A A+ A++
Reklama

Choroba alkoholowa ma wiele objawów oraz niesie ze sobą mnóstwo poważnych konsekwencji. Niektóre ze skutków ubocznych alkoholizmu są bardzo złożone i wpływają na inne, podstawowe funkcje życiowe. Aby w pełni zdawać sobie sprawę z powagi sytuacji, w jakiej znajdują się wieloletni alkoholicy, należy dowiedzieć się, czym jest psychoza Korsakowa. Przeczytaj artykuł i poznaj jej objawy, a także sposoby na radzenie sobie z zespołem.

Reklama

Czym jest psychoza Korsakowa w chorobie alkoholowej?

Psychoza Korsakowa to zespół neurologiczno-psychicznych zaburzeń organizmu. Nazwa pochodzi od lekarza Siergieja Korsakowa. Na temat opisywanego schorzenia wiemy tak wiele dzięki serii artykułów mężczyzny, publikowanych na przełomie lat 80. i 90. XIX wieku.

Zaburzenie nazywane często jest także zespołem amnestycznym Korsakowa i zespołem Wernickiego-Korsakowa. Obie te nazwy odnoszą się do podstawowych objawów, które towarzyszą schorzeniu. Co ważne, dotyka ono nie tylko osób uzależnionych od alkoholu, jednak prawda jest taka, że to właśnie oni są w największej grupie ryzyka. Ich nałóg, związany z nadmiernym przyjmowaniem alkoholu, uniemożliwia organizmowi poprawne wchłanianie tiaminy. A to właśnie ona odpowiedzialna jest w wielu aspektach za nasze prawidłowe funkcjonowanie.

Przeczytaj artykuł: Mąż alkoholik – gdzie szukać pomocy? na blogu osrodeknowzycie.pl

Objawy zespołu Wernickiego-Korsakowa

Zespół Wernickiego-Korsakowa to, jak zostało już wspomniane, zaburzenie neurologiczno-psychiczne. Objawia się więc problemami, których pochodzenie ma podłoże w obu tych ośrodkach organizmu. Ciężko stwierdzić, które z nich są bardziej lub mniej uciążliwe. Niewątpliwe jest jednak to, że wszystkie z objawów są poważne, a czasami nawet niebezpieczne, dlatego nie można ich bagatelizować.

Do neurologicznych objawów zespołu Wernickiego-Korsakowa zaliczamy:

  • oczopląs – czyli wystąpienie mimowolnych ruchów gałek ocznych;
  • zaburzenia lub całkowity brak kontroli nad wykonywanymi ruchami;
  • drgawki i konwulsje;
  • niezdarny, nieumiejętny chód.

Z kolei wśród objawów zespołu Korsakowa o podłożu psychiatrycznym wyróżniamy:

  • poważne problemy z pamięcią – głównie świeżą, odnoszącą się do niedawnych wydarzeń. Często występuje taka sytuacja, że osoba uzależniona od alkoholu pamięta wszystko sprzed choroby, natomiast momenty z życia już w chorobie kojarzy bardzo wybiórczo;
  • wzmożony i niczym nieuzasadniony niepokój;
  • apatia, której towarzyszy wycofanie się, czyli zminimalizowanie kontaktów międzyludzkich, zmniejszona aktywność fizyczna itp.;
  • problemy z logicznym rozumowaniem;
  • tendencja do konfabulowania, objawiającego się zastępowaniem luk w pamięci wymyślonymi historiami, w które osoba chora wierzy.

Przeczytaj artykuł na temat amnezji alkoholowej, czyli negatywnego wpływu alkoholu na mózg. Czym jest i jak się objawia? przygotowany przez ośrodek leczenia uzależnień w Krakowie.

Przyczyny pojawienia się zespołu Korsakowa u alkoholików

Jeśli wystąpił u kogoś zespół Korsakowa, może to świadczyć o kilku sytuacjach. Może to być przykładowo dowód m.in. na to, że:

  • dana osoba ma problemy z odżywianiem, tzn. choruje np. na anoreksję;
  • doszło do urazu;
  • dana osoba ma problemy z alkoholem.

W przypadku alkoholików wystąpienie zespołu Korsakowa można wytłumaczyć w bardzo prosty sposób. Występuje on w momencie, gdy w organizmie chorego następuje drastyczny spadek poziomu tiaminy, nazywanej także witaminą B1. Do tego z kolei dochodzi, gdy dana osoba nadużywa alkoholu. Używka ta bowiem skutecznie hamuje wchłanianie tiaminy, przez co jej ilość w organizmie w postaci czynnej jest zdecydowanie zbyt mała. Wówczas dochodzi do powikłań, które stanowią jednocześnie objawy schorzenia.

Leczenie psychozy Korsakowa

Dobra informacja jest taka, że zespół Korsakowa można leczyć. Terapia opiera się głównie na dostarczeniu organizmowi odpowiedniej dawki tiaminy, która podawana jest domięśniowo. Dożylnie natomiast podawane są elektrolity o odpowiednim składzie, ułatwiającym wchłanianie witaminy B1.

Podczas leczenia nie ma możliwości spożywania alkoholu. Nie miałoby to bowiem sensu, ponieważ wszystko, co udało się wypracować dzięki medykamentom, byłoby niemalże natychmiast niszczone przez przyjmowaną używkę.

Leczenie alkoholizmu podczas występowania zespołu Korsakowa

Skuteczne leczenie psychozy Korsakowa często nie jest możliwe bez zdecydowania się osoby chorej na taką profesjonalną terapię uzależnień. Dopiero wówczas możliwe jest znaczne poprawienie się komfortu życia alkoholika. Ośrodek, zajmujący się leczeniem uzależnień, zadba o to, aby chory mógł powoli, stopniowo, ale przede wszystkim skutecznie wychodzić ze swojego schorzenia. Jednocześnie osoba uzależniona będzie miała możliwość poznawania plusów życia w trzeźwości, co z kolei pozwoli jej zrozumieć, dlaczego warto wrócić na „właściwe tory” i całkowicie porzucić nałóg.

Warto pamiętać, że osoby uzależnione nie mogą zostać ze swoją chorobą same. Jeśli jesteś potomkiem osoby z chorobą alkoholową, warto udać się na specjalistyczną terapię dla dzieci alkoholików. Dostaniesz tam niezbędną pomoc nie tylko w zakresie własnego zdrowia, ale także tego, jak postępować ze swoim rodzicem. Jak radzić sobie z jego zaburzeniem i co robić, aby go jak najlepiej wspierać.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPaloma Faith urodziła drugie dziecko. Szczere słowa o trudnym porodzie
Następny artykułJoanna Racewicz o śmierci Jana Lityńskiego: “Pęka mi serce”