A A+ A++

Drzewo czereśniowe jest w stanie osiągnąć nawet 25 metrów wysokości. Z długiego pnia wyrasta rozłożysta korona, na której to, co roku pojawiają się jedne z najpopularniejszych i najpyszniejszych owoców lata. Jeśli zależy ci na obfitym plonie, nie przegap terminu przycinania czereśni.

Czytaj także: Zanurz czereśnie na kilka minut. Wszystkie larwy się wyniosą

Uprawa czereśni — co musisz o niej wiedzieć?

Drzewko czereśniowe można zasadzić dwa razy w roku — późną jesienią i wczesną wiosną. Najlepiej wzrasta w słonecznym miejscu, które jest osłonięte od wiatru. Gleba, w której to czereśnia rozwinie się najlepiej, to taka, która jest żyzna, przewiewna, umiarkowanie przepuszczalna, o zasadowym pH. Młode drzewka czereśniowe potrzebują częstego podlewania, jednak kiedy roślina rozwinie już swój system korzeniowy, jest w stanie znieść krótką suszę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W trakcie kwitnienia czereśnię powinno się ściółkować. Można wykorzystać do tego zarówno igliwo, jak i korę czy trociny. Należy jednak regularnie dokładać ściółki, bowiem materiały biodegradowalne już po tygodniu ulegają rozkładowi. Nie można zapomnieć o regularnym nawożeniu, bowiem roślina ma duże zapotrzebowanie na pierwiastki takie jak wapń, azot i potas.

Chcesz cieszyć się obfitym plonem? Nie przegap tego terminu

Każde drzewko owocowe wymaga przycinania. Wpływa to bezpośrednio na kondycję rośliny, a także ilość wyprodukowanego przez nią plonu. W przypadku czereśni kluczowy jest termin przycinania. Zarówno starsze jak i młode drzewka należy przycinać w sierpniu.

Wysokość drzewka nie powinna przekraczać 3-4 metrów. Dzięki temu zyskamy kontrolę nad rozrostem rośliny. Przycinając młode drzewka, należy trzymać się jednej zasady. Nierozgałęzioną, jednopędową sadzonkę należy przycinać do 80 cm nad ziemią.

Jeśli jednak młoda czereśnia jest już rozgałęziona, należy skrócić przewodnik, czyli najsilniejszą gałąź o połowę, a resztę pędów trzeba przyciąć o 1/3 długości.

Ten zabieg warto wykonywać raz w roku, posługując się przy tym sekatorem. Przy grubych pędach, które zwykle pojawiają się na starszych drzewkach, przyda się sekator dwuręczny. Warto pamiętać o tym, żeby robić to pod skosem, nie wyżej niż centymetr nad pędem bądź pączkiem.

Czytaj także: Wrzuć do wody i podlej truskawki. Braknie ci kobiałek

Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEmmy 2023. Niebywała liczba nominacji dla “Sukcesji”. Co z “The Last of Us”?
Następny artykułУкраїнці реагують на подорожчання пального: на які авто пересідають