Generał broni Alfons Mais, niemiecki inspektor wojsk lądowych, poinformował 18 marca, że System Panzergrenadier – składający się z bojowego wozu piechoty Puma i „żołnierza przyszłości” IdZ-ES – jest gotowy do walki. Oznacza to ostateczne usunięcie usterek, które dotknęły Pumę, i przepustkę do pełnienia służby w tak zwanej szpicy NATO – Very High Joint Readiness Task Force – w 2023 roku. Zażegnanie wszelkich problemów z Pumami ogłoszono po testach przeprowadzonych na przestrzeni ostatnich kilku tygodni z wykorzystaniem dziesięciu wozów.
Usterki dotyczyły głównie wyposażenia elektronicznego, w szczególności samoczynnego wyłączania się układów elektronicznych i niepoprawnego działania systemów łączności. Problemy były tak rozległe, że Bundeswehra zastanawiała się nad oddelegowaniem zmodyfikowanych Marderów 1A5A1 dla komponentu zmechanizowanego kontyngentu VJTF 2023. W październiku 2019 roku wskazywano na brak części zamiennych, które nie są produkowane w dostatecznej ilości. Praktyką stała się kanibalizacja i robienie z dwóch wozów jednego.
Ze wszystkich sił starano się jednak uniknąć sięgnięcia po Mardery – oznaczałby to bowiem porażkę wizerunkową i byłoby kolejnym ciosem dla Bundeswehry. Zapewne wzrosłyby też koszty inwestycji w projekt wdrożenia pojazdów do służby, choć i tak są one już teraz astronomiczne. Sięgają – według niektórych źródeł – już 10 miliardów euro. Podobna sytuacja jest w przypadku kosztów System Panzergrenadier VJTF 2023, które z docelowych 228 milionów euro wzrosły już do ponad 700 milionów.
Duża w tym zasługa konsorcjum ARGE Puma (składającego się z Rheinmetall AG i Krauss-Maffei Wegmann). Po zakrojonych na dużą skalę pracach rozwojowych i modyfikacyjnych System Panzergrenadier przeszedł w ubiegłym miesiącu trzytygodniową ocenę taktyczną na poligonie w Bergen na Pustaci Lüneburskiej w północnych Niemczech. Oznacza to, że pierwsze pojazdy w tym standardzie trafią do rąk niemieckich żołnierzy jeszcze w tym roku.
Komponent zmechanizowany VJTF 2023 – tworzony na bazie 37. Brygady Grenadierów Pancernych „Freistaat Sachsen” – składać się będzie z czterdziestu jeden Pum głęboko zmodyfikowanych na podstawie umowy z 2019 roku. Niemieckie siły zbrojne otrzymają 560 bojowych wozów piechoty w podstawowej wersji, gdyż w 2019 roku zwiększono początkową liczbę o 210 pojazdów. Zmodernizowane Pumy otrzymały nowe systemy obserwacji, łączności, przesyłania informacji i dowodzenia (BMS TacNet). Duży nacisk położono na przetwarzanie informacji w niemieckich pododdziałach zmechanizowanych.
Taktische Gefechtstauglichkeit hergestellt: Mit dem Schützenpanzer #Puma in der Version #VJTF ist das System #Panzergrenadier #Heer jetzt offiziell #CombatReady für die #VJTF2023. Der Weg war lang aber erfolgreich. Holt Euch jetzt alle Infos hier: https://t.co/1Upf3jLKYg pic.twitter.com/ciT8UUNKmZ
— Heer (@Deutsches_Heer) March 18, 2021
Dzienno-nocne przyrządy obserwacyjne przeszły próby na pięciu Pumach i są instalowane na kolejnych. Ponadto zintegrowane są z grenadierami, którzy mieć będą wyposażenie indywidualne w postaci modułowych pakietów niemieckiego żołnierza przyszłości (Infanteriest der Zukunft – Erweitertest System, Piechur Przyszłości – System Rozszerzony). Dzięki niemu załogi pojazdów i piechurzy, stanowiący desant lub wsparcie, będą mogli jednocześnie dzielić się wiedzą o zmianach sytuacji taktycznej na polu bitwy.
Bojowe wozy piechoty wyposażono w system przeciwpancerny MELLS (Mehrrollenfähiges Leichtes Lenkflugkörper-System), dla którego bazą jest przeciwpancerny pocisk kierowany Spike LR2. Poprawiono również świadomość sytuacyjną załogi poprzez instalację dodatkowych kamer dziennych i termowizyjnych na zewnątrz pojazdu oraz dodatkowych wyświetlaczy w przedziale bojowym. Ma on zapewnić żołnierzom zdolność „widzenia przez pancerz”.
Pumy otrzymają również niezależny od wieży system uzbrojenia, którym będzie zapewne zdalnie sterowane moduł uzbrojenia, a także – być może – zmodyfikowany aktywny system ochrony pojazdów soft-kill MUSS 2.0 (Multifunktionales Selbstschutz-System). Dla pojazdów tego typu dostarczono też laserowe symulatory strzelań AGDUS składające się z detektorów laserowych rozmieszczonych wokół pojazdu oraz bezpiecznych dla oka laserów zdolnych do symulacji głównych systemów uzbrojenia Pumy: armaty automatycznej MK30-2/ABM, karabinu maszynowego MG4 i wyrzutni MELLS.
System Panzergrenadier będzie wchodził w skład Dywizji 2027, która ma składać się z brygady pancernej, dwóch brygad grenadierów pancernych i oddziału śmigłowców. Utworzenie tego związku taktycznego dowodzi, że Niemcy jako kolejne państwo zaczęły myśleć nad wariantem bitwy/operacji wieloaspektowej (multidomain battle/operation). Dużo uwagi poświęcono digitalizacji, cyberbezpieczeństwu, wykorzystaniu systemów bezzałogowych (i obronie przed nimi), łatwości wdrażania innowacji, zwiększeniu efektywności żołnierzy, nowoczesnym systemom wymiany informacji oraz sztucznej inteligencji.
Zobacz też: USA zarzucają Rosji test broni antysatelitarnej
(edrmagazine.eu)
KMW
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS