A A+ A++

W ubiegłym roku prezydent miasta Marek Materek poinformował, że w związku z coraz większymi wynagrodzeniami stawianymi przez firmy zajmujące się odbiorem odpadów, gmina analizuje możliwość realizacji części zadań z zakresu gospodarki odpadami przez Gminę samodzielnie bądź powierzenie ich którejś z jednostek miejskich. 

Mówił o tym również kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej Dróg i Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim, Ernest Kumek.

– Gmina podjęła się ambitnego planu zbudowania nowego systemu gospodarki odpadami opartego przede wszystkim na własnych podmiotach. W tym celu planujemy budowę gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych na osiedlu Bugaj, a docelowo także sortowni odpadów segregowanych. Wybraliśmy firmę, która wykona dla gminy projekt dla budowy PSZOK. Odbiór i transport odpadów z terenu miasta przez jedną ze spółek należących do samorządu. Przygotowania do przejęcia zlecenia od stycznia 2022 roku trwają. Budowę Instalacji Odzysku Energii przez miejską spółkę Zakład Energetyki Cieplnej na działce na której aktualnie mieści się ciepłownia. W IOE paliwem będzie RDF czyli frakcje odpadów, które nie nadają się do recyklingu a mogą być wykorzystane jako paliwo do produkcji energii cieplnej i elektrycznej – informował E. Kumek.

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 30 kwietnia br. okazało się, że odbiorem i transportem odpadów z terenu miasta zajmie się Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

– Planujemy rozszerzenie zakresu działalności PWiK o odbiór, bądź o odbiór i zagospodarowanie odpadów z terenu Starachowic i dwóch, trzech gmin, które są w spółce – powiedział prezes gminnej spółki, Jerzy Miśkiewicz. – Jest to trudne, ponieważ zadanie takie możemy tylko przyjąć z powierzenia, czyli w ramach „in house” (zamówienia „in-house”  – tzn. realizowane we własnym zakresie, własnymi siłami, w ramach własnego przedsiębiorstwa – przy.red.). Zwróciliśmy się do kancelarii prawej, lada moment dostaniemy ekspertyzę. Otrzymają ją miasto oraz gminy, by miały pewność, że możemy objąć to zadanie, a gminy mogą nam je zlecić. Jesteśmy na stanowisku, że prezydent, burmistrz, wójtowie, będąc właścicielami spółki, mogą jej powierzyć zadania, które na ich rzecz ta ma wykonywać – dodał prezes PWiK. Jako przykład miast, w którym już działa taki system, Jerzy Miśkiewicz podał  Jaworzno.

Jak mówił, PWiK analizuje to zadanie listopada zeszłego roku.

– Niebawem będziemy mieli jasną, klarowną sytuację, jak to będzie wyglądało w latach następnych. Jesteśmy w kontakcie z dostawcami sprzętu. Na tę chwilę przebiega to spokojnie – powiedział Miśkiewicz.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzęstochowskie24: Są wszędzie i dla każdego – Czerwony Krzyż i Czerwony Półksiężyc
Następny artykułBohater spod Monte Cassino awansowany na pułkownika polskiej armii