A A+ A++

Jak burmistrz ocenia sytuację w Polkowicach na tle całej Polski w kontekście wypowiedzi ministra zdrowia, że jeśli Polacy nie wezmą sprawy na poważnie to podzielimy los Włoch i Hiszpanii?

Mieszkańcy gminy Polkowice stoją przed wielkim sprawdzaniem odpowiedzialności i solidarności. Pozostanie w domach i stosowanie się do zaleceń jest dziś warunkiem ochrony nie tylko swojego zdrowia i życia, ale i osób, z którymi potencjalnie możemy mieć kontakt. Z drugiej strony w tym arcytrudnym czasie powinniśmy dbać o siebie, okazywać sobie życzliwość i cierpliwość. To zagrożenie jest naprawdę obok nas. Lubin, Głogów, Grębocice to miejscowości, gdzie potwierdzono już zarażenia koronawirusem (stan na dzień oddania gazety do druku 01.04.2020 – przyp. red.).

Jakie działania gmina podejmuje, aby mieszkańcy dostosowali się do zasady #zostańwdomu?

Polkowicki samorząd, który w tym roku świętuje 30-lecie swojego odrodzenia, nie miał nigdy do czynienia z takim wyzwaniem i zagrożeniem jednocześnie. Rolą burmistrza jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom. Stąd w pierwszej kolejności skoordynowaliśmy działania ze służbami ratowniczymi, policją, strażą pożarna i miejską. Następnie zabezpieczyliśmy naszą przychodnię zdrowia. Śluza ustawiona na wejściu wydaje się mało komfortowym rozwiązaniem dla pacjentów, jednak gwarantuje to, że przychodnia cały czas funkcjonuje. Czasy są szczególne, stąd szczególne rozwiązania. Spotykamy się jednocześnie z wielkim odruchem serca samych polkowiczan. Szycie maseczek, dostarczanie posiłków dla ratowników, udział w wolontariacie, to dowody na siłę nasze lokalnej wspólnoty.

Jak gmina pomaga seniorom oraz pozostałym osobom, które znajdują się w grupie największego ryzyka?

Ogromna w tym rola pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej w Polkowicach, którzy dbają zarówno o wypłatę bieżących świadczeń, ale przede wszystkim o seniorów i najbardziej potrzebujących opieki. Otrzymałem kilka dni temu telefon od mieszkanki Wrocławia, której ponad 70-letni rodzice mieszkają w Polkowicach, z prośbą o pomoc w opiece nad nimi. Dzięki polkowickiemu wolontariatowi jesteśmy w stanie dostarczać im zakupy i posiłki. Z kolei w ramach akcji #polkowicenawynos zbudowaliśmy bazę lokali gastronomicznych, które przygotowują posiłki „na wynos” i „na dówóz”. To również znaczące ułatwienie, ale i wsparcie dla lokalnych przedsiębiorców.

Dlaczego zdecydował się pan na wprowadzenie Polkowickiego Pakietu Gospodarczego?

Z całą determinacją będę walczył o każdego polkowickiego przedsiębiorcę i o każde miejsce pracy mieszkańca naszej gminy. Polkowicki Pakiet Gospodarczy wychodzi na przeciw oczekiwaniom lokalnych firm oferując zwolnienia z czynszów, odroczenia, a nawet umorzenia podatków lokalnych. Szewc, kosmetyczka, właściciel warzywniaka czy restauracji, jako pierwsi odczują negatywne efekty panującej epidemii. A to przecież nasi sąsiedzi, znajomi, to osoby, które tworzą miejsca pracy. Im pomoc należy się bezwzględnie.

Na gminę mogą liczyć też służby, prawda?

Cisi bohaterzy tych dni, to przede wszystkim ratownicy medyczni. Jestem pełen podziwu dla ich poświęcenia. Podobnie funkcjonariusze policji, straży pożarnej i miejskiej. Jeden z ratowników przyznał mi, że nie boi się tak bardzo zagrożeń wynikających ze służby, ale potencjalnego niebezpieczeństwa, jakie może sprowadzić na swoją żonę i dwuletniego synka, wracając codziennie po pracy do domu. Dlatego podjąłem decyzję o wsparciu dla naszych służb. Blisko 80 tysięcy złotych dla pogotowia ratunkowego i 50 tysięcy złotych dla pozostałych służb mundurowych, to pierwszy mocny zastrzyk finansowy, który ma pozwolić na zakup najlepszych środków ochrony przed śmiercionośnym koronawirusem.

A czy panu, jako szefowi Gminnego Centrum Zarzadzania Kryzysowego w Polkowicach, nasuwają się już jakieś wnioski dotyczące przygotowania naszej gminy na tak ekstremalne sytuacje jak obecny stan epidemii?

Mamy do czynienia z czasem wielkiej próby i bezwzględnie musimy wyciągnąć z tego wnioski. Podstawowy dziś problem to lokalizacja pogotowia ratunkowego i straży pożarnej w jednym budynku. W stanie epidemii narażamy na wyłączenie z działania dwie podstawowe służby ratownicze, które korzystają z tego samego wejścia do budynku czy centrali telefonicznej. Nie wspomnę już o tym, że narażamy zdrowie osób tam pracujących. Drugi podstawowy element wymagający naprawy, to stan przychodni zdrowia, która jest niedoinwestowana, niedosprzętowiona i wymagająca kompleksowej modernizacji. Na szczęście jest tam dzielny personel, który opiekuje się mieszkańcami w tych trudnych dniach bardzo dobrze. Za to im bardzo dziękuję. Muszę to podsumować tak: wiele lat mamy niestety straconych, trzeba dziś jak najszybciej to nadrobić. Polkowiczanie zasługują na opiekę medyczną na najwyższym poziomie.

Jest pan zawsze na posterunku. Nie obawia się pan o własne zdrowie?

Najważniejsze jest bezpieczeństwo mieszkańców naszej gminy. Tym kieruję się na co dzień i ta zasada była powodem mojego wystąpienia do Komisarza Wyborczego w Legnicy w związku z zaplanowanymi na 10 maja wyborami prezydenckimi, z pismem dotyczącym ich organizacji. Najważniejsze jest dla mnie bezpieczeństwo zarówno wyborców, jak i członków obwodowych komisji wyborczych, operatorów komisji oraz pracowników urzędu, zaangażowanych w organizację wyborów. W obecnym stanie epidemii oczekuję od komisarza wyborczego szczegółowych wytycznych, które mógłbym uznać za wystarczające, by nie narażać zdrowia i życia polkowiczan.

Walka z epidemią koronawirusa to jedno. Gmina nie zaprzestała jednak innych działań. Znaleźliście sposób między innymi na to, by zrobić kolejny krok w kierunku przywrócenia pociągów do Polkowic.

Całą uwagę skupiam na walce z koronawirusem, ale muszę też dbać o to, żeby kluczowe kwestie dla przyszłości Polkowic posuwały się do przodu. Dlatego, aby nie opóźniać prac związanych z przygotowaniem niezbędnej dokumentacji dla budowy linii kolejowej Legnica-Lubin-Polkowice-Głogów, w związku ze stanem epidemii, wszelkie formalności (dotyczące zaakceptowania dokumentów) przeprowadziliśmy korespondencyjnie. W urzędzie pracujemy w trybie wewnętrznym, trwają procedury przetargowe na np. na budowę monitoringu, zakup autobusów elektrycznych czy wybór firm, które będą utrzymywać czystość na terenie gminy. Reagujemy na najpilniejsze zgłoszenia mieszkańców dotyczące uszkodzonego mienia oraz koordynujemy działania związane z pracami placówek oświatowych.

Czy w związku z obecną sytuacją Polkowice czeka zastój np. inwestycyjny? Czy możemy się spodziewać, że na przykład budowa Alei Jana Pawła II lub renowacja wiatraka przedłużą się?

Eksperci gospodarczy zapowiadają globalną recesję. Przełoży się to na dochody gminy i już dziś pracujemy nad racjonalizacją wydatków budżetowych. Zasada jest jedna: na pewno realizowane będą inwestycje z zakresu poprawy bezpieczeństwa mieszkańców,  takie jak budowa dróg, chodników, oświetlenia. Ważne jest również utrzymanie czystości na terenie gminy oraz – co będzie priorytetem – zbudowanie modelowego systemu ochrony zdrowia.

Wielkanoc za pasem. Obawia się pan, że polkowiczanie mogą w związku z tym łamać obecne zasady choćby przemieszczania się?

Serce każdego z nas podpowiada, aby po tygodniach odosobnienia spędzić ten świąteczny czas w dużym, rodzinnym gronie czy z przyjaciółmi. Niech zwycięży jednak rozum, który mówi: #zostańwdomu.  Każdy powinien uświadomić sobie, że aby móc kolejne Boże Narodzenie czy Wielkanoc spędzić z babcią, kolegą czy dziewczyną, dziś musimy być odpowiedzialni i pozostać w domach. Oczywiście, zadbajmy zwłaszcza o seniorów i osoby samotne. Korzystajmy z telefonów i innych form komunikacji na odległość.  Aby zapewnić wiernym udział w uroczystościach Triduum Paschalnego poleciłem przygotować specjalne świąteczne audycje w TV Masters oraz retransmisje mszy z polkowickich kościołów. 

Czego życzyć polkowiczanom przy okazji świąt wielkanocnych?

Za mało oryginalne uważane były do tej pory życzenia zdrowia. Dziś to się zmieniło i właśnie one będą zapewne najczęściej wypowiadane podczas Świąt Wielkanocnych. Z całego serca życzę zatem zdrowia wszystkim Mieszkańcom Gminy Polkowice i Zagłębia Miedziowego oraz odrodzenia po tych trudnych dniach dla naszej lokalnej Ojczyzny.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEwa Leniart przekazała środki ochronne dla placówek pomocy społecznej i ochrony zdrowia
Następny artykułKORONAWIRUS – RAPORT DZIENNY – 5 KWIETNIA