Tak to jest, kiedy się odwiedzi Szkołę Podstawową z prelekcją astronomiczną. Jeszcze w trakcie opowiadania o przestrzeni pozaziemskiej i podróżowaniu na wokółziemską orbitę już ręce uczniów są w górze, a po zakończeniu pogadanki zaczyna się nawała pytań.
We czwartek, 28 listopada 2019 toku na zaproszenie Pani Iwony Jarosik miałem przyjemność odbyć pięć spotkań z uczniami szóstych i siódmych klas Szkoły Podstawowej nr 2 w Wieliczce. Tam właśnie kolejny raz przekonałem się, jak żywo jest odbierana tematyka kosmiczna i jakie wątpliwości trapią młodych ludzi choćby w temacie życia pozaziemskiego. Nie mniejsze zainteresowanie wzbudził także – i to jest regułą – spory okaz meteorytu żelaznego Morasko, jaki trafił w ręce uczniów na czas spotkania.
Okaz wędrował w rąk do rąk, a oprócz niego uczniowie mogli także obejrzeć niewielki okruch pallasytu na podświetlanej podstawce.
Po tych spotkaniach wyszedłem pokrzepiony przekonaniem, że ciekawość świata i chęć poznania są ciągle obecne w młodych umysłach, a naszą, nauczycieli, jest rzeczą sprawianie, aby je podtrzymywać i wzmacniać. Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne ma tu wielką rolę do spełnienia, zwłaszcza że za rok od tego czasu, wraz z oddaniem nowej siedziby, zyskamy nowe możliwości.
Grzegorz Sęk
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS