Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Sławomir Drelich, lider Trzeciej Drogi uzyskał 895 głosów, ale w radzie nie zasiądzie. Z kolei Wojciech Gerus z PiS zdobył 250 głosów i może cieszyć się z mandatu radnego.
Dużo zależy bowiem od liczby głosów oddanych na dany komitet i od okręgu, z którego startowali kandydaci. Tak działa metoda d’Hondta stosowana przy przydzielaniu mandatów w wyborach samorządowych. Czy jest to najlepszy sposób zamiany głosów na mandaty? O to zapytaliśmy właśnie Sławomira Drelicha.
– Rzeczywiście zapewne w samorządach, szczególnie na najniższym szczeblu, bardziej adekwatne byłoby zastosowanie systemu większościowego z jednomandatowymi okręgami wyborczymi, jednakże w naszym mieście i powiecie niekoniecznie najważniejszym czynnikiem zakrzywiającym wyniki głosowania jest sama metoda d’Hondta, ale wielkość okręgów wyborczych. Na terenie miasta do powiatu mamy jeden okręg 6-mandatowy i dwa okręgi 3-mandatowe. Takim sposobem dla zdobycia mandatu lista wyborcza musi uzyskać kilkanaście, a czasem blisko 20% głosów. Mniejsze komitety nie mają wielkich szans na zdobycie reprezentacji. Z tym właśnie zjawiskiem zderzyliśmy się jako Trzecia Droga w ostatnich wyborach samorządowych – mówi nam lider listy.
Największą liczbę głosów spośród nieco ponad 200 kandydatów zdobyła Wiesława Pawłowska (KO), bo 2 254. Trzy kolejne miejsca zajęli kandydaci PiS – Marcin Wroński (2 148), Paweł Drzażdżewski (1 483) i Ireneusz Stachowiak (1 388).
Z wysokimi wynikami, ale bez mandatu, wybory zakończyli wspomniany już Sławomir Drelich z Trzeciej Drogi (895), Jacek Zalesiak z KO (780), czy Wojciech Klimaszewski z KO (611).
Troje kandydatów z najniższą liczbą głosów i mandatem, to Wojciech Gerus z PiS (250), Andrzej Skrobacki z KO (391) i Izabela Wierzbińska z Naszych Kujaw (392).
W radzie zasiądą m.in. byli włodarze okolicznych gmin. To Andrzej Brzeziński (1 907), burmistrz Janikowa, Wiesław Kończal (945), niegdyś burmistrz Pakości, czy Bartosz Krajniak (904), zastępca burmistrza Kruszwicy. Mandatu nie uzyskał z kolei dotychczasowy burmistrz Złotnik Kujawskich – Witold Cybulski (505).
O “transfer” z rady miejskiej do rady powiatu starali się z powodzeniem Maciej Basiński (757) i Marcin Wroński (2 148) oraz bez sukcesu Lidia Stolarska (323) i Dobromir Szymański (344).
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS