A A+ A++

FORBES: Czy da się przewidzieć, kto zostanie biznesmenem, a kto ekspedientem w sklepie?

Ewa Jarczewska-Gerc: Z pewnym prawdopodobieństwem – tak. Już na oddziale noworodkowym ujawnia się temperament – biologiczna podstawa osobowości. A temperament lata później znacząco wpływa na to, czy ktoś ma szansę zostać przedsiębiorcą.

W jaki sposób?

Pierwsza cecha – ekstrawersja – w jakim stopniu lubimy towarzystwo innych ludzi, a na ile wolimy być w samotności i chowamy się za mamą. Druga to neurotyzm, czyli poziom lękowości. To się wiąże także z otwartością na innych. Dzieci, które od początku są lękliwe, nie lubią nowych sytuacji, odczuwają stres i reagują płaczem. A osoby o niskim poziomie lęku są bardziej odważne, potrzebują więcej bodźców. W ten sposób biologiczny kręgosłup naszej osobowości jest już wyraźnie widoczny we wczesnym dzieciństwie. Widać, czy dziecko będzie otwarte na kontakt z ludźmi, czy też nie. Jeden z ojców psychologii eksperymentalnej – Iwan Pawłow – utożsamiał temperament z układem nerwowym.

Ten od psów?

Tak, ten sam. Pawłow uważał, że temperament jest pochodną układu nerwowego. A upraszczając nieco – jedni mają układ nerwowy silny, a inni słaby. Jego siła ma olbrzymi wpływ na to, czy jesteśmy skłonni do podejmowania ryzyka, a bycie biznesmenem wiąże się przecież z podejmowaniem ryzyka. Wysoki poziom neurotyzmu już na starcie ogranicza możliwość stania się biznesmenem. Oczywiście są wyjątki, np. Woody Allen prezentuje się jako neurotyk, a jest w pewnym sensie biznesmenem, być może ma sztab ludzi, którzy mu w tym biznesie pomagają. Ważną cechą jest poziom reaktywności, czyli pobudliwości na bodźce. Osoby bardzo mało pobudliwe potrzebują dużo silnej stymulacji, żeby poczuć optymalny poziom pobudzenia. Słowem, musi się dużo dziać: sporty ekstremalne, ryzyko, ciągłe kontakty z ludźmi. Są też i tacy, dla których minimalna liczba bodźców powoduje silny stres. Takie osoby raczej nie stają się biznesmenami, bo żeby zarabiać dużo, trzeba być aktywnym i zaryzykować.

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułProgram Plowshare, czyli jak Amerykanie chcieli przeorać własny kraj setkami eksplozji atomowych
Następny artykułNajpierw produkcję przerwała wojna, potem sprzeciw Moskwy. W końcu Polacy dostali swój „samochód dla ludu”