A A+ A++

Michał Dłuski, przewodniczący Rady Gminy Tarnowiec złożył rezygnację z pełnionej funkcji. Radni przyjęli ją zdecydowaną większością głosów. Swoją decyzję Dłuski tłumaczył troską o dobro rady oraz gminy Tarnowiec. Nowym przewodniczącym rady został Jarosław Pękala. W tajnym głosowaniu uzyskał 9 głosów poparcia.

Obecną kadencję władz samorządowych gminy Tarnowiec trudno uznać za spokojną. Wystarczy wspomnieć, że w ciągu ostatnich czterech lat dwukrotnie dochodziło w Tarnowcu do zmian na stanowisku wójta. Wyniki głosowań w przedterminowych wyborach, za każdym razem skutkowały przetasowaniami w składzie prezydium Rady Gminy Tarnowiec. Zmianom przewodniczącego rady często towarzyszyły wzajemne przepychanki i próby wywarcia wpływu na poszczególnych radnych. Za przykład służyć mogą wydarzenia związane z odwołaniem Jarosława Pękali, który z funkcją przewodniczącego pożegnał się w lipcu 2021 r. Radni zarzucali mu wówczas, że jako przewodniczący rady nie wypełnia należycie swoich obowiązków, jak również  nie potrafi stanąć ponad podziałami reprezentując interesy tylko części radnych.

Nowym przewodniczącym Rady Gminy Tarnowiec został Michał Dłuski. Wybór, jakiego dokonali wówczas radni, ściśle związany był z wynikiem przedterminowych wyborów na wójta gminy. Po śmierci Jana Czubika stery w gminie objął Wiktor Barański. Urząd wójta pełnił przez niespełna półtora roku. Zmarł bowiem przedwcześnie we wrześniu ubiegłego roku.

Rezygnacja Dłuskiego

Śmierć Wiktora Barańskiego oznaczała, że w gminie Tarnowiec konieczne będzie przeprowadzenie kolejnych przedterminowych wyborów na urząd wójta. W głosowaniu, które odbyło się 8 stycznia 2023 r. zwyciężyła Agata Augustyn. Po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów, oczywistym stało się, że prędzej, czy później znów dojdzie do przesunięcia akcentów w radzie. Aby uniknąć niepotrzebnych napięć Michał Dłuski postanowił złożyć rezygnację z funkcji przewodniczącego Rady Gminy w Tarnowcu. Radni przyjęli ją podczas poniedziałkowej sesji rady (13 marca br.).

Michał Dłuski/fot. Marcin Dziedzic

Zmiany są nierozłącznym elementem życia, także samorządowego. Jako gmina doświadczyliśmy ich aż za dużo w obecnej kadencji. Niemniej, najważniej jest to, aby umieć się odnaleźć w każdej nowej sytuacji. Odnaleźć się w tym, co los przynosi, w taki sposób, aby nie komplikować życia innym i nie mieć do siebie wewnętrznych pretensji. Dzisiaj składam na ręce wysokiej rady swoją rezygnację z funkcji przewodniczącego rady gminy, którą pełniłem najlepiej jak potrafiłem, kierując się dobrem rady, nie swoim – przekonywał Michał Dłuski.

Dotychczasowy przewodniczący rady, w wygłoszonym oświadczeniu wskazał także powody, które legły u podstaw jego decyzji o rezygnacji. – Jest to wynik rozmów z panią wójt [Agatą Augustyn – przyp. red.], która podobnie, jak zrobił to poprzedni wójt, przedstawiła mi swoje oczekiwania, w tym również w temacie współpracy z przewodniczącym. Jak wszyscy się domyślaliśmy, nie jestem osobą, z którą pani wójt chciałaby współpracować jako z przewodniczącym rady gminy. W przeciwieństwie do mojego poprzednika, chcąc uszanować urząd wójta i jego zdanie, zgodziłem się na rezygnację – tłumaczył.

Za odwołaniem Michała Dłuskiego z funkcji przewodniczącego rady zagłosowało 13 radnych, przy jednym głosie wstrzymującym. Dalszym obradom przewodniczył radny Tadeusz Śmietana.

Tadeusz Śmietana/fot. Marcin Dziedzic

Konsekwencją przyjęcia przez radnych rezygnacji złożonej przez Dłuskiego, była konieczność dokonania wyboru nowego przewodniczącego rady. Zgłoszono dwie kandydatury: Jarosława Pękali i Katarzyny Piskorz. Wynik tajnego głosowania był jednoznaczny. Nowym przewodniczącym Rady Gminy Tarnowiec został Jarosław Pękala, którego kandydatura uzyskała poparcie 9 radnych. Na Katarzynę Piskorz swoje głosy oddało 3 radnych.

Jarosław Pękala/fot. Marcin Dziedzic

Dziękuję wam koleżanki i koledzy za głosy. Myślę, że ta współpraca będzie się nam układała pomyślnie. Myślę, że nie będzie tych rozmów tylko w kuluarach, jak zostało wcześniej powiedziane. Zawsze były szerokie rozmowy. Współpracowałem z wójtem Czubikiem. Myślę, że będzie też wspaniała współpraca z panią wójt. Jestem do dyspozycji wszystkich państwa radnych. Zapraszam do kontaktów i rozmów – mówił Jarosław Pękala.   

Nowy wójt, nowe porządki

Podczas poniedziałkowej sesji Rady Gminy Tarnowiec Agata Augustyn zapytana została między innymi o to, czy planuje przeprowadzenie jakichkolwiek ruchów kadrowych wśród pracowników urzędu gminy. Wątpliwości radnego Michała Dłuskiego budzi w tym kontekście, przede wszystkim stanowisko sekretarza gminy. Wójt Agata Augustyn zapewniła jednak, że nie planuje redukcji zatrudnienia. – Rozmawiałam z panem sekretarzem [Markiem Hejnarem – przyp. red.]. Decyzji jeszcze nie podjęłam. Jeżeli będzie jakakolwiek zmiana, to pracy w urzędzie i tak nikt nie straci – przekonuje.     

Agata Augustyn/fot. Marcin Dziedzic

Decyzją Agaty Augustyn, do grona radców prawnych, świadczących usługi na rzecz gminy dołączy Miłosz Leszkiewicz, który po śmierci Jana Czubika i Wiktora Barańskiego dwukrotnie w tej kadencji samorządu pełnił w gminie Tarnowiec obowiązki wójta. Ma ona wynikać z potrzeby zapewnienia stałej pomocy prawnej. – Stało się to na prośbę między innymi naszego radcy prawnego. Obecnie nie mamy radców prawnych w żadnej z naszych jednostek. Zwiększamy ten zakres. Jest to umowa zlecenie, dwa dni w tygodniu. Jest to pan Miłosz Leszkiewicz. Zobaczymy, jak się to sprawdzi. Umowa została zawarta na czas określony. W każdej chwili może więc się to zmienić – wyjaśnia Agata Augustyn, wójt gminy Tarnowiec .

MD

Napisany dnia: 13.03.2023, 19:45

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrezydent Herthy: – Raz na zawsze grzebiemy etykietę „Big City Club”
Następny artykułВ Україну приїхала російська пропагандистка, відома підтримкою армії РФ. У ДПСУ ситуацію не коментують