A A+ A++

W Zielonej Górze 1 września rok szkolny zacznie ok. 19,8 tys. uczniów, z czego 7,3 tys. w szkołach ponadpodstawowych. Niemal 400 z nich to uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im. Mikołaja Kopernika przy ul. Wrocławskiej.

W szkole działać będzie 16 klas o różnych profilach. Jeden z nich to zupełna nowość w mieście – technik mechanik lotniczy. Najlepsi będą mieli szansę na dalszą naukę w znanych szkołach lotniczych, m.in. w Dęblinie.

– To będzie bardzo specyficzny rok, wyjątkowy – mówi Mariusz Kita, od trzech lat dyrektor ZST. – Rok temu był strajk nauczycieli i podwójny nabór do szkół gimnazjalnych. W tym zdalna nauka, a od 1 września koronawirusowe obostrzenia, z którymi mierzyć będą się wszyscy. Trwa organizacja roku szkolnego. Nie licząc snu, resztę doby spędzamy na opracowywaniu tego, jak będzie wyglądała praca uczniów i pedagogów.

Jakby co, przechodzimy na zdalne

Choć szkoła przy ul. Wrocławskiej ruszy w tradycyjnym trybie nauki, jest przygotowywany system nauczania zdalnego. Po to, by nie było szoku, gdy trzeba będzie na nie przejść. – W ostatnim roku szkolnym nabraliśmy wprawy. Przede wszystkim używaliśmy Google Classroom. Teraz opracowujemy wariant jednolity dla wszystkich. Dotyczy to też systemu oceniania. Zobaczymy, co trzeba poprawić, udoskonalić – dodaje Kita.

Fot. Władysław Czulak / Agencja Gazeta

Powstaje nowy regulamin funkcjonowania szkoły, zgodny z wytycznymi resortu edukacji. Budynek zostanie podzielony. Lekcje odbędą się w dwóch skrzydłach, w każdym jednocześnie znajdzie się kilka klas. Środkowa część zostanie całkowicie zamknięta. Ma to zapobiec mieszaniu się i gromadzeniu uczniów na korytarzach. Dopilnują tego dyżurujący nauczyciele, których na korytarzach będzie więcej niż zazwyczaj.

Chodzą głównie nauczyciele

Uczennice i uczniowie wejdą do szkoły dwoma wejściami. Przed nimi staną urządzenia dozujące płyn dezynfekujący. Podobne są zamontowane np. przed sekretariatem. – Do tego przydzielimy daną klasę do danej sali. Chodzi o to, by zajęcia odbywały się w jednym miejscu i tylko nauczyciel przechodził z gabinetu do gabinetu. Nie da się tego zrobić w 100 proc., zwłaszcza w szkole o profilach technicznych.

– W przypadku zajęć zawodowych klasy będą podzielone na grupy. Przy układaniu planu lekcji wybieram sale odpowiednie do liczby uczniów w grupie oraz do charakteru zajęć – wyjaśnia dyrektor. Dodaje, że w ZST zajęcia będą się rozpoczynać w tych samych godzinach co w poprzednich latach, a plan dnia może ulec wydłużeniu maksymalnie o jedną godzinę lekcyjną.

– Usuniemy tylko najkrótsze przerwy, pięciominutowe. W planie pozostaną 10-minutowe i jedna 20-minutowa. Obecnie pozostajemy przy informowaniu o początku i końcu lekcji oraz przerw za pomocą dzwonka. W sekretariacie czy sklepiku zaznaczone zostaną odległości, które powinny być zachowane pomiędzy oczekującymi na swoją kolej. Wchodząc do tych miejsc, należy mieć zakryte usta i nos. Jeśli chodzi o szafki, to na pewno uczniowie będą z nich korzystać w części warsztatowej.

Maseczki nieobowiązkowe

Nauczyciele w ZST zastanawiają się, jak będzie wyglądać ich praca. Będą musieli przechodzić z klasy do klasy. Zabierać ze sobą materiały. Szkoła zapewni tyle maseczek oraz przyłbic dla kadry administracyjnej i nauczycielskiej, ile będzie mogła. Pedagogom zaleca się ich noszenie, ale nie ma takiego obowiązku. Kita liczy na to, że uda im się je zapewnić we własnym zakresie. – Od samego początku pracę rozpocznie komplet pracowników dydaktycznych, nikt nie idzie na urlop. Wiem, że w tej kwestii jest różnie w szkołach w okolicy.

Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta

Pytania rodzą się nie tylko w głowie nauczycieli. – Dzwonili już do mnie rodzice uczniów. To były pojedyncze telefony. Dopytują się, jak to wszystko będzie wyglądać. Ostateczny regulamin przedstawimy 1 września na spotkaniu z wychowawcami. Rozpoczęcie roku zostanie podzielone. Uroczyście przywitamy nowych uczniów, starsi spotkają się z wychowawcami w klasach. Robimy wszystko zgodnie z zaleceniami MEN, ale wszystko jest założeniem i teorią. Zobaczymy, jak będzie to wyglądać w praktyce – podkreśla Mariusz Kita.

Skorulski: Przyłbice już jadą

– Staraliśmy się, by wszystkie szkoły w mieście były przygotowane jak najlepiej. Rozdysponowaliśmy środki dezynfekujące. W przyszłym tygodniu do placówek dotrą półprzyłbice dla nauczycieli. Zakończyliśmy przetarg na ponad 1,3 tys. nowoczesnych laptopów, które również trafią do szkół. Ułatwi to ewentualne przejście na nauczanie zdalne lub hybrydowe – mówi Jarosław Skorulski, naczelnik miejskiego wydziału oświaty.

Szkoła w czasie pandemii. Wydanie Specjalne TOK FM, Wyborcza.pl oraz Gazeta.pl

Wyborcza.pl, Radio TOK FM oraz Gazeta.pl łączą siły w przeddzień nowego roku szkolnego 31 sierpnia w radiowo-internetowym wydaniu specjalnym poświęconym edukacji w czasie pandemii.

Jak przygotowane są szkoły? Czy system jest gotów na szybki powrót do pracy zdalnej? Jakie są scenariusze rozwoju pandemii tej jesieni i zimy? – to tylko niektóre z kwestii, które poruszą prowadzący wydanie specjalne, które startuje o godz. 7.15 na stronach wyborcza.pl, tokfm.pl, gazeta.pl, na antenie TOK FM oraz w redakcyjnych social mediach.

“Szkoła w czasie pandemii” to trzygodzinna multiformatowa transmisja wideo, podczas której Łukasz Kijek (Gazeta.pl), Dominika Wielowieyska (Radio TOKok FM), Dorota Roman (Gazeta Wyborcza) oraz Mikołaj Chrzan (Gazeta Wyborcza) będą wraz z publicystami, ekspertami, a także dyrektorami szkół szukać odpowiedzi na pytania o pierwszy pełny pandemiczny rok szkolny.

CZYTAJ TEŻ: Uniwersytet Zielonogórski rozpocznie rok akademicki zdalnie, część zajęć może odbyć się hybrydowo

CZYTAJ TEŻ: W środku pandemii. Chodzisz do miasta na wydarzenia kulturalne? [SONDA]

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNajwiększe obciachy ostatnich dni – Oferta pokoju na OLX podbija internet. Lokator musiałby spać… na regale
Następny artykułTemat śmieci wraca na sesję