A A+ A++

Punkty apteczne wciąż czekają na aktualizację wykazu leków, które mogą mieć w sprzedaży. Jak podkreślają, wiejscy Pacjenci zasługują na dostęp do nowości lekowych wchodzących na rynek.

Zarząd Izby Gospodarczej Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek podkreśla, że od kilku lat uświadamia MZ, że wykaz produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu w punktach aptecznych, nie był aktualizowany od początku kiedy został stworzony.

Według Izby, w czasie ostatnich 10 lat wykaz produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu w RP poszerzył się o wiele nowych substancji czynnych, które mimo iż spełniają kryteria klasyfikacji produktów leczniczych o dopuszczeniu do obrotu w Punktach aptecznych, nie zostały do ustawowego wykazu dopisane.

– Wobec powyższego  Punkty Apteczne są odcięte od leków powszechnie stosowanych jak: Soolantra, Fluomizin, Hidrasec, Jardiance,Citrafleet, Fucidin,Synjardy, Entresto, Decilosal  i wiele innych – wskazuje Izba.

Zapytano zatem MZ jak punkty apteczne mają wypełniać przesłankę z Art. 95. 1.  PF  “Apteki ogólnodostępne są obowiązane do posiadania produktów leczniczych i wyrobów medycznych w ilości i asortymencie niezbędnym do zaspokojenia potrzeb zdrowotnych miejscowej ludności”. 

Jak podkreśla Izba, do braku listy dochodzą jeszcze braki ogólnopolskie, z którymi wszystkie apteki prywatne mają bez wyjątku problem. 

W odpowiedzi na wnioski Izby, MZ podjęło dialog z IGWPAiA i w lipcu 2019 wystosowało pismo do URPL o wszczęcie prac.  Niestety pismo URPL pozostawił bez rozpoznania. 27 listopada MZ ponowiło pismo w sprawie aktualizacji wykazu dla punktów aptecznych oraz rozporządzenia dotyczącego kryteriów klasyfikacji.

– Wspólnie z ministerstwem mieliśmy nadzieję, że z początkiem stycznia 2020 rozpoczną się prace nad listą. Powołany zostanie zespół roboczy i że w ciągu kilku m-cy wypracowana zostanie treść obu rozporządzeń. Nasz optymizm jednak został skutecznie rozwiany przez URPL, który ma problem z rozpoczęciem prac. Wiejscy pacjenci zatem nadal są odcięci od dostępu do nowych leków i stan ten nie prędko zostanie zmieniony. Czy zawodzi administracja organów? Czy może k.p.a wprowadził nowe terminy na załatwienie sprawy? Czy nie zawodzi kancelaryjny obieg dokumentów? Czy może to opieszałość organy centralnego? Tego nie wiemy. Wiemy natomiast, że reprezentując około 2000 Punktów Aptecznych w Polsce będziemy do skutku walczyć o nową listę i nowe rozporządzenie w sprawie kryteriów klasyfikacji produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktach aptecznych – podkreśla Izba. 

Jak argumentuje wiejscy Pacjenci zasługują na dostęp do nowości lekowych wchodzących na rynek.

Źródło: IGWPAiA

BPO

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZnani muzycy z Podkarpacia. Wiedziałeś, że się tutaj urodzili? [TOP23]
Następny artykułW środę związkowcy z PGG zdecydują o dalszych działaniach