A A+ A++

13 grudnia 1981 roku, na mocy dekretu Rady Państwa został wprowadzony w Polsce stan wojenny. Od tego momentu minęło już 39 lat.

Ówczesne władze dzień wcześniej rozpoczęły aresztowania wśród działaczy opozycji i “Solidarności”. Blisko 5 tys. osób zostało przewiezionych do ośrodków internowania. W Puławach tylko pierwszej doby zatrzymano 7 osób. W ręce Milicji Obywatelskiej trafili Apoloniusz Berbeć, Zdzisław Kudyk, Krzysztof Małagocki, Bogdan Masiak, Ireneusz Ostrokólski, Teofil Parfianowicz i Jan Skrzyniarz. W sumie za działalność skierowaną przeciwko ówczesnej władzy aresztowano i skazano w tym okresie niemal 30 puławskich działaczy opozycji, wśród nich byli również studenci i uczniowie.

W niedzielny poranek przed bramą nr 1 Zakładów Azotowych w Puławach związkowcy z zakładowej Solidarności zorganizowali uroczystość z okazji rocznicy ogłoszenia stanu wojennego. Przed tablicą upamiętniającą te wydarzenia złożono kwiaty i zapalono znicze. W uroczystości wzięli udział związkowcy, poseł PiS Krzysztof Szumowski, przedstawiciele Rady Miasta, Powiatu , placówek oświatowych z terenu miasta, a także reprezentant zarządu Grupy Azoty Puławy. Po zakończeniu uroczystości uczestnicy przeszli pod pomnik Solidarności, który dwa lata temu stanął nieopodal skrzyżowania dróg dojazdowych do budynku dyrekcji Grupy Azoty Puławy i poświęcony jest m.in. bohaterom strajków także w Zakładach Azotowych.

W samo południe rocznicę ogłoszenia stanu wojennego wspominali także działacze Forum Obywatelskiego. Na Placu Chopina w kameralnym gronie mieszkańcy wysłuchali informacji o wydarzeniach sprzed 39 lat, wspominano także bohaterów tamtych wydarzeń, przypomniano nazwiska osób represjonowanych i aresztowanych w pierwszych dniach stanu wojennego, jak również tych, które za swoją opozycyjną działalność zostały skazane na więzienie.

Autor: P. Nowosadzki

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł39 lat od ogłoszenia stanu wojennego [FOTO]
Następny artykułW całym kraju odbyły się protesty pod hasłem “Idziemy po wolność. Idziemy po wszystko”