Późnym wieczorem w poniedziałek 21 lutego prezydent Rosji wydał rozkaz wkroczenia na terytorium Ukrainy. Oficjalnie jest to “misja stabilizacyjna”.
Władimir Putin polecił wojskom rosyjskim “utrzymanie pokoju” na wschodniej Ukrainie – poinformowała agencja Associated Press powołując się na stronę internetową Kremla. Agencja jednocześnie zaznacza, że nie jest jasne czy oznacza to, że wojska rosyjskie wejdą na Ukrainę.
Wcześniej w obiektywach kamer Władimir Putin podpisał w dekret o uznaniu separatystycznych “republik ludowych” w Donbasie. Prezydent Rosji i przywódcy separatystów w Donbasie podpisali też umowy o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy z Rosją. Rosyjski przywódca wygłosił ponadgodzinne orędzie, w którym nazwał Ukrainę “nieodłączną częścią” historii Rosji i jej przestrzeni kulturowej. Dzisiejsza Ukraina – jak mówił – znajduje się “pod zarządem zewnętrznym” i “została sprowadzona do poziomu kolonii z marionetkowym reżimem”. Zasugerował też, że polityka USA i NATO stanowi zagrożenie dla jego kraju.
W trakcie przemówienia wielokrotnie podkreślał, że Ukraina nie jest państwem prawa a krajem rządzonym przez reżim kolejnych dyktatorów.
W sytuacji, gdy Prezydent Rosji podważa porządek Europy ustanowiony na przełomie wieków (XX i XXI), potrzeba wielkiej jedności i zdecydowanej postawy NATO, UE i krajów naszego regionu. Tylko twarda postawa i polityczna obrona Ukrainy może zatrzymać agresora. Sankcje natychmiast” – napisał na Twitterze Andrzej Duda.
W sytuacji, gdy Prezydent Rosji podważa porządek Europy ustanowiony na przełomie wieków (XX i XXI), potrzeba wielkiej jedności i zdecydowanej postawy NATO, UE i krajów naszego regionu. Tylko twarda postawa i polityczna obrona Ukrainy może zatrzymać agresora. Sankcje natychmiast!
— Andrzej Duda (@AndrzejDuda) February 21, 2022
Decyzję prezydenta Rosji potępiły również Stany Zjednoczone. Sekretarz Antony Blinken przekazał, że decyzja Kremla stanowi “jasny atak na suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy”.
Kremlin recognition of the so-called “Donetsk and Luhansk People’s Republics” as “independent” requires a swift and firm response, and we will take appropriate steps in coordination with partners.
— Secretary Antony Blinken (@SecBlinken) February 21, 2022
Z informacji przekazywanych przez agencję Reuters wynika, że podpisane na Kremlu umowy dają Rosji możliwość budowania w separatystycznych republikach na Ukrainie rosyjskich baz wojskowych.
Rosyjska agencja informacyjna Interfax w oficjalnym komunikacie po podpisaniu porozumień poinformowała, że wprowadzenie wojsk na Ukrainę jest aktem wzajemnej pomocy zgodnie z procedurami przewidzianymi w dokumencie.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji otrzyma polecenie przeprowadzenia negocjacji ze Stroną Doniecką z udziałem odpowiednich federalnych organów wykonawczych w sprawie przygotowania projektu traktatu o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy oraz przedłożenia propozycji jego podpisania zgodnie z ustaloną procedurą
Jednocześnie rosyjski propagandowy portal Vesti.ru oskarżył stronę ukraińską o przeprowadzenie w poniedziałek ataku artyleryjskiego na osiedla Doniecka i jego przedmieścia. W jego wyniku miało zostać uszkodzonych kilka domów. W innym materiale portal informuje, że Ługańska Republika Ludowa zarzuca Ukrainie wstrzymanie dostaw wody
В “ЛНР” обвиняют Украину в приостановлении водоснабженияhttps://t.co/R8vOEoClAq
— VESTI (@vesti) February 21, 2022
Wojna na Ukrainie już trwa
W rozmowie z Polskim Radiem publicysta, łodzianin Tomasz Grzywaczewski podkreślił, że wojna na Ukrainie nie rozpoczęła się dzisiaj (21 lutego), a trwa już od 2014 roku.
Tutaj od ośmiu lat toczy się wywołana przez Rosję wojna, w której Ukraina broni się przed agresją i w której w ostatnich dniach doszło do bardzo poważnego zaostrzenia działań zbrojnych ze strony separatystów
Po poniedziałkowej decyzji Kremla oświadczenie wydali przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy. Zaapelowali w mediach społecznościowych do wszystkich sojuszników Ukrainy o zbudowanie koalicji, która będzie mogła zapobiec wybuchowi III wojny światowej. Dla strony ukraińskiej podpisane przez Władimira Putina dokumenty są kolejnym aktem agresji przeciwko Ukrainie.
Oleksij Makejew: agresja Rosji doprowadziła do śmierci 10 000 Ukraińców. Codziennie giną ludzie. Rosja może twierdzić, że jej tam nie ma, ale zajmuje teraz 7,2% terytorium Ukrainy #PISM #UkrainianWar #Ukraine #Donbas @UKRinPL
— PISM (@PISM_Poland) February 26, 2018
Tuż po północy w mediach społecznościowych pojawiły się pierwsze nagrania z wjazdu sił rosyjskich na terytorium Ukrainy.
Pierwsze oddziały rosyjskich wojsk wkroczyły na terytorium #DNR i #LNR.#Donbas #Ukraina pic.twitter.com/HYE6vs0hur
— NaWschodzie.eu (@nawschodzie) February 21, 2022
Natychmiastowa odpowiedź
Po decyzji Władimira Putina premier Polski zaapelował o pilne zwołanie posiedzenia Rady Europejskiej.
Premier @MorawieckiM wnosi o pilne zwołanie posiedzenia Rady Europejskiej. Rosja dopuściła się aktu agresji wobec Ukrainy. Niezbędne jest przyjęcie zdecydowanych sankcji za rażące naruszenie prawa międzynarodowego. pic.twitter.com/RokJ3LNA2Z
— Piotr Müller (@PiotrMuller) February 21, 2022
Emmanuel Macron poinformował w mediach społecznościowych o zwołaniu nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. Organizacja Narodów Zjednoczonych ma się też zająć pilnie nałożeniem poważnych sankcji na Rosję.
En reconnaissant les régions séparatistes de l’est de l’Ukraine, la Russie viole ses engagements et porte atteinte à la souveraineté de l’Ukraine. Je condamne cette décision. J’ai demandé une réunion d’urgence du Conseil de sécurité des Nations unies et des sanctions européennes.
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) February 21, 2022
O zwołanie pilnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ zaapelowała również Ukraina. O złożeniu takiego wniosku poinformował szef ukraińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Dmytro Kuleba.
Jeszcze w poniedziałek wieczorem premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Zaapelował, by na Rosję nałożyć daleko idące sankcje, które zapobiegną dalszym agresywnym działaniom Rosji. Chodzi m.in. o sankcje finansowe, a w pierwszej kolejności zablokowanie gazociągu Nord Stream 2. Według rzecznika rządu Piotra Müllera, ewentualne sankcje dyplomatyczne już nie wystarczą.
Bezpieczeństwo Polski i świata
W Polsce podjęto decyzję o podwyższeniu poziomu zagrożenia cybernetycznego do poziomu CHARLIE. Spodziewane są ataki cybernetyczne.
Rzecznik rządu @PiotrMuller dla @PolsatNewsPL: Przed chwilą pan premier podpisał podwyższenie poziomu zagrożenia cybernetycznego do poziomu CHARLIE. To jest trzeci poziom z czterech. To jest bardzo wysoki poziom. Spodziewamy się prób ataków cybernetycznych.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) February 21, 2022
W trybie pilnym Stany Zjednoczone ewakuowały personel dyplomatyczny z Lwowa do Polski. Ambasada USA w Kijowie już wcześniej została przeniesiona ze stolicy do Lwowa w obawie przed rosyjską inwazją, która według amerykańskiego wywiadu może objąć także Kijów.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS