Publikacja z dnia: 11-06-2021 18:06
W związku z epidemią ptasiej grypy odbyło w czwartek w Nowym Mieście Lubawskim spotkanie hodowców drobiu, u których wstąpiły ogniska zakażeń, z wojewódzkim lekarzem weterynarii Jerzym Koronowskim i powiatowym lekarzem weterynarii Grzegorzem Klepsem. Obecny był również poseł Z. Ziejewski.
Inicjatywa zebrania wypłynęła od radnego B. Rochnowskiego, radnego powiatowego M. Łydzińskiego wspólnie z posłem Z. Babalskim, który podjął interwencję u wojewódzkiego lekarza weterynarii w celu pilnego zorganizowania spotkania z poszkodowanymi producentami drobiu. Warto podkreślić, że powiat nowomiejski jest znaczącym ośrodkiem produkcji drobiu w regionie.
Hodowcy podkreślali m.in., że nie jest racjonalne sanitarne wybijanie zdrowych stad w promieniu 1 km od ogniska zakażenia. Zwracali uwagę na olbrzymie straty, które ponoszę na swojej działalności w związku z epidemią Podnoszono zasadność i skuteczność podejmowanych działań przez służby weterynaryjne. Dopytywali się o zasady wypłaty odszkodowań i kiedy one nastąpią.
Ocenia się, że na powiat nowomiejski potrzeba o 16,5 mln zł na wypłatę odszkodowań. Konieczne będzie w skali kraju zwiększenie środków z rezerwy budżetowej na walkę z epidemią. Poseł Z. Babalski prowadził już w tej sprawie rozmowy w wiceministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Szymonem Giżyńskim, któremu podlega m.in. weterynaria.
Spotkanie miało charakter roboczy, gdzie chodziło głównie o wymianę informacji, udzielenie wyjaśnień, podanie podstaw prawnych podejmowanych działań. Podkreślano potrzebę ścisłej współpracy stron, zmian w przepisach prawa oraz konieczność podjęcia badań nad opracowaniem szczepionki.
Spotkanie producentów z ministrem rolnictwa w Warszawie
Warto zaznaczyć, że 8 czerwca miało miejsce w Warszawie spotkanie z ministrem RiRW Grzegorzem Pudą oraz głównym lekarzem weterynarii Mirosławem Welzem, w którym uczestniczyli przedstawiciele najważniejszych krajowych organizacji związanych z branżą drobiarską: Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj, Krajowej Rady Drobiarstwa, Polskiego Związku Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu, Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz, Krajowej Rady Izb Rolniczych, Ogólnopolskiego Związku Producentów Drobiu „POLDRÓB”, Polskiego Związku Hodowców i Producentów Gęsi, Zrzeszenia Rolników i Producentów „Indyk Lubuski”, Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego UPEMI oraz Regionalnej Grupy Producentów Drobiu „FARMER”.
Podczas spotkania zwrócono szczególną uwagę na potrzebę ścisłej współpracy z przedstawicielami branży w zakresie wypracowania odpowiednich rozwiązań, które będą efektywne z punktu widzenia ograniczania możliwości wnikania wirusa do stad drobiu. W tym celu powołane zostaną zespoły robocze, które wypracują rozwiązania dotyczące modyfikacji strategii zwalczania grypy ptaków w zakresie dodatkowej bioasekuracji i ochrony gospodarstw utrzymujących drób przed wirusem grypy ptaków.
Rozmowy dotyczyły także strat rynkowych ponoszonych przez rolników utrzymujących drób. Minister Puda poinformował, że w ministerstwie podjęto prace dotyczące sporządzenia wniosku Rzeczypospolitej Polskiej do Komisji Europejskiej w sprawie zastosowania nadzwyczajnych środków wsparcia dla sektora drobiarskiego w Polsce.
Aktualnie działania w tej sprawie koncentrują się w obszarze szacowania strat w produkcji gospodarstw utrzymujących drób, prowadzących działalność nadzorowaną przez Inspekcję Weterynaryjną, położonych na obszarach zapowietrzonych i zagrożonych, związanych z ograniczeniami weterynaryjnymi ustanowionymi po wystąpieniu ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków.
Minister Grzegorz Puda zadeklarował także wzmożenie działań Inspekcji Weterynaryjnej oraz innych podległych instytucji w celu odzyskania uprawnień eksportowych natychmiast po uznaniu Polski za kraj wolny od grypy ptaków. Hodowcy pragnący odzyskać możliwość eksportu otrzymają wsparcie właściwej administracji w tym zakresie.
Główny lekarz weterynarii przedstawił realizowane środki zaradcze na rzecz ograniczania występowania pałeczek salmonella w mięsie drobiowym. Przedstawiono też informację na temat realizowanych, na wniosek branży, zmian w Krajowym programie zwalczania niektórych serotypów salmonella w stadach brojlerów gatunku Gallus gallus. Program ten został już przedłożony Komisji Europejskiej do zatwierdzenia.
(Mieczysław Łydziński fot. mł)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS