PSEW postuluje przedłużenie systemu aukcji OZE
17.04.2020r. 05:19
PSEW zwróciło się też z wnioskiem o jak najszybsze ogłaszanie 3-letnich harmonogramów aukcji OZE, co ma dodatkowo wyeliminować niepewność w planowaniu i wynikające z tego dodatkowe koszty realizacji projektów OZE w Polsce
Według PSEW za przedłużeniem funkcjonowania sytemu aukcji dla odnawialnych źródeł energii przemawia między innymi fakt, że wymuszają one konkurencję między producentami OZE, co daje rządowi możliwość długofalowego wpływania na obniżenie ceny energii dla odbiorców końcowych. Jednocześnie w ocenie Stowarzyszenia energia wiatrowa i słoneczna może istotny w sposób wesprzeć odbudowę gospodarki po pandemii i wywołanym nią kryzysem. PSEW podkreśla również, że stabilizacja na rynku OZE sprzyjająca realizacji procesu sprawiedliwej transformacji w Polsce, a utrzymanie tempa rozwoju tego typu źródeł energii wpisuje się także w politykę klimatyczną UE.
W ocenie PSEW wyniki polskich aukcji OZE z lat 2018 i 2019 pokazują, że energetyka wiatrowa na lądzie jest obecnie najtańszą dostępną w Polsce technologią wytwarzania energii dla nowych źródeł, a mechanizm aukcyjny wymuszający konkurencję między producentami daje rządowi możliwość dalszego, długofalowego wpływania na obniżenie ceny energii elektrycznej dla odbiorców końcowych.
PSEW uważa, że uruchomienie kolejnych inwestycji w lądową energetykę wiatrową oraz w energetykę słoneczną pozwoli Polsce na skorzystanie z wdrażanych przez Komisję Europejską nowych instrumentów wsparcia gospodarek państw członkowskich. Stowarzyszenie zwraca uwagę, że aktualnie trwają prace nad uruchomieniem wartego100 mld euro instrumentu finansowego SURE (Support to mitigate Unemployment Risks in an Emergency), który pomoże ratować miejsca pracy w krajach członkowskim. Jak zaznacza PSEW, administracja unijna zastrzega, że zarówno w pakiecie pomocowym, który już zyskał miano nowego “Planu Marshalla dla UE”, jak i budżecie unijnym na lata 2021-27 priorytetem będą cyfryzacja i dekarbonizacja. To oznacza, że Polska potrzebuje mechanizmów umożliwiających sięgnięcie po dodatkowe środki z UE.
W skierowanym do Ministra Klimatu wniosku PSEW podkreśla również, że aby w pełni wykorzystać potencjał energetyki wiatrowej na lądzie, należy jeszcze w tym roku znieść ograniczenia w rozwoju projektów wiatrowych wprowadzone w 2016 roku ustawą o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, tzw. “ustawą odległościową”. Jak podkreśla Stowarzyszenie, reguła 10H uniemożliwiająca w praktyce lokalizację i tzw. development nowych projektów wiatrowych na lądzie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS