A A+ A++

17.12.2019r. 09:02

NEMO oraz operatorzy systemów przesyłowych w Austrii, Niemczech, Polsce i państwach 4M Market Coupling (Czechy, Węgry, Rumunia i Słowacja) ogłosili, że obszar 4M MC zostanie włączony do mechanizmu Multi Regional Coupling (MRC) do końca 2020 roku – poinformowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne
Celem projektu jest połączenie obszaru 4M MC z europejskim obszarem MRC poprzez wprowadzenie alokacji zdolności przesyłowych typu implicit opartej na metodzie Net Transfer Capacity (NTC) na sześciu granicach (PL-DE, PL-CZ, PL-SK, CZ-DE, CZ-AT, HU-AT). Realizacja projektu będzie oznaczać wdrożenie mechanizmu Jednolitego Łączenia Rynków Dnia Następnego (Single Day-Ahead Coupling tzw. SDAC) w 23 państwach Europy.

NTC to metoda wyznaczania zdolności przesyłowych na granicach oparta na ich bilateralnym uzgadnianiu przez sąsiadujących operatorów sieci przesyłowych. Na ich podstawie przeprowadzane są aukcje na giełdach energii elektrycznej.

Jak podkreśla PSE, organy regulacyjne państw zaangażowanych w projekt 6 listopada w czasie oficjalnego spotkania z zadowoleniem przyjęły dotychczasowe działania NEMO i operatorów oraz wyraziły poparcie dla ich kontynuacji. Regulatorzy docenili synergię wynikającą z realizacji projektu Interim Coupling. Wprowadzenie tego mechanizmu ma się przyczynić do wdrożenia rozwiązania docelowego, którym jest mechanizm łączenia rynków oparty na metodzie Flow-Based Allocation (FBA)w regionie Core, który obejmuje granice między: Austrią, Belgią, Chorwacją, Czechami, Francją, Niemcami, Węgrami, Luksemburgiem, Holandią, Polską, Rumunią, Słowacją i Słowenią.

PSE wyjaśniają, że obecnie, poza regionem Europy Zachodniej (CWE), do wyznaczania zdolności przesyłowych wykorzystuje się metodę Available Transfer Capacity (ATC). Jednak metoda ta uwzględnia jedynie przepływy między dwoma strefami, pomijając wpływ danej transakcji na przepływy w innych obszarach. Operator podkreśla, że mechanizm ATC nie zapewnia wystarczającej koordynacji wymiany transgranicznej i metoda ta jest nieefektywna przy prowadzeniu handlu w skali całego regionu, obejmującego wiele stref. Natomiast Flow-Based Allocation (FBA) to metoda wyznaczania zdolności przesyłowych oparta na fizycznych przepływach w całym regionie. Umożliwia uwzględnianie ograniczeń technicznych sieci w procesie wyznaczania i alokacji zdolności przesyłowych dla wymiany handlowej. Przy tej metodzie brane są pod uwagę także współzależności między transakcjami wymiany handlowej na poszczególnych granicach obszarów rynkowych a przepływami mocy w połączonym systemie elektroenergetycznym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPiękna Gmina. Mikołaj odwiedził Bożacin
Następny artykułZaraz po Nowym Roku święto piłki ręcznej — ogólnopolski turniej w Bartoszycach i Bezledach