A A+ A++

Rozpoczynają się konsultacje wojewódzkiej Strategii Przyspieszenia 2030+. 28 lipca 2020 r. w Dworze Artusa odbyła się konferencja inaugurująca proces konsultacji. Miasto Toruń reprezentował zastępca prezydenta Zbigniew Rasielewski.

Strategia rozwoju jest najważniejszym dokumentem, który opracowuje Samorząd Województwa w celu wyznaczenia kierunków rozwoju województwa na najbliższe lata. Obejmuje okres do roku 2030, choć niektóre jej działania będą kontynuowane także później, stąd do jej nazwy dodano symboliczny znak „+”. Wyznaczone w niej kierunki są następnie realizowane poprzez samorządy i inne podmioty zainteresowanych rozwojem regionu.

Dla mieszkańców naszego województwa strategia stanowi zbiór wiedzy o potrzebach województwa oraz o tym, w jaki sposób zamierza się te potrzeby realizować. Można w niej znaleźć informacje o planowanej budowie konkretnej drogi, linii kolejowej lub instytutu badawczego, ale najczęściej wskazuje ona tylko ogólne na potrzebę poprawy dróg, kolei albo rozwoju nauki, a konkretne miejsca, gdzie te obiekty powstaną, wskazują innego rodzaju dokumenty. Dokument skupia się na sprawach istotnych dla wszystkich lub większości mieszkańców województwa. Wyjaśnia także, dlaczego władze podejmują określone decyzje, albo dlaczego inwestycje są realizowane w określonej kolejności.

Przygotowanie strategii zawsze rozpoczyna się od rozpoznania uwarunkowań, którymi dysponujemy. Są to cechy naszego województwa, które powodują, że w jakichś dziedzinach mamy szczególnie dobre szanse rozwoju (np. w naszym województwie – w produkcji zdrowej i smacznej żywności), a w innych musimy nadrabiać zaległości (na przykład mamy mniej inżynierów). W ten sposób rozpoznajemy nasze szanse i zagrożenia rozwoju, a planując rozwój zawsze dążymy do wykorzystania tych szans oraz do zapobiegania zagrożeniom. Ten etap prac jest często nazywany “etapem eksperckim”, bo ocena tych zagadnień jest wykonywana przez specjalistów w dziedzinie polityki regionalnej.

Następnym etapem jest określenie, w jakim kierunku chcemy się rozwijać, jak wyobrażamy sobie nasze województwo w przyszłości, jakie szanse chcemy wykorzystać, w jaki sposób uniknąć zagrożeń. W planowaniu rozwoju województwa zawsze najważniejszym celem jest zapewnienie mieszkańcom jak najlepszych warunków życia – można więc powiedzieć, że rolą strategii jest określenie, w jaki sposób ten cel osiągnąć. W tym etapie prac uczestniczą nie tylko eksperci zajmujący się polityką regionalną, ale wszyscy, którzy chcą wypowiedzieć się na temat przyszłości województwa. Najczęściej są to przedstawiciele samorządów, różnego rodzaju instytucji, organizacji, przedsiębiorstw, reprezentanci różnych grup społecznych i różnych grup interesów, ale w przygotowanie strategii angażuje się także dużo osób prywatnych, które interesują się rozwojem województwa. Tylko w spotkaniach dotyczących dyskusji o przyszłości województwa udział wzięło ponad 1600 osób.

Województwo kujawsko-pomorskie zostało utworzone w roku 1999 i ta strategia jest już czwartą w historii naszego regionu. Została zatytułowana “Strategia rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego do 2030 roku – Strategia Przyspieszenia 2030+”, a misje tego rozwoju określono jako “Człowiek w centrum uwagi”. Podczas pierwszej fazy prac wskazano 14 “wyzwań rozwojowych”. Są wśród nich: dostosowanie do zachodzących zmian klimatu, zapewnienie dobrych możliwości dojazdu do Bydgoszczy i do Torunia z terenu całego województwa czy konieczność unowocześnienia gospodarki. Wyzwania nie zawsze dotyczą zagadnień niekorzystnych – na przykład nasze województwo jest dużym producentem żywności i wyzwaniem jest umocnienie jego bardzo dobrej pozycji w kraju w tym zakresie.

Za najważniejszy cel rozwoju uznano zapewnienie jakości życia porównywalnej z nowoczesnymi regionami europejskimi. Aby ten cel zrealizować, planuje się prowadzenie działań w czterech obszarach:

  • rozwoju społecznego – w którym najważniejsza jest poprawa wykształcenia, wzrost aspiracji młodzieży oraz większa aktywność mieszkańców,
  • rozwoju gospodarczego – w którym najważniejsza jest poprawa nowoczesności gospodarki,
  • jakości przestrzeni, w której się zamieszkuje – tu najważniejszy jest dobry dostęp do usług oraz czyste środowisko,
  • spójności i bezpieczeństwa województwa – tu najważniejsza jest sprawna komunikacja, umiejętność korzystania z internetu dla załatwiania codziennych spraw, a także bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców.

Efekty realizacji zadań zapisanych w strategii będą mierzone (czyli monitorowane). Dzięki temu będzie można upewnić się, że rozwój postępuje wystarczająco szybko (zgodnie z założonymi planami) – a jeśli nie, możliwe będzie dokonanie zmian, aby go przyspieszyć.

Fot. Wojtek Szabelski

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRPO: Kasacja RPO w sprawie polityków skazanych w “procesie brzeskim” (komunikat)
Następny artykułUS Open. Andy Murray przygotowuje się mentalnie do występów w turniejach