W Niemczech coraz mocniej zaznacza się trend kupowania wycieczek przez internet, a podczas gdy w ostatnich dwóch latach sprzedaż w biurach stacjonarnych spadała, ta w sieci rosła. Tak twierdzi Markus Heller, dyrektor zarządzający firmy konsultingowej Dr. Fried+Partner – pisze niemiecki portal branży turystycznej Reise vor-9.
Heller wygłosił wykład poświęcony przyszłości biur agencyjnych na konferencji Uniwersytetu Nauk Stosowanych we Frankfurcie (UAS). Jego zdaniem szanse na rozwój branży tkwią w połączeniu sprzedaży stacjonarnej i internetowej.
W roku rozliczeniowym 2021/22 rynek touroperatorów skurczył się o 14 procent w porównaniu z 2018/19 – powodem była oczywiście pandemia. Stało się to kosztem głównie agentów stacjonarnych, w tym segmencie sprzedaż spadła o 31 procent, jednocześnie w internecie wzrosła o 46 procent w ciągu dwóch lat.
Agenci turystyczni nie zawsze wiedzą, czego chcą ich klienci
Czego klienci oczekują od agentów? Jakie zdaniem doradców są potrzeby turystów? Okazuje się, że obie strony patrzą na siebie inaczej niż mogłoby się wydawać. Tak przynajmniej wynika z ankiety przeprowadzonej przez niemieckie stowarzyszenie agencyjne ASR.
– Rezerwacje online nabierają tempa, a trend ten będzie się umacniał – mówi Heller. Jak dodaje, dziś także starsi coraz chętniej korzystają z internetu, a w przyszłości ponad połowa podróżnych przygotowując się do podróży będzie pozyskiwać informacje wyłącznie z sieci.
Dla Hellera nie oznacza to jednak końca biur stacjonarnych. Internet daje im raczej szansę na dalszy rozwój, ale pod warunkiem, że się do tego dobrze przygotują. Heller widzi potencjał w kilku obszarach. Lojalność klientów można poprawić dzięki budowaniu sieci kontaktów i korzystaniu z różnych kanałów sprzedaży.
Doradcy mogą też zdobywać zaufanie klientów dzięki swoim umiejętnościom dopasowania ofe … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS