Swoją działalność zainaugurowali 4 marca 2019 roku. Dzisiaj przyszedł czas na jej podsumowanie. Radni Świdnickiej Rady Seniorów II kadencji zakończyli urzędowanie, ale, jak podkreślają, nie zamierzają osiąść na laurach i zrezygnować z zaangażowania na rzecz środowiska lokalnego.
Świdnickiej Radzie Seniorów dziękował burmistrz Waldemar Jakson: – Współpracujemy z wieloma środowiskami, między innymi z Młodzieżową Radą Miasta, Świdnicką Radą Kobiet, niebawem z niedawno utworzoną Radą Pożytku Publicznego. Na podstawie ich uwag, tworzymy pewną wizję i plan rozwoju miasta. Staramy się, w miarę swoich możliwości, rozwiązywać problemy zgłaszane przez te wszystkie środowiska. Państwa praca na rzecz Świdnika i świdniczan jest dla nas bardzo ważna.
– Nie ukrywamy, że mijająca kadencja była trudna, bo część jej pracy przypadła na czas pandemii, ale mimo wszystko udało się wiele rzeczy zrobić. Mam nadzieję, że spotkamy się w kolejnej, a państwo będziecie nadal aktywnie pracować dla naszego miasta. Zapraszam do współpracy i dziękuję za dotychczasową – dodał Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.
Radnym dziękował również Włodzimierz Radek, przewodniczący Rady Miasta: – Cieszę się, że po zakończeniu etapu życia związanego z wykonywanym zawodem nadal nie unikacie państwo odpowiedzialności społecznej, służycie radą. Życzę państwu wszystkiego najlepszego, również z okazji nadchodzących świąt.
Podziękowania za pracę włożoną w działalność Świdnickiej Rady Seniorów II kadencji radnym wręczyli burmistrz Waldemar Jakson oraz jego zastępcy Marcin Dmowski i Jerzy Irsak, a także Włodzimierz Radek, przewodniczący Rady Miasta.
– Dziękuję panom burmistrzom i panu przewodniczącemu za udział w naszych sesjach. Gościli u nas także przedstawiciele starostwa powiatowego, Centrum Usług Społecznych, Stowarzyszenia mali bracia Ubogich. Czym zajmowała się rada? Przede wszystkim zgłaszaniem panu burmistrzowi różnych problemów dotyczących starszych mieszkańców Świdnika. Wiele z tych spraw zostało załatwionych, na przykład przystąpienie Świdnika do programu „Gmina przyjazna seniorom”, utworzenie Klubu Seniora czy choćby ustawienie ławeczek w określonych punktach miasta. Minęło 5 lat, skład rady pozostał ten sam, na szczęście nikogo nie ubyło. Dziękuję wiceprzewodniczącej, sekretarzowi oraz radnym za współpracę – wymieniał Jan Pyszniak, przewodniczący ŚRS.
Danuta Kobylańska, przewodnicząca zespołu ds. kontaktu z mieszkańcami i organizacjami społecznymi oraz strategii rozwoju i budżetu gminy miejskiej Świdnik podsumowała jego działalność: – Oprócz pracy w zespole, jego członkowie byli też inicjatorami i organizatorami wielu przedsięwzięć zmierzających do integracji osób starszych oraz zaspokojenia potrzeb tej grupy. Były to wyjazdy, wycieczki, wykłady, spotkania integracyjne. Uczestniczyli też w zadaniach organizowanych przez Urząd Miasta, Centrum Usług Społecznych i Miejski Ośrodek Kultury, między innymi WOŚP, Świdnicka Noc Kultury, Biegi Niepodległości. Zespół organizował też spotkania z mieszkańcami, na których seniorzy zgłaszali nurtujące ich problemy. Najczęściej powtarzające się sprawy dotyczyły dbania o zieleń, likwidacji nielegalnych wysypisk śmieci, czystości ulic i miejsc wokół śmietników, zanieczyszczenia powietrza w Adampolu, podwyżki stawek za ogrzewanie, pustostanu przy ul. Piłsudskiego, braku kasy biletowej na dworcu PKP. Zgłaszane tematy przekazywaliśmy panu burmistrzowi.
Jadwiga Marcinek przedstawiła działalność kulturalną ŚRS: – Seniorzy są aktywni również na tym polu. Organizują wystawy, prezentują swoje rękodzieło, tańczą, śpiewają w zespołach. Są także inicjatorami i uczestnikami różnych akcji charytatywnych oraz sportowych, na przykład marszów nordic walking.
Podczas sesji głos zabrała również Urszula Zabielska ze Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, która zachęcała do podjęcia działalności wolontariackiej: – Stowarzyszenie działa w Świdniku od 4 lat. Cieszę się, że mogliśmy z państwem współpracować, bo robicie wiele wspaniałych rzeczy, szczególnie dla osób starszych. My również chcemy do nich docierać, by miały obok siebie dobrych i życzliwych ludzi, by mogły wychodzić z domu i korzystać z tego, co Świdnik im oferuje. Kieruję więc apel do wszystkich, by rozejrzeli się wokół i pomyśleli, czy gdzieś w sąsiedztwie nie mieszka ktoś samotny, komu przydałaby się pomoc i towarzystwo. Zachęcam też państwa do zostania wolontariuszem naszego stowarzyszenia. Gwarantujemy szkolenie, warsztaty, szansę na realizację własnych inicjatyw, możliwość poznania nowych ludzi. Więcej informacji znajdziecie państwo na stronie www.malibracia.org.pl
Skład Świdnickiej Rady Seniorów II kadencji: Teresa Biała, Bronisława Budzyńska, Halina Hanaj, Danuta Kobylańska, Bartłomiej Malec, Zdzisława Michalak, Jadwiga Marcinek, Jan Nowakowski, Teresa Lesicka, Genowefa Lewczyk, Jerzy Łoś, Teresa Paul, Jan Pyszniak, Jan Rosiak, Wiesława Skroban, Aleksander Suski, Anna Stachyra, Alina Tarajko, Alicja Tynecka.
aw
Last modified: 11 grudnia, 2023
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS