Działania Miasta Racibórz są skupione na tym, aby uczynić je miejscem przyjaznym do życia, pracy i aktywności. Kierując się komfortem i bezpieczeństwem mieszkańców, podejmujemy liczne działania inwestycyjne, mające przełożenie na polepszenie jakości ich życia.
–W ostatnich latach zrealizowaliśmy szereg inwestycji, zarówno tych strategicznych, jak i pomniejszych, ważnych dla lokalnych społeczności poszczególnych dzielnic. Racibórz dzięki temu rozwija się dynamicznie, stając się miejscem, w którym mieszkańcy mogą rozwijać swoje pasje, budować swoje rodziny i inwestować w swoją przyszłość.
W ciągu ostatnich lat działania miejskie skupione były na budowie nowej infrastruktury drogowej, mieszkaniowej, sportowej czy rekreacyjnej, co nie tylko integruje społeczność, ale stanowi fundament dla rozwoju naszego miasta w kolejnych latach.
Sporo uwagi poświęciliśmy również ekologii i zielonym inwestycjom oraz edukacji i opiece nad najmłodszymi. Cieszę się, że dobra współpraca z powiatem i województwem, ale również z rządem, przyniosła wymierne efekty. Tym bardziej, że wiele z przytoczonych poniżej inwestycji, zrealizowaliśmy z dużym udziałem środków zewnętrznych.
Dariusz Polowy
Prezydent Miasta Racibórz
Przebudowa Dworca PKP
Racibórz
#nowoczesny
Miasto Racibórz rozwija się i skupia na innowacyjności. Otwartość na nowoczesne rozwiązania skutkuje ciekawymi realizacjami na terenie całego miasta. Tak między innymi nowopowstający dworzec PKP zostanie zagospodarowany z myślą o potrzebach mieszkańców, poszczególnych grup społecznych i biznesu działającego na terenie miasta. Przestrzenie coworkingowe, strefa młodych czy kawiarnie sprawią, że dworzec PKP stanie się miejscem żywym i aktywnym.
Dużo uwagi poświęca się także odpowiedniej opiece i edukacji najmłodszych raciborzan. W ostatnim czasie otwarto nowy Żłobek Miejski na Ostrogu oraz Przedszkole w Markowicach. Obie placówki gwarantują najwyższą jakość. Wykorzystano w nich najlepsze dostępne technologie, dzięki czemu stały się miejscami ekologicznymi, komfortowymi i bezpiecznymi dla dzieci. Nieustannie inwestujemy w szkoły i przedszkola, by podnosić jakość edukacji i opieki. Wśród takich inwestycji należy wymienić m.in.: nowe place zabaw przy każdym przedszkolu, Zielone Pracownie, Interaktywne Pracownie oraz cały szereg innych działań skupionych wokół edukacji.
Nowy Żłobek Miejski na Ostrogu
Staramy się aby już na wczesnym etapie życia zainteresować raciborzan nauką i rozwojem na wielu płaszczyznach. Dlatego też staliśmy się jednym z dwóch miast w Polsce, gdzie otwarto pilotażowe Strefy Odkrywania Wyobraźni i Aktywności (SOWA). We współpracy z Centrum Nauki Kopernik, w Raciborzu powstało miejsce, gdzie dzieci, ale też dorośli, w sposób atrakcyjny i niekonwencjonalny mogą dotknąć świata nauki i poczuć się jak odkrywcy. Miejsce to ma również potencjał turystyczny, ponieważ SOWA przyciąga grupy uczniów z powiatu, z regionu, a nawet zza granicy.
Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności
Jeśli mowa o nowoczesności, to nie brakuje jej również w powstających ciągle nowych mieszkaniach komunalnych. Kolejne nowoczesne, komfortowe i estetyczne bloki mieszkalne powstają przy ulicy Łąkowej. Miasto Racibórz pozyskuje środki na termomodernizację i remonty kamienic. W 2023 r. 9 kamienic uzyskało dofinansowanie, a z początkiem 2024 r. kolejne 25 budynków. Dzięki tym inwestycjom miasto jest w stanie gwarantować atrakcyjnie cenowo, komfortowe mieszkania dla raciborskich rodzin.
120 nowych mieszkań przy ulicy Łąkowej
Racibórz
#bezpieczny
Każdego roku Miasto Racibórz pozyskuje rekordowe środki na inwestycje drogowe, poprawiające bezpieczeństwo użytkowników dróg. Powstawanie nowych dróg oraz przebudowa tych już istniejących to sposób na efektywną komunikację w mieście.
Remonty dróg w Raciborzu
Modelowo przebudowana ulica Bema, ważny i szeroko zakrojony remont ulicy Rybnickiej, remonty ul. Staszica, Cecylii, Słonecznej i wielu innych to najlepszy dowód na to, że na raciborskich drogach dzieje się dużo dobrego, a stała i dobra współpraca z samorządem powiatowym i wojewódzkim skutkuje realizacją dużych projektów drogowych, takich jak m.in. otwarta w ubiegłym roku Zachodnia Obwodnica Raciborza czy przebudowa ulicy Kolejowej.
Tężnia przy ulicy Warszawskiej
Racibórz
#aktywny
Miasto Racibórz od lat angażuje duże środki w rozwój oferty sportowej, kulturalnej, rekreacyjnej i turystycznej. Dzięki skutecznie przeprowadzonym inwestycjom dziś możemy szczycić się tężnią przy ulicy Warszawskiej, pięknymi nowopowstałymi lewobrzeżnymi bulwarami Odry, nową murawą na stadionie Unii Racibórz, ścieżkami edukacyjnymi w Arboretum Bramy Morawskiej czy odpowiednim zagospodarowaniem terenów zielonych.
Wśród aktualnie prowadzonych inwestycji należy wspomnieć o kolejnej tężni na Ostrogu czy zewnętrznej strefie basenowej aquaparku H2Ostróg, nad którą prace ruszą już wkrótce. Duży stopień zaawansowania prac jest również na placu budowy pierwszego w Raciborzu krytego lodowiska.
Rozbudowa H2Ostróg o strefę zewnętrzną
Racibórz
#zielony
Miasto Racibórz kładzie też silny nacisk na poprawę jakości powietrza, ochronę przyrody i zrównoważony rozwój. Stale prowadzone są prace związane ze zwiększaniem efektywności energetycznej budynków miejskich poprzez ocieplanie elewacji, wymianę starych i nieefektywnych pieców na ekologiczne lub sieć ciepłowniczą.
Wśród innych działań tego typu należy wskazać budowę farm fotowoltaicznych, w ramach powołanego przez miasto Raciborskiego Klastra Energii. Inwestycja w fotowoltaikę i rozwój klastra jest dla Raciborza kluczowa. Pozwala to na utrzymywanie atrakcyjnych cen oferowanych przez spółki miejskie usług, dzięki zmniejszeniu kosztów energii elektrycznej przez nie konsumowanej. W ubiegłych latach w Raciborzu powstały trzy farmy fotowoltaiczne wybudowane przez raciborskie wodociągi.
Farma fotowoltaiczna Wodociągów Raciborskich
Wśród działań proekologicznych nie można również zapomnieć o tych związanych z recyklingiem i efektywnym gospodarowaniem odpadami. Do takich działań należy między innymi budowa nowego PSZOK-u przy ulicy Adamczyka. Nowoczesny obiekt pozwala szybko i sprawnie oddać odpady, które następnie poddane zostaną recyklingowi lub bezpiecznej utylizacji. Na terenie miasta pojawiły się też tzw. Mini Pszoki, czyli pojemniki na małe elektroodpady, które wzbudziły ogromne zainteresowanie ze strony mieszkańców, zwłaszcza tych najmłodszych, którzy chętnie angażują się w zbiórkę np. baterii, a dzięki Mini Pszokom są one utylizowane w sposób bezpieczny.
Miasto Racibórz do każdej inwestycji podchodzi kompleksowo. Dzięki temu nowe obiekty powstające w naszym mieście cechuje nowoczesność, funkcjonalność, walory estetyczne i użyteczność dla mieszkańców. Rok do roku przybywa na mapie Raciborza miejsc nowych, zrewitalizowanych lub ponownie zagospodarowanych. Wszystko po to aby stać się miastem przyjaznym mieszkańcom, przedsiębiorcom i środowisku.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS