A A+ A++

Gościem dzisiejszego „Porozmawiajmy.O” jest Renata Fijałkowska, psycholog, psychoterapeutka, pedagog, społecznik, pracownik administracji samorządowej, lider komitetu wyborczego Oświęcim Miasto Perspektyw, b. kandydatka na prezydenta Oświęcimia, radna miasta Oświęcim. W programie uczestniczą także Jakub Przewoźnik i Paweł Plinta.

Renata Fijałkowska, psycholog, psychoterapeutka, pedagog, społecznik, pracownik administracji samorządowej, lider komitetu wyborczego Oświęcim Miasto Perspektyw

Z racji tego, że w odcinku bierze udział dwójka byłych kandydatów na prezydenta Oświęcimia – pani Renata oraz Jakub Przewoźnik – pytamy o ocenę rzeczywistości politycznej w Radzie Miasta Oświęcim. – Polityki będę się uczyć cały czas. To dla mnie nowość. Liczę na współpracę także z innymi klubami radnych na rzecz naszego miasta – zaznacza Renata Fijałkowska, radna miasta Oświęcim.

Zastanawiam się niekiedy nad głębszym sensem przyjęcia w samorządzie, szczególnie nie tak znowu wielkim jak nasz oświęcimski, sztywnego podziału na „władzę” i „opozycję” – mówi Jakub Przewoźnik, radny miasta Oświęcim, b. kandydat na prezydenta Oświęcimia.

Tak, mnie na początku też trochę brakowało takiego właśnie ludzkiego, nazwijmy to bardziej koleżeńskiego podejścia, rozmowy, zaproszenia za strony prezydenta czy przewodniczącego rady do współpracy. Taki gest nic przecież nie kosztuje. Odniosłem wrażenie, że od razu, z góry, jesteśmy traktowani jako opozycja czyli „polityczny przeciwnik”.Tymczasem większość głosowań pokazuje, że jako radni głosujemy wspólnie, starając się podejmować decyzje racjonalne i wspierać zarządzanie miastem – zauważa Paweł Plinta, radny miasta Oświęcim.

– Zaskoczyło mnie to, że na sesji radni siedzą po dwóch stronach sali – przyznaje Renata Fijałkowska.

Rozmawiamy o tym, co jest potrzebne, co przydałoby się dziś w Oświęcimiu. – Według mnie w Oświęcimiu bardzo brakuje innowacji w sferze gospodarki i biznesu. Patrząc po sąsiednich gminach i miastach widzę tam rozwijające się strefy gospodarcze. To są miejsca pracy, wpływy z podatków i prawdziwy fundament rozwoju miasta – ocenia Paweł Plinta.

Wracamy do tematu możliwości związanych z budowaną w Oświęcimiu drogą S1. – Powinniśmy wspólnie z gminami, przez które będzie przebiegać droga S1, wykorzystać ten potencjał. Powinniśmy wspólnie, właśnie z innymi, sąsiednimi gminami, szukać gruntów pod większe inwestycje – mówi Jakub Przewoźnik, radny miasta Oświęcim. – Ubolewam nad tym, że długie lata mijają i ciągle nie ma np. skutecznej współpracy z pobliskimi gminami z województwa śląskiego, co przecież wydaje się naturalne i na pewno bardzo by się nam tu wszystkim przydało – dodaje Jakub Przewoźnik.

Dochodzimy do wniosku, że powinniśmy w Oświęcimiu wspólnie i lepiej zadbać o inwestorów. – Rozwój nie może być ograniczony politycznie. Biznes nie chce identyfikować się często politycznie –  zaznacza Renata Fijałkowska. W rozmowie nie zapominamy także o Małopolskiej Uczelni Państwowej, firmie chemicznej, czy planowanej budowie reaktora SMR. Podsumowujemy, że w Oświęcimiu jest pole wspólnego działania, jest szeroka przestrzeń do innowacji. – Musi być też jednak wola działania – dodaje Paweł Plinta.

Jak zawsze zapraszamy do „Porozmawiajmy.O”. Czekamy na Państwa i Wasze tematy. Zachęcamy do współpracy wszystkich, którzy chcą rozmawiać i działać na rzecz poprawiania naszej lokalnej rzeczywistości.

Nasz adres e-mail: [email protected]

Nasz numer telefonu: 500 146 701

Zapraszamy do udziału we wspólnej obywatelskiej dyskusji!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDriftingowe mistrzostwa Polski w Katowicach. “W powietrzu czuć prędkość i wibracje”
Następny artykułTutaj w centrum Warszawy Hoserowie mieli szklarnie, wkrótce będzie kompleks biurowo-usługowy