A A+ A++

Przysięga wojskowa Wojsk Obrony Terytorialnej

06.04.2023

„Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg”. Tymi słowami 52 żołnierzy 3 Podkarpackiego Batalionu Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę wojskową 2 kwietnia 2023 roku na Placu Piłsudskiego w Stalowej Woli. Podczas uroczystości dowódca 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Michał Małyska, odczytał list wiceprezesa Rady Ministrów Mariusza Błaszczaka Ministra Obrony Narodowej skierowany do nowo zaprzysiężonych żołnierzy:

– Składając dziś przysięgę wojskową podejmujecie się służyć Polsce zgodnie ze wspaniałymi żołnierskimi wartościami, jakimi są odwaga, wierność i honor. Z dumą i odpowiedzialnością kontynuować będziecie tradycje polskich formacji niepodległościowych – napisał Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Żołnierze złożyli swoje ślubowanie w obecności przedstawicieli Parlamentu Janiny Sagatowskiej Senator RP, Rafała Webera Wiceministra Infrastruktury, władz wojskowych, kombatantów oraz przedstawicieli samorządu.

– Przysięga wojskowa, to najważniejsze wydarzenie w życiu żołnierza. Jest to akt zobowiązania wobec Ojczyzny, której niepodległości będziecie bronić. Przysięga, to też zobowiązanie wobec tej „małej” ojczyzny, jaką jest podkarpacie i Wasza lokalna społeczność, którą będziecie chronić i wspierać w każdej kryzysowej sytuacji. Jak stanowi Wasze „credo” – „zawsze gotowi, zawsze blisko”. Dzisiaj, w świetle agresji Rosji na Ukrainę Wojska Obrony Terytorialnej mają bardzo duże znaczenie. Jesteście gwarantem bezpieczeństwa i pomocy w każdej trudnej sytuacji zarówno wobec swoich rodaków, jak i uchodźców z Ukrainy. Życzę Wam, abyście byli zawsze dumni i mieli ogromną satysfakcję ze służby dla Ojczyzny. Życzę Wam wytrwałości i hartu ducha w wypełnianiu tych żołnierskich zobowiązań. Pozostańcie zawsze wierni tej przysiędze – mówiła Ewa Draus Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego.

– Jestem zaszczycony i pełen podziwu dla Waszej gotowości do służby Ojczyźnie. Wasza determinacja jest inspirująca. Wybierając służbę w Wojsku Polskim wstępujecie na szlachetną drogę, która wymaga oddania, poświęceń i ciężkiej pracy. Wasza odwaga jest kluczowa dla naszego bezpieczeństwa. Przysięgając dzisiaj służbę Ojczyźnie wstępujecie do elitarnego grona żołnierzy Wojska Polskiego. Jesteśmy z Was dumni. Życzymy wytrwałości w realizowaniu celów – powiedział Radosław Wiatr Wicewojewoda Podkarpacki.

– Miasto Stalowa Wola zrodziło się dokładnie 85 lat temu z potrzeby wsparcia dla Wojska Polskiego. Zapoczątkowane wtedy idee budowania silnej armii są kontynuowane dzisiaj przez Hutę Stalowa Wola, w której powstają nowoczesne wozy bojowe, w tym górująca armato-haubica KRAB. Jesteśmy szczęśliwi, że tak wielu żołnierzy tu, na placu Marszałka Piłsudskiego, wśród swoich rodzin, wśród kombatantów Armii Krajowej, wśród dowódców i Mieszkańców wyrazi słowa tej przepięknej przysięgi wojskowej. Przysięgi wierności Polsce, wierności ideałom, wierności świętym prawom miłości do Ojczyzny. Składam dzisiaj najwyższe słowa uznania i gratulacji za Waszą piękną decyzję, która została podjęta w niełatwym czasie, który wymaga szczególnej odwagi i odpowiedzialności. Wywodzicie się z różnego rodzaju zawodów, profesji, pasji i jesteście w różnym wieku, ale łączy Was bezwzględna miłość do Ojczyzny i drugiego człowieka. Życzę, aby te najpiękniejsze ideały zawsze Was prowadziły, a dobro drugiego człowieka zawsze było najwyższym celem. W dniu osiemnastej rocznicy śmierci św. Jana Pawła II, który zawsze wskazywał na konieczność miłości Ojczyzny i bliźniego, i parafrazując Jego słowa musicie odnaleźć i bronić „swojego Westerplatte” i nigdy przed nim nie zdezerterować. Niech złożona przez Was dzisiaj przysięga i otrzymane błogosławieństwo od kapelanów prowadzi Was do najpiękniejszej służby dla naszej Ojczyzny Polski – powiedział Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli.

Po oficjalnej uroczystości Mieszkańcy Stalowej Woli, żołnierze i ich rodziny oraz przedstawiciele lokalnych władz i służb mundurowych mogli obejrzeć sprzęt i wyposażenie 3 Podkarpackiej Brygady OT. Huta Stalowa Wola zaprezentowała swój sprzęt: samobieżną haubicę KRAB, kołowy transporter opancerzony ROSOMAK, wielozadaniowy samochód opancerzony WARAN oraz lekką samobieżną armato-haubicę KRYL.

Wojska Obrony Terytorialnej zostały utworzone 1 stycznia 2017 r. na podstawie ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw, która została podpisana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę 20 grudnia 2016 r. Od 23 kwietnia 2022 r. działalność WOT reguluje ustawa z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny. Na podstawie decyzji Ministra Obrony Narodowej Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej przejęło i kultywuje dziedzictwo tradycji Komendy Głównej Armii Krajowej.

Wojska Obrony Terytorialnej przeznaczone są do prowadzenia działań obronnych we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi oraz wsparcia elementów układu pozamilitarnego, prowadzenia samodzielnych działań niekonwencjonalnych, przeciwdywersyjnych i przeciwdesantowych, udziału w zabezpieczeniu przyjęcia i rozwinięcia sojuszniczych sił wzmocnienia w nakazanych rejonach, realizacji przedsięwzięć z zakresu zarządzania kryzysowego, zwalczania klęsk żywiołowych oraz likwidacji ich skutków, ochrony mienia, akcji poszukiwawczo-ratowniczych oraz prowadzenia działań informacyjnych.

„Terytorialsi” kierują się w życiu i służbie własnym „credo”, które brzmi: jestem obywatelem, żołnierzem Wojska Polskiego, żyję tak, by zawsze być gotowym, jestem pomocnym ramieniem i tarczą dla mojej społeczności, będę walczył niezłomnie, a przeciwności mnie nie złamią, będę wspierał i bronił rodaków, nawet gdy inni ich opuszczą, będę stał na straży wartości, o które walczyli moi patroni, nie pochwała i medal, a uznanie towarzyszy broni będzie  moją nagrodą, honoru munduru i formacji zawsze bronił będę.

Dla nowych żołnierzy jest to początek drogi. Pierwszy cykl szkolenia w WOT trwa 3 lata i jest podzielony na etapy: indywidualny, specjalistyczny i zgrywający. W tym czasie żołnierze szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych (minimum 2 dni w miesiącu) i zintegrowanych (14 dni – raz w roku). Nowo powołani żołnierze dalszą służbę będą pełnić w pododdziałach zlokalizowanych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu i Sanoku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułЛьвів'янин затримав грабіжника, який напав на його 21-річну дружину
Następny artykułZełenski otrzymał list od działaczki Agrounii. Kołodziejczak prosi w nim o wsparcie