Dzięcioł duży wydaje całą gamę bardzo donośnych głosów “paszczowych” ,ale w okresie wiosennym korzysta z innych instrumentów. Poznajcie wiosennych solistów
Jedną z przymiotów wiosny jest śpiew ptaków. Dla nas jest on oznaką radości i sił witalnych przyrody, dla ptaków służy do komunikacji wewnątrzgatunkowej. Samicy niesie informację o tym, gdzie znajduje się samiec poszukujący partnerki, dla samca jest ostrzeżeniem mówiącym „tutaj jest mój rewir, trzymaj się z daleka”.
Żuraw antyfonalny
Do najwcześniejszych śpiewaków należą żurawie. Para żurawi odzywa się w specyficzny sposób – następujący po sobie głos drugiego ptaka jest jakby echem pierwszego. Jest to tak zwany głos antyfonalny, równolegle wydawany przez samca i samicę Nie tracąc czasu, przystępują do tańców godowych, po czym zakładają gniazda. Żuraw, którego stada możemy obserwować podczas migracji, jeszcze nie tak dawno uważany był za gatunek rzadki i typowo leśny. Od końca ubiegłego stulecia obserwujemy wzrost liczebności tego pięknego ptaka, który zaczął gnieździć się w innych środowiskach. Głośne i słyszalne z daleka są też tokujące bieliki, które wykonują efektowne loty godowe.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS