A A+ A++

Kolejne dni pod znakiem podwyższonego stężenia PM10 w powietrzu. Kumulację zanieczyszczeń powietrza powoduje oprócz spalin z aut i pieców brak deszczu, bezwietrzne noce i poranki, a ostatnio także pył saharyjski.

W poprzednim wydaniu informowaliśmy o niepokoju chełmian związanym z saharyjskim pyłem, a w kolejnych dniach sytuacja wcale nie była lepsza. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyłało do mieszkańców Chełma i regionu alerty ostrzegawcze przed prognozowaną złą jakością powietrza w zakresie pyłu PM10 tj. smogu: „Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz” – zalecało RCB.

Chełmski ratusz też zamieścił na stronie internetowej ostrzeżenie w tej sprawie, które wydał na początku tygodnia Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Lublinie. Znów informowano o możliwych negatywnych skutkach dla zdrowia zwłaszcza osób cierpiących z powodu przewlekłych chorób sercowo-naczyniowych i chorób układu oddechowego, chorób nowotworowych, seniorów, kobiet w ciąży oraz dzieci.

– Niestety, znowu mamy w Chełmie do czynienia z przekroczeniem stężenia pyłu PM10 – mówił we wtorek Andrzej Wereszczyński, kierownik chełmskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Lublinie. – Ale gdy spojrzymy na mapę Polski to taka sytuacja dotyczy wielu regionów, a w dwunastu miejscach mamy do czynienia z poziomem alarmowym. Są to dane na teraz i pamiętajmy, że za chwilę może się to zmienić.

Zanieczyszczania powietrza to są złożone procesy, na które wpływać może oprócz warunków meteorologicznych, także fakt, że mamy teraz w mieście wzmożony ruch komunikacyjny. Zdarza się też, że o tej porze roku, czyli na tak zwanym przednówku, niektórzy, nie mając już tak drogiego w tym roku węgla, palą w piecach czymś, czym nie powinni. Skierowaliśmy w takich sprawach dwa wnioski do straży miejskiej. Przekroczenia w stężeniach PM10 mogą być związane z pyłem saharyjskim.

Renata Lesicka, główny specjalista Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Lublinie w Departamencie Monitoringu Środowiska, wylicza powody występowania wysokich stężeń pyłu zawieszonego PM10 w ostatnich dniach.

– Sprzyjała temu sytuacja meteorologiczna: cisze wiatrowe i długotrwały brak opadów – mówi R. Lisiecka. – Spadki temperatury nocą przyczyniły się do znacznych emisji zanieczyszczeń pochodzących z ogrzewania domów i mieszkań. Bezwietrzne noce i poranki powodowały zwiększoną kumulację stężeń zanieczyszczeń w powietrzu. Dodatkowo, w stężeniach pyłu zawieszonego udział mógł mieć pył pochodzenia naturalnego znad pustynnych obszarów Afryki (pył saharyjski).

Według informacji opublikowanej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy w dniach 16 – 20 marca 2022 r. nad południowo-zachodnią część Polski napływały masy powietrza zawierające pył drobny znad Sahary. Napływ ten mógł lokalnie przyczyniać się do wzrostu stężeń pyłu w powietrzu i wraz z emisjami ze źródeł lokalnych powodować pogorszenie jakości powietrza.

Bieżące wyniki pomiarów ze stacji monitoringu powietrza w województwie lubelskim, funkcjonujących w ramach systemu Państwowego Monitoringu Środowiska, można śledzić na portalu „Jakości Powietrza” GIOŚ (https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current) oraz w aplikacji na urządzenia mobilne pn. „Jakość powietrza w Polsce”.  (mo)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZbudować się mentalnie w obecności mistrzów
Następny artykułSpotkanie integracyjne w Moszczenicy