Chcesz wiedzieć, czym żyje Białystok? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie!
Informacja wójta Białowieży pojawiła się po naszym tekście, w którym opisaliśmy coraz częstsze przypadki spotkań mieszkańców z wilkami na obrzeżach Białowieży, a nawet w samej tej wsi. Zwierzęta te w trakcie spotkań wyraźnie nie okazują bojaźni przed człowiekiem, co – jak mówi m.in. prof. Rafał Kowalczyk, dyrektor Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży – jest nienaturalnym zachowaniem, a wynikać to może z działań człowieka, które ułatwiają wilkom zdobycie pokarmu.
Mogą zachować się nieobliczalnie
Zdaniem prof. Kowalczyka rozwiązaniem tej sytuacji byłoby uzyskanie przez białowieski urząd gminy zezwolenia z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska na odstraszanie wilków przez miejscowych myśliwych. Myśliwi mogliby zostać wyposażeni w gumowe kule i strzałami byliby w stanie skutecznie zniechęcić te zwierzęta do zbytniej śmiałości wobec ludzi – dla ich bezpieczeństwa i dobra tych zwierząt. Do tej pory białowieski urząd gminy (wójt Albert Litwinowicz) nie odpowiedział nam na pytania, czy wystąpi do RDOŚ o zgodę na odstraszanie wilków lub ma inne pomysły na rozwiązanie tego problemu.
Tymczasem w jego informacji zamieszczonej na internetowej stronie białowieskiego urzędu gminy „w sprawie zasad postępowania w przypadku spotkania z wilkami oraz działań, których należy unikać, aby ograniczyć zagrożenia ze strony tych zwierząt” czytamy: „Wilki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi, nawet, jeśli zbliżają się do siedzib ludzkich, to jest to przejaw ich naturalnego instynktu, którym kierują się w poszukiwaniu jedzenia. Najczęściej, jeśli podchodzą w nocy w pobliże siedzib, to ludzie nawet o tym nie wiedzą. Jednak wilki, podobnie jak każde inne dzikie zwierzęta, mogą zachować się nieobliczalnie, jeśli są wystraszone, chore lub zranione, a szczególnie wówczas, gdy zostaną oswojone – dokarmiane i przyzwyczajane do pobytu blisko siedzib ludzkich”.
Nigdy nie dokarmiaj wilków
W informacji wymieniono kilka podstawowych zasad postępowania, aby nie zachęcać wilków do zbyt śmiałych z ich strony kontaktów z człowiekiem. Oto one:
„– Nigdy nie dokarmiaj wilków, nawet jeśli zwierzęta wyglądają na wychudzone i wymagające pomocy. Powiadom o ich obecności właściwą Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, pobliskie nadleśnictwo.
– Mieszkając w pobliżu lasu, przetrzymuj odpadki spożywcze w szczelnych pojemnikach z pokrywami. Resztki żywności pozostawione na kompoście poza ogrodzeniem posesji, w szczególności kawałki mięsa i wędlin, mogą zwabiać wilki. Zainstalowanie oświetlenia z czujnikami ruchu w pobliżu miejsc składowania odpadów kuchennych może odstraszać wilki od podchodzenia w ich pobliże.
– Jeśli jesteś turystą, spacerujesz po lesie, wędrujesz z plecakiem, biwakujesz w lesie, uprawiasz biegi terenowe lub inne rodzaje rekreacji aktywnej, jesteś zbieraczem grzybów lub jagód, nie pozostawiaj resztek żywności w koszach na parkingach leśnych, miejscach biwakowych, pod wiatami i w innych miejscach odpoczynku dla turystów, nawet jeśli wydaje się, że są one szczelne i regularnie opróżniane.
– Jeśli jesteś fotografem przyrodniczy lub myśliwym, nigdy nie dostarczaj mięsa na nęciska przy czatowniach lub ambonach. Nie ma znaczenia, czy są to szczątki martwych zwierząt dzikich lub hodowlanych, czy też produkty zawierające mięsne składniki, np. karma dla psów. Wilki, dzięki niezwykle czułemu węchowi, orientują się, że to człowiek dostarczył pokarm, i mogą zacząć postrzegać ludzi, jako dostarczycieli pożywienia”.
Prowadź psy zawsze na smyczy
Białowieski urząd gminy zaleca także:
„– Jeśli pracujesz w lesie, jesteś np. pracownikiem zakładu usług leśnych, budowniczym dróg leśnych, instalatorem sieci energetycznych, nigdy nie pozostawiaj żywności w miejscu pracy. Pakuj wszystkie odpadki i zabieraj z sobą. Pozostawiona żywność może zwabiać drapieżniki w pobliże pracujących w lesie ludzi.
– Jeśli znajdziesz w lesie szczenię wilka, nigdy go nie dotykaj ani nie zabieraj ze sobą, nawet jeśli wygląda na chore i skrajnie wycieńczone. Jeśli masz możliwość, zrób mu kilka zdjęć i sprawdź swoją lokalizację np. na podstawie aplikacji mBDL, albo zapamiętaj numer najbliższego słupka oddziałowego i powiadom właściwą Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.
– Jeśli dowiesz się, że ktoś przetrzymuje nielegalnie wilka w niewoli, dla dobra swojego i sąsiadów, natychmiast powiadom RDOŚ.
– Jeśli mieszkasz w obszarze zamieszkiwanym przez wilki, trzymaj w nocy swoje psy i koty w domu lub w dobrze zabezpieczonych kojcach.
– Nie pozostawiaj psiej lub kociej karmy na zewnątrz, w miejscach gdzie mogłaby być dostępna dla drapieżników. Może to zwabić wilki w pobliże domostwa. Wilki mogą się przyzwyczaić do stałego źródła pokarmu, a następnie zranić, a nawet zabić, broniącego swojego pożywienia psa lub kota.
– Jeśli spacerujesz w lesie z psem, prowadź go zawsze na smyczy. Jest to zgodne z obowiązującym w Polsce prawem, a także zapobiega oddalaniu się psa od właściciela. Zagubiony, biegający po lesie pies może szybko wpaść w tarapaty”.
Są inteligentne i ciekawe
W informacji opublikowanej przez białowieski urząd gminy można też przeczytać: „Spotkania z wilkami są niezwykle rzadkie, ponieważ wilki odczuwają przed ludźmi naturalny strach. Są to inteligentne i ciekawe zwierzęta, zdarza się, że wilki mogą przyglądać się ciągnikom rolniczym czy samochodom. Mogą też podczas bezpośredniego spotkania przyglądać się nam dłuższą chwilę i nie uciekać od razu, robią tak wszystkie dzikie zwierzęta”.
Dalej wskazano działania jakie należy podjąć po spotkaniu wilka w lesie, który podchodzi zbyt blisko człowieka (na odległość poniżej 30 m) i przygląda się mu zbyt długo albo poszczekuje lub warczy na jego widok. W takich sytuacjach:
„– Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.
– Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
– Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi.
– Wycofaj się spokojnie, możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą. . Jeśli masz taką możliwość, zrób zwierzęciu zdjęcie i zawiadom o zdarzeniu RDOŚ w Białymstoku”.
To „bardzo rzetelna informacja”
Wójt zwraca się również do mieszkańców z prośbą o przekazywanie do urzędu gminy dokumentacji w postaci zdjęć lub nagrań, oraz informowanie o każdym zdarzeniu z udziałem wilka (telefon do kontaktu: 85-68-12-487 wew. 25).
Prośbę tę wójt tłumaczy: „Informacje te będą bardzo istotne w celu określenia skali zaistniałego problemu oraz podjęcia odpowiednich działań”. Na Facebooku prof. Kowalczyk odniósł się do treści informacji wójta Białowieży: „Brawo Gmina Białowieża! Bardzo rzetelna informacja, reakcja adekwatna do zaostrzającego się problemu! Musimy uczyć się żyć z dzikim zwierzętami w naszym pobliżu, jednak nasze działania nie powinny wywoływać konfliktów! Tylko mądre i rozsądne działania mogą te konflikty rozwiązywać!”.
Z kolei dziennikarz zajmujący tematyką przyrodniczą, szczególnie dzikimi zwierzętami oraz wpływem człowieka na ich środowisko naturalne Adam Wajrak (osiadły w Puszczy Białowieskiej), skomentował: „Często narzekam na władze samorządowe i to niestety nie bez powodu. Ale teraz narzekania nie będzie. Nasza gmina wydała dla mieszkańców bardzo dobry komunikat w sprawie wilków. Są w nim rzetelne porady jak się zachowywać. Nie jest panikarski tylko rzeczowy i fachowy. Fajnie, jakby inne samorządy skorzystały z tego co nasza gmina opublikowała”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS