiększają pięciokrotnie maksymalną kwotę, jaką można pozyskać bez konieczności pisania prospektu emisyjnego, do 5 mln euro. Przed polskimi firmami otwierają się właśnie drzwi do pozostałych krajów UE i milionów potencjalnych inwestorów. – To kopernikański przełom, czy też moment hamiltonowski i stworzenie wspólnego rynku kapitałowego dla małych i średnich przedsiębiorstw. Będzie również dopuszczony handel akcjami (kontaktowanie inwestorów za pomocą tablicy ogłoszeń) – skomentował decyzję Arkadiusz Regiec w wywiadzie dla „Forbesa”.

Szansa na miliony od ręki

– Equity crowdfunding to jedna z najszybszych metod pozyskania środków na rozwój biznesu. Ta ścieżka jest maksymalnie skrócona i uproszczona, nie trzeba pisać prospektów emisyjnych, ani czekać na zgodę KNF ze startem emisji. Dzięki temu w momencie kryzysowym, czy przełomowym jesteśmy w stanie błyskawicznie skalować swój biznes, pozyskać środki i lecieć dalej – wyjaśnił Arkadiusz Regiec.

Finansowanie społecznościowe to nowa alternatywna forma finansowania, która bezpośrednio łączy, najczęściej poprzez internet, osoby mogące przekazać, pożyczyć lub zainwestować pieniądze z osobami potrzebującymi środków na konkretny projekt. W przypadku start-upów i innych małych i średnich przedsiębiorstw korzystanie z pożyczek bankowych jest często kosztowne lub trudne z uwagi na brak historii kredytowej lub zabezpieczeń rzeczowych.

„Finansowanie społecznościowe może stanowić użyteczne zastępcze źródło finansowania, zwłaszcza na wczesnych etapach rozwoju przedsiębiorstwa” – czytamy w komunikacie Rady UE.

Nowe przepisy mają poprawić działanie platform finansowania społecznościowego w całej UE. Są częścią projektu unii rynków kapitałowych, która ma ułatwić dostęp do nowych źródeł finansowania.

„Przyjęte przepisy pozwolą platformom finansowania społecznościowego oferować usługi transgranicznie, gdyż ujednolicą minimalne warunki prowadzenia działalności w państwie własnym i w innych państwach UE. Zwiększą również pewność prawa dzięki wspólnym zasadom ochrony inwestorów” – wskazano.

To ogromna zmiana dla krajowych platformom finansowania społecznościowego, które wcześniej, aby zaistnieć ze zbiórką w innym państwie musiały uzyskać niezbędne zgody do przeprowadzenia emisji.

Zmianie uległa również kwota. Dotychczas unijne przepisy pozwalały na emisję akcji do sumy 1 mln euro. Teraz Rada UE zwiększyła ją pięciokrotnie.

„Nowe przepisy będą dotyczyć kampanii finansowania społecznościowego nieprzekraczających 5 mln EUR w okresie 12 miesięcy. Operacje na większą skalę regulować będzie dyrektywa o rynkach instrumentów finansowych (MiFID) i rozporządzenie o prospekcie emisyjnym” – wskazano. Z zakresu nowych przepisów zostało wyłączone finansowanie społecznoś … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł„COVID-19 to okazja dla tych, co mają gotówkę”. Arkadiusz Regiec o tym, jak przygotować się na kolejną falę kryzysu
Następny artykułŚwiadkowie zatrzymali pijanego kierowcę. To lubelski policjant