A A+ A++

PODSUMOWANIE:

W czasie rozmowy Emmanuel Macron i Władimir Putin zgodzili się, że misja ta powinna zostać wysłana jak najszybciej.

Przywódcy uzgodnili też, że w najbliższych dniach, zanim eksperci MAEA zostaną wysłani do okupowanej przez wojska rosyjskie siłowni atomowej, odbędą kolejną rozmowę telefoniczną.

Według Kremla Putin obiecał, że strona rosyjska dostarczy inspektorom MAEA wszelkiej koniecznej pomocy. Putin powiedział też Macronowi, że ostrzał Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, o który obwinił Ukrainę, może doprowadzić do “katastrofy na wielką skalę” – poinformował Kreml.

Ukraiński państwowy koncern atomowy Enerhoatom podał wcześniej, że Rosjanie planują wyłączenie funkcjonujących bloków energetycznych w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i odłączenie ich od ukraińskiej sieci energetycznej. Enerhoatom poinformował w oświadczeniu, że siły rosyjskie, które kontrolują elektrownię, przygotowują się do przeprowadzenia tam “prowokacji na dużą skalę”.

Na początku tygodnia minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow ostrzegł, że Rosjanie chcą przekierować energię produkowaną przez Zaporoską Elektrownię Atomową na Krym i całkowicie odciąć od niej tereny Ukrainy kontrolowane przez rząd w Kijowie.

Na początku sierpnia szef MAEA Rafael Grossi ocenił, że sytuacja w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej jest “całkowicie poza kontrolą” i z każdym dniem zagrożenie rośnie. – Każda zasada bezpieczeństwa nuklearnego została pogwałcona – dodał.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, który w piątek składa wizytę w Odessie, oświadczył, że Rosja nie powinna odcinać Zaporoskiej Elektrowni Atomowej od ukraińskiej sieci energetycznej. O takich planach Moskwy poinformował ukraiński państwowy koncern atomowy Enerhoatom.

“Jest oczywiste, że elektryczność z Zaporoża, to elektryczność Ukrainy (…) i ta zasada powinna być w pełni respektowana” – dodał Guterres.

W Charkowie, na północnym wschodzie Ukrainy, powstał pierwszy schron przeznaczony dla pasażerów komunikacji miejskiej, zbudowany obok jednego z przystanków autobusowych. Z ukrycia będzie mogło jednocześnie korzystać niemal 50 osób – poinformował w piątek serwis Suspilne.

W schronie znalazły się kamera monitoringu, umożliwiająca obserwowanie sytuacji na pobliskiej ulicy, a także zapas piasku, który mógłby być wykorzystany do gaszenia ewentualnego pożaru. Na zewnętrznej ścianie budynku umieszczono napis “Charków – miasto-bohater”.

Pół roku od rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę, początkowe plany Kremla obejmujące wojnę informacyjną, podobnie jak plany dotyczące walki na ziemi, nie spełniły się. Użycie ofensywnych narzędzi cybernetycznych przez ten kraj było dotychczas masowe i nieodpowiedzialne – uważa szef brytyjskich służb specjalnych zajmujących się wywiadem elektronicznym GCHQ sir Jeremy Fleming.

“Jak dotąd, prezydent Putin całkowicie przegrał wojnę informacyjną na Ukrainie i na Zachodzie. Chociaż jest to powód do świętowania, nie powinniśmy lekceważyć tego, jak rosyjska dezinformacja działa w innych częściach świata” – pisze Fleming w artykule dla tygodnika “Economist”.

Siły zbrojne Ukrainy ponownie uderzyły w most przez Dniepr w obwodzie chersońskim, dopiero co odbudowany przez okupacyjne wojska rosyjskie po poprzednim ataku – podała agencja Ukrinform, cytując wiceszefa rady obwodowej Serhija Chłania.

“Nasze siły ponownie uderzyły w most w Kachowskiej Elektrowni Wodnej, którego sprawność Rosjanom udało się przywrócić. Wygląda na to, że nie będzie wielkiego otwarcia, a już były fajerwerki” – napisał Chłan na Facebooku.

24 sierpnia, w dzień niepodległości Ukrainy, władze Rosji planują przeprowadzić w okupowanym Mariupolu pokazową „rozprawę sądową” nad więzionymi obrońcami Azowstalu – poinformował w piątek Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR).

W tym celu pospiesznie przygotowywane są ocalałe pomieszczenia filharmonii kameralnej w położonym nad Morzem Azowskim mieście. Na scenie montowane są metalowe klatki, w których trzymani będą ukraińscy żołnierze. Wznoszone są także nowe tymczasowe konstrukcje obok budynku filharmonii.

Żeby uwiarygodnić całą akcję, okupanci szykują specjalnie przeszkolonych „świadków” oraz zwożą przedstawicieli rosyjskich środków masowego przekazu.

Jednym z możliwych scenariuszy – twierdzi HUR – jest uderzenie w budynek filharmonii precyzyjnym atakiem rakietowym. Jeżeli do tego dojdzie, Rosja tradycyjnie winę będzie zrzucać na stronę ukraińską.

Bezczelne zachowanie rosyjskich żołnierzy okupujących Chersoń na południu Ukrainy zdaje się potwierdzać doniesienia, że ich dowódcy uciekli z miasta – powiedział stacji Sky News dziennikarz z Chersonia, zastrzegając sobie anonimowość.

Na przedmieściach pijani rosyjscy żołnierze chodzą po ulicach “z butelką alkoholu w jednej ręce i karabinem maszynowym w drugiej” – powiedział dziennikarz przedstawiony zmienionym imieniem Dmytro. Według niego zachowanie Rosjan zmieniło się w ostatnich tygodniach, być może dlatego, że spodziewają się ukraińskiej kontrofensywy.

“Na każdym skrzyżowaniu jest punkt kontrolny. Wszystkie samochody i autobusy są sprawdzane. Wszystkich proszą o paszporty. Wyłamują bramy garażowe. Szukają broni i innego sprzętu. Bardzo boją się partyzantów” – twierdzi źródło.

Sky News przytacza doniesienia o tym, że rodziny rosyjskich żołnierzy, które przybyły do Chersonia po jego zajęciu przez wojska Rosji, teraz wyjechały w obawie przed kontrofensywą. Ukraińskie źródła wojskowe twierdziły natomiast, że rosyjscy dowódcy wycofali się z miasta na drugą stronę rzeki.

“Szczerze mówiąc, jeśli wyjechałoby dwóch generałów czy pięciu pułkowników, nie byłoby to zauważalne. Ale szeregowi żołnierze zaczęli się zachowywać bardzo bezczelnie (…) To jasne, że absolutnie nie mają dyscypliny” – powiedział Dmytro.

Do 19 wzrosła liczba ofiar ataków rakietowych dokonanych przez wojska rosyjskie w środę i czwartek na domy mieszkalne w Charkowie, na wschodzie Ukrainy – poinformowała policja, cytowana przez agencję Interfax-Ukraina. Bilans ofiar może wzrosnąć, bo wciąż trwa operacja usuwania gruzów.

Ukraiński państwowy koncern atomowy Enerhoatom poinformował, że Rosjanie planują wyłączenie funkcjonujących bloków energetycznych w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i odłączenie ich od ukraińskiej sieci energetycznej.

W oświadczeniu cytowanym przez agencję Reutera Enerhoatom stwierdził, że siły rosyjskie, które kontrolują elektrownię, przygotowują się do przeprowadzenia tam “prowokacji na dużą skalę”.

O przygotowanie “prowokacji” w tym obiekcie Moskwa oskarżyła wcześniej władze ukraińskie.

Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) twierdzi, że otrzymał nowe informacje potwierdzające, że rosyjskie siły okupacyjne planują zamach w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Większości specjalistów powiedziano, by “zostali w domach”, a przedstawiciele Rosatomu opuścili teren elektrowni – podał HUR.

“Licencjonowani specjaliści mają zostać w domach. Na teren siłowni dopuszczona zostanie tylko niewielka liczba personelu operacyjnego” – powiadomił HUR w piątek rano.

Dzień wcześniej na zebraniu kierownictwa Zaporoskiej Elektrowni Atomowej nie było przedstawicieli Rosatomu, chociaż od początku okupacji przychodzili na takie spotkania. Według HUR “przedstawiciele Rosatomu w ogóle opuścili teren elektrowni”.

“Biorąc pod uwagę ilość uzbrojenia, które znajduje się na terytorium elektrowni, a także niejednokrotnie prowokacyjne ostrzały, istnieje wysokie prawdopodobieństwo dużego aktu terrorystycznego w obiekcie jądrowym” – podkreślił HUR.

Estonia, Łotwa i Litwa nie chcą gościć u siebie turystów z Rosji, którzy w większości popierają prowadzoną przez Władimira Putina wojnę na Ukrainie – zadeklarował litewski minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis w artykule opublikowanym w piątek przez brukselski portal Politico.

“A ponieważ podróże lotnicze z Rosji do Europy są teraz bardzo ograniczone, kraje bałtyckie stały się (też) głównym punktem przesiadkowym dla osób podróżujących do Europy z Rosji i Białorusi – atrakcją zbyt łatwo dostępną dla tych, którzy chcą cieszyć się odrobiną europejskiego stylu życia, podczas gdy wspierają wojnę prezydenta Władimira Putina” – informuje Landsbergis.

Co najmniej pięć rosyjskich ciężarówek wojskowych w turbinowni połączonej z reaktorem Zaporoskiej Elektrowni Atomowej widać na nagraniu, które pojawiło się w sieci – podała w piątek stacja CNN, która zweryfikowała autentyczność i miejsce wykonania filmiku.

Nie jest jasne, kiedy nagranie powstało, ale zaczęło krążyć w mediach społecznościowych w czwartek – wyjaśnia CNN.

Pojazdy, które wyglądają na typowe rosyjskie ciężarówki wojskowe, są zaparkowane przy zachodniej stronie budynku na parterze, w odległości około 130 metrów od reaktora – podkreśla CNN.

Co najmniej jedna osoba zginęła w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie dniepropietrowskim na południowym wschodzie Ukrainy, ranne jest dziecko – powiadomiły władze regionu. Rosyjskie wojska atakowały też cele cywilne w Charkowie, Kramatorsku i Mikołajowie.

Ofiara śmiertelna na terenie obwodu dniepropietrowskiego to 36-letni cywil, a do szpitala trafił 12-letni chłopiec ranny w wyniku ostrzału z wyrzutni Tornado-S. Powiadomił o tym rano w piątek szef władz obwodowych Wałentyn Rezniczenko.

Administracja prezydenta USA Joe Bidena przygotowuje kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, którego wartość ma wynosić ok. 800 milionów dolarów – poinformowała agencja Reuters, powołując się na trzy źródła zaznajomione ze sprawą.

Co najmniej kilka eksplozji miało miejsce w czwartek wieczorem w Kerczu na Krymie oraz na rosyjskim lotnisku wojskowym Belbek na północ od Sewastopola — poinformowały agencja Reutera i ukraińskie media, powołując się na lokalne źródła.

Portal Ukraińska Prawda pisze, że w czwartek wieczorem mieszkańcy Kerczu usłyszeli wybuchy, natomiast okupujący półwysep Rosjanie uruchomili systemy obrony przeciwlotniczej.

Informacje te potwierdza agencja Ukrinform, według której w sieciach społecznościowych pojawiły się informacje, że w Kerczu słyszano co najmniej cztery głośne eksplozje. Mieszkańcy miasta donoszą, że widzieli rakiety lecące “z morza” i błyski na niebie.

Rosyjskie i lokalne kanały internetowe donoszą także o wybuchach na lotnisku wojskowym koło Sewastopola, z kolei prorosyjski gubernator Sewastopola Mychajło Razwożajew na Telegramie napisał, że nad lotniskiem Belbek strącony został bezzałogowy statek powietrzny.

W nocy z czwartku na piątek doszło również do wybuchu w kolejnym rosyjskim składzie amunicji. Płonął magazyn w Timonowie w obwodzie biełgorodzkim przy granicy z Ukrainą. Wideo udostępnił m.in. doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko. Relacje pojawiły się również na innych portalach w mediach społecznościowych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Częstochowie: Raków bliżej awansu do fazy grupowej Ligi Konferencji Europy!
Następny artykuł78. rocznica akcji „Burza” i bitwy na Kałużówce